Launch Pad 39B’deki alev siperinden yukarıya bakan bu görüntüde, NASA’nın Space Launch System (SLS) roketi ve Orion uzay aracı, ajansın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki mobil fırlatıcının üzerinde 18 Mart 2022’de fotoğraflandı. Artemis I yığını, Mürettebatsız kalkıştan önce ıslak elbiseli bir prova için ajansın paletli taşıyıcı 2 tarafından Tamamlanması yaklaşık 11 saat süren 4,2 millik bir yolculuk olan Araç Montaj Binasından piste taşındı. Artemis I, Ay’a mürettebatlı uçuşlardan önce SLS ve Orion’u entegre bir sistem olarak test edeceğim. Artemis aracılığıyla NASA, ay yüzeyine ilk kadını ve ilk renkli insanı indirecek, uzun süreli bir Ay varlığının önünü açacak ve Mars yolunda bir basamak görevi görecek. Kredi bilgileri: NASA/Kim Shiflett

Artemis I ıslak elbise provası için devam eden hazırlıklar sırasında, Pazartesi için tanking hedefleniyor, ekipler, mobil fırlatıcıdaki bir regülatörün değiştirilmesinden sonra üst kademe motordaki helyum tahliye basıncını sürdürmede bir sorunla karşılaştı. Üst kademedeki RL10 motoru, motoru boşaltmak ve ayrıca ıslak elbiseli prova operasyonları sırasında üst kademe valflerini etkinleştirmek için helyum kullanır.

İlk sorun giderme işleminden sonra ekip, normal helyum tahliyesini yeniden kurdu ve helyum akışındaki bir kısıtlamanın nedenini belirlemek için çalışmaya devam ediyor. Mühendisler, sistem performansını doğrulamak ve karakterize etmek için yarın sorun giderme gerçekleştirecekler. Gerekirse, görev yönetim ekibi prosedürlerdeki herhangi bir ayarlamayı veya test hedeflerindeki değişiklikleri gerektiği şekilde düzenlemek için Pazar günü toplanacak.

Islak elbise prova testinden sonra, SLS ve Orion, Araç Montaj Binasına geri dönecek ve mühendisler, sistem performansını daha fazla değerlendirmek için ilgili uçuş sistemlerinde ek incelemeler yapacak. Uzay Fırlatma Sistemi roketi, Orion uzay aracı ve destekleyici yer sistemi elemanları stabil durumda kalır.

İki günlük test için geri sayımın şu anda 9 Nisan Cumartesi günü saat 17:00 EDT’de istasyonlara çağrı ile başlaması planlanıyor ve T-0’ın 11 Nisan Pazartesi günü 14:40’ta yapılması planlanıyor. Mühendisler konuyu araştırırken, ekipler Bu haftanın başlarında tamamlanan ve artık yer destek ekipmanının yapılandırılması gibi bir sonraki test çalışmasına dahil edilmesi gerekmeyen önceki çalışmalar ve faaliyetler sırasında elde edilen bilgileri veya test hedeflerini hesaba katmak için test programını hassaslaştırmaya devam edin. Ek analiz bekleniyor, NASA ıslak elbiseli prova testi için yarın ileriye dönük bir planın olmasını bekliyor.

Artemis I görevi için ıslak elbiseli prova testiyle ilgili güncelleme için bu siteyi tekrar kontrol edin. NASA, roketin ve uzay aracının canlı videosunu internette yayınlıyor. Kennedy Haber Odası YouTube kanalı. Keşif Yeri Sistemlerinde gerçek zamanlı güncellemeler sağlanacaktır. Twitter hesabı tanking için “git” ile.uzay-2