2016’dan beri tanınmış Nokia akıllı telefonların üreticisi HMD Global, şu anda bir patent anlaşmazlığı içinde. Sonuç olarak şirket, cihazlarını kendi çevrimiçi mağazasında satmayı bırakmak zorunda kaldı. Ama şimdi ilk akıllı telefonlar geri döndü.

Yakın zamana kadar, Nokia çevrimiçi mağaza neredeyse esneyen boşluk. Şubat ayının sonundan bu yana, akıllı telefon bölümünde yalnızca iki model listelendi – Nokia G21 ve Nokia G11. Eski akıllı telefonlar hiç görünmedi. Kendi mağazalarında satışların durdurulmasının nedeni, HMD Global ile VoiceAgeEVS LLC arasındaki bir patent anlaşmazlığıydı. Ama şimdi Nokia satmaya devam ediyor ve kısmen değiştirilmiş modeller sunuyor.

8 Nisan güncellendi

Nokia mağazasında daha fazla akıllı telefon

Bu arada, Nokia’nın çevrimiçi mağazası yeniden doldu. Nokia G11 ve G21’e ek olarak, G50, X10, X20 ve XR20 modelleri de artık burada bulunabilir. Ancak akıllı telefonlar stokta olmadığı için satın alınamıyor. Alışveriş sepetine yalnızca Nokia G11 ve G21 eklenebilir.

Meraklı: Üretici, mağazaya eklenen tüm yeni modellerin üzerine “Yeni Sürüm” notunu yazdı. Ancak HMD Global, akıllı telefonlar hakkında nelerin yeni olduğunu detaylı olarak ortaya koymuyor. Bununla birlikte, değişikliklerin, patent anlaşmazlığına neden olan ses codec bileşeniyle ilgili olduğu varsayılabilir.

HMD Global, Nokia mağazasındaki akıllı telefon satışlarının daha büyük ölçekte ne zaman yeniden başlayacağı ve hatta yeni cihazların eklenebileceği belirsiz olsa da, bir adım öne çıkıyor.

24 Şubat 2022 itibariyle orijinal rapor

Nokia patent anlaşmazlığına karıştı

“Heise online”daki meslektaşların bildirdiği gibi, patent anlaşmazlığı EVS teknolojisinin (Gelişmiş Ses Hizmetleri) haklarıyla ilgili. Bu, örneğin HD sesten daha yüksek bir frekans aralığını kapsayarak, gürültüyü en aza indirerek ve sesleri daha doğal hale getirerek ses kalitesini önemli ölçüde artıran bir ses codec bileşenidir. Ancak, EVS yalnızca iki akıllı telefon kullanıcısı VoLTE üzerinden, yani LTE ağı üzerinden birbirini aradığında çalışır. Teknolojinin hakları, Fortress yatırım grubu ile birlikte Almanya ve ABD’de ofisleri bulunan VoiceAgeEVS LLC şirketine aittir.

VoiceAgeEVS LLC, son birkaç yılda birkaç akıllı telefon üreticisine teknolojinin patentlerini ihlal ettiği için dava açtı. HMD Global’in yanı sıra Apple, TCL ve Lenovo da oradaydı. Apple şimdi mahkeme dışı bir anlaşmaya varırken, HMD Global mahkemeye gitmeye karar verdi. Ancak üretici VoiceAgeEVS LLC geçen yaz Mannheim Adalet Divanı tarafından yenildi. Bu, Aralık 2021’de Almanya’da icra takibine yol açtı.

HMD Global, web sitesinde akıllı telefon satışlarını durdurdu

TECHBOOK’tan gelen talep üzerine HMD Global, VoiceAgeEVS LLC tarafından Almanya dahil olmak üzere çeşitli yargı bölgelerinde açılan çok sayıda davada davalı olduğunu doğruladı. Üretici, Aralık ayında yayınlanan icra takibine karşı zaten bir temyiz başvurusunda bulundu. Aynı zamanda, güvenli tarafta olmak için, etkilenen akıllı telefonların şimdilik satılmamasına Şubat ayının sonunda karar verildi.

HMD Global bize, “Karardan dolayı hayal kırıklığına uğradık” dedi. Ancak Almanya’da satışa sunulan ve satılan Nokia akıllı telefonların hiçbirinin EVS’yi desteklememesi sağlandı. “Almanya’da Nokia telefonları satmaya devam edeceğiz. HMD, davanın sonucundan emin olmaya devam ediyor ve tüketicilere ‘Sev, Güven, Sakla’ sloganımıza uygun cihazlar, aksesuarlar ve hizmetler sunmaya devam edecek.”

Aynı zamanda üretici, akıllı telefonların mağazalardan değil, yalnızca kendi web sitelerinden kaldırıldığını vurguladı. Ve aslında, Nokia X20, G50 veya Nokia 3.4 gibi modeller, örneğin Amazon, Media Markt veya Saturn’de vardı ve hala mevcut.

Nokia akıllı telefonlarını diğer ülkelerde de satmayı bırakın

Yalnızca Almanya’da değil, Fransa ve İsviçre gibi ülkelerde de HMD Global, web sitesinde Nokia akıllı telefonların satışını geçici olarak durdurma kararı almıştı. Ancak, cihazlar hala Avusturya ve ABD’de listelendi.

Hukuki ihtilafın ne kadar süreceği belli değil. Ancak mahkemedeki ilk yenilginin Almanya’daki Nokia’nın sonu anlamına gelip gelmediği şüpheli. Sonuçta, sonunda, bu tür işlemlerde genellikle bir anlaşmaya varılır.

Kaynaklargenel-25