Mercedes-Benz, Cuma günü Güney Almanya’daki Sindelfingen’de 200 milyon Euro’luk (kabaca 1.650 crore) yeni bir yazılım merkezi açtı, kendi MB.OS işletim sistemini piyasaya sürmeye çalışırken şirket içi yazılım yeteneklerini artırmaya yönelik en son yatırımı. 2024’e kadar pazar.

Lüks otomobil üreticisinin işletim sistemini geliştirmek için küresel olarak getirmeyi planladığı 3.000 yeni işe alımdan yaklaşık 750’si, araç içi eğlenceden otonom sürüşe kadar özellikler üzerinde çalışan Sindelfingen’de işe alındı.

Merkez, Mercedes-Benz’in yazılım stratejisini, geniş bir tedarikçi yelpazesinden teknoloji getiren bir patchwork yaklaşımından, kendi yazılım tekliflerinin özünü kontrol etmeye kadar daha geniş bir çabanın parçası.

Baş Yazılım Sorumlusu Magnus Oestberg bir yuvarlak masa toplantısında, “Yazılım mimarisi ve entegrasyonu için sorumluluk alıyoruz – ana hedefimiz bu,” dedi.

“Her şeyi kendimiz yapmıyoruz – ortaklıklara değer veriyoruz, ancak elbette bizim için en önemli olan kısımları şirket içinde yapıyoruz.”

Bu tür bir ortaklık, Mercedes-Benz’in 2020’de MB.OS sisteminin iki yıl içinde piyasaya sürülmesinin bir parçasını oluşturacak destekli ve kendi kendine sürüş işlevlerini geliştirmek için bir anlaşma yaptığı ABD bilgisayar grafik uzmanı Nvidia ile.

Otomobil üreticisinin Berlin, Çin, Hindistan, İsrail, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 10.000 yazılım mühendisinden oluşan küresel bir ekip hedefine ulaşmasına 600 boş kontenjan kaldı.

Baş Teknoloji Sorumlusu Markus Schaefer, “Bir yazılım mühendisinin profili çok rağbet görüyor – talep arzdan çok daha yüksek,” dedi.

Araştırma enstitüsü Capgemini tarafından 572 otomobil yöneticisiyle yapılan bir ankette, yüzde 97’si, BT mimarlarından bulut yönetimi profesyonellerine ve siber güvenlik uzmanlarına kadar her 10 şirket içi çalışandan dördünün beş yıl içinde yazılım becerilerine sahip olması gerektiğini söyledi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8