Peter Thiel Kripto Konferansında 100 Doları Parçalıyor ve Yıkanmamış Kitlelerle Alay Ediyor başlıklı makale için resim

Fotoğraf: marco bello (Getty Resimleri)

Peter Thiel pek çok şey – bir Cumhuriyetçi megadonörbir yeminli hayran ve bu web sitesinin eski ana şirketi Gawker Media’dan sorumlu adam, iflas etmek birkaç yıl önce. Ve en son kamuoyu önüne çıkması herhangi bir gösterge ise, savaşa hazırdır.

Özellikle, finansal kurumların kurulmasında güçlü yaşlılara karşı savaş. Perşembe günü Miami’nin Bitcoin 2022 konferansında 54 yaşındaki Thiel, kendi gözlerinizle izleyebileceğiniz açılış konuşmasına başladı. burada– 1999’da cep telefonlarının, bankaların ve dijital altyapının geleceği hakkında derin düşüncelere daldığı bir klibiyle. Ardından, gerçek Thiel sahneye çıktı ve konuşmasına PayPal’ın ilk günlerinde yatırımcı konuşmalarına başladığı gibi başlayacağını söyledi: birkaç yüz dolar kopardı ve izleyicileri, yeni gelen adama verdikleri saf şok tepkileri için olumsuzladı. birkaç yüz dolar yırttı.

“Ön sıradaki beyefendi parayı almak ister mi?” Faturaları buruşturarak ve tomarı ön sıraya fırlatarak sordu. “Sizin Bitcoin maksimalistleri olmanız gerektiğini sanıyordum!”

Bak, birkaç yüz Peter Thiel’e cep harçlığı demek. O bir multi-milyarder, yani muhafazakar bir tahmine göre 100$ servetinin %0,00001’ine tekabül ediyor. Ancak bu mutlak Mali Alfa Erkekliği örneği sizin için yeterli değilse, endişelenmeyin, çünkü işler oradan daha da kavgacı hale geldi.

Thiel, Bitcoin ve Ethereum hakkında kısa ve sıkıcı bir görüş molasından sonra, kriptonun neden ana akım benimsenmesinden yoksun olduğuna dair düşüncelerini sundu. Aynı soruyu başka birine sorsaydınız, muhtemelen somut kanıtlarla desteklenen fikirler sunarlardı: dünyanın zaten burkulma teknolojik altyapı destekleyemez her cepte enerji emen Bitcoin cüzdanı veya bunların para birimleri çok değişken günlük işlemler için yararlı olması için. Ancak Peter Thiel’e sorarsanız, ana akım takdir eksikliği, dünya bankalarının mutlak başarısızlığının, kasıtlı cehaletinin ve umutsuz manevralarının sonucudur.

“Bitcoin dünyanın en dürüst piyasasıdır. En verimli piyasa,” dedi Thiel, “Bu bize merkez bankalarının iflas ettiğini, itibari para rejiminin sonuna geldiğimizi söylüyor.”

Thiel’e göre, Bitcoin’in yavaş benimsenmesi, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın sunduğu fırsatları görememek için dijital finans tanrılarına karşı çok nankör olmasından da kaynaklanıyor.

“Bence merkez bankacıları—Mr. Powell, böyle insanlar Bitcoin’e son derece minnettar olmalı,” diye devam etti Thiel, “Çünkü bu alacakları son uyarı. Bunu görmezden gelmeyi seçtiler ve bunun bedelini önümüzdeki yıllarda ödemek zorunda kalacaklar.”

Thiel’in kendisi özel bir Bitcoin boğası olarak bilinmiyor. Aynı Miami adresinde kripto para birimini daha önce satın almayı dilediğini söyledi. Aynı şekilde Powell, Bitcoin’in özel bir düşmanı haline gelmedi. Regülatör, sahip olduğunu ifade etti. plan yok kripto para birimlerini yasaklamak ve hatta yapabileceklerini kabul etmek çok iyi elektronik ödemeleri daha ucuz ve daha hızlı yapın.

Thiel’in neden şimdi Powell’ın peşine düştüğünün Paypal kurucusunun tercih ettiği başkan adayıyla bir ilgisi olabilir. Sonrasında gizlice para yatırma Gizmodo’nun eski sahibi Gawker Media’ya karşı şirketin iflasıyla sonuçlanan bir dava, teknoloji yatırımcısı Silikon Vadisi’nin 2016 kampanyası sırasında Donald Trump’ı halka açık olarak destekleyen tek önde gelen üyelerinden biriydi. Trump, Powell’ı görevine aday gösterdi, ancak onunla şiddetli bir kan davası geliştirmeye devam edecekti. koz raylı Powell’a karşı, insanların her fırsatta “ÇOK hayal kırıklığına uğradığı” “cesareti, duygusu, vizyonu olmayan” bir “başarısız” olarak. Açılış konuşmasından önceki gün, New York Times Thiel’in Cumhuriyetçi megadonörle güçlerini birleştirdiğini bildirdi ve alternatif sağ fon sağlayıcı Rebekah Mercer, iktidardaki Cumhuriyetçi Parti’den daha radikal olarak sağcı olan siyasi adayları finanse edecek.

Tüm bunları yıkmak yerine, Thiel Bitcoin’i yap ya da öl, bize karşı onlara göre kullandı.

Bitcoin, “bir hareket ve bu hareketin başarılı olup olmayacağı veya hareketin düşmanlarının bizi durdurmayı başarıp başaramayacağı siyasi bir soru” dedi. Konuşmasının son beş dakikası, elbette, “gerontokrasi” olarak adlandırdığı bu düşmanların üzerine smaç basmaya adandı. Sırayla, Thiel’in bok listesindeki Maliyenin Yaşlı Adamları:

  • Thiel’e göre “bir numaralı düşman” ve “Omaha’dan bir tür sosyopatik büyükbaba” olan Warren Buffett
  • JP Morgan CEO’su Jamie Dimon ve “New York City bankacıları”nın geri kalanı
  • BlackRock CEO’su Larry Fink

Sempatik katılımcıların tweetlerine bakılırsa, kriptonun büyümesini kültürel ve politik bir savaş olarak çerçeveleme konusunda çok az endişeli görünüyordu. Daha doğrusu memnuniyetle karşıladılar. Belki de olacakları biliyorlardı. Thiel Capital’in genel müdürü Eric Weinstein, adres hakkında şunları yazdı: “Peter Thiel Miami’de net bir açıklama yapıyor: Finansal Gerontokrasi, Bitcoin’e devrimci bir gençlik hareketi olarak haklı nedenle savaş ilan etti. Bu nedenle devrimci gençliğin düşmanlarını anlamasının ve ateşe karşılık vermesinin zamanı geldi.”genel-7