İş günü önemli değişiklikler geçiriyor. 100 ülkede 180.000 çalışanı bulunan Microsoft, evden çalışanların bir gün içinde üç yoğun dönem yaşadığını tespit etti. Pandemi öncesi dönemin sabah 9 ile akşam 5 arasındaki olağan iş gününe (evet, bazen çok daha sonra) karşılık gelmeyen bir gün.

Microsoft, evden çalışan çalışanlarının çalışma alışkanlıklarını ve daha esnek saatlerle nasıl yaşadıklarını analiz etti. Yakın zamanda ikinci yıllık raporunu yayınlayan Microsoft’a göre, değişimin bir göstergesi, salgın başladığında Microsoft Teams toplantılarının 17:00’den sonra, çoğu zaman 18:00 ile 20:00 arasında daha sık gerçekleşmesidir. İş Eğilimi Endeksi.

Şirket verileri, günlük 9/5 aralığının bittiğini gösteriyor. Ve önceki normların dışındaki toplantılar artık yaygın ve bazıları için üçüncü bir akşam etkinliği zirvesi yaratıyor. Microsoft araştırmacıları buna “günün üçlü zirvesi” diyor.

Çocuklarına bakan ebeveynler için sürpriz yok

“Geleneksel olarak, üçüncü kademe çalışanların çalışma günlerinde iki verimlilik zirvesi vardı: öğle yemeğinden önce ve öğle yemeğinden sonra. Ancak pandemi çok sayıda insanı evden çalışmaya zorladığında, bazıları için yatmadan önceki saatlerde üçüncü bir zirve ortaya çıktı, Microsoft’u bir blog gönderisinde not edin.

Bu keşif, öğleden sonra çocukları okuldan aldıktan sonra çalışan ve çocuklara bakan ebeveynler için muhtemelen sürpriz olmayacaktır. Work Trend Index sonuçlarına göre, ortalama bir Teams kullanıcısı artık çalışma saatlerinden sonra kişi başına %42 daha fazla sohbet gönderiyor.

Microsoft, çalışanlarının %30’unun “klavye etkinliklerine” dayanarak geceleri daha fazla çalıştığını tespit etti. Klavye etkinliğindeki bu hafif artış, sabah 10.00 ve 15.00 civarındaki geleneksel çalışma zirvelerinin oldukça altındaydı, ancak akşam 22.00 civarında bir zirve var. Şirket bu çalışanların neden daha fazla gece çalıştığını bilmiyor. Bu, örneğin çocuk bakımı yükümlülüklerinden kaynaklanabileceği gibi, çalışanların zaman dilimleri arasında işbirliği yapmasından da kaynaklanabilir.

Araçları yeni tele-çalışma mantığına uyarlayın

Microsoft, müşterilerinin önümüzdeki yıllarda uygulayacağı şeyin hibrit çalışma olacağına bahse giriyor ve bu nedenle şirket, Teams’den Office ve Windows’a kadar yazılım ürünlerini bu gerçekliğe uyacak şekilde yeniden şekillendiriyor. Microsoft, 28 Şubat’ta kampüslerini yeniden açtı. Apple ve Google, çalışanların haftada iki ila üç gün evden çalışmasına izin verirken ofis saatlerini eski haline getiriyor.

Ancak bu, işverenlerin kendilerini endişelendiriyor. Microsoft, insanlar günün her saatinde çalışırlarsa tükenmişlik yaşayacaklarından korkuyor.

Microsoft Research ve Microsoft Viva Insights’ta kıdemli üretkenlik araştırmacısı ve istihbarat uzmanı Shamsi Iqbal, bu üçüncü zirvenin diğer ikisinden farklı olduğunu, çünkü bunun esneklik mi yoksa bir kişinin kişisel saatlerini ihlal eden iş mi olduğu sorusunu gündeme getirdiğini söyledi.

Alışılmadık zamanlarda toplantılardan kaçının

Müşteriler, video konferans yerine Teams durum güncelleme kanalını kullanmak gibi eşzamansız iletişim kullanarak alışılmadık zamanlarda toplantılardan kaçınabilir. Microsoft ayrıca Outlook’un zamanlama seçeneklerini, normal çalışma saatleri dışında gönderilen iletilerin çalışma saatleri devam ederken gelen kutularına ulaşmasına olanak tanıyan Teams’e entegre etmeyi planlıyor.

“İnsanlar genellikle düzensiz zamanlarda e-posta gönderir çünkü düşünceyi kaybetmek istemezler ve ele geçirilmesini isterler, ancak alıcıya hemen ulaşması gerekmez.” Şemsi İkbal’i açıklar. “Bu e-postanın gönderilmesini geciktirerek, her iki dünyanın da en iyisini elde edebiliriz: kaybolmaması için düşünceyi yakalamak ve alıcının onu kendileri için daha uygun bir zamanda almasını sağlamak.”


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15