Google, Google Play çevrimiçi mağazasında eski uygulamalarda yapılacak değişiklikler konusunda uyardı.1 Kasım 2022’den itibaren mağazadaki tüm uygulamalar, Android işletim sisteminin en son ana sürümünün yayınlanmasından itibaren iki yıldan eski olmayan bir API düzeyini karşılamalıdır. Geliştiriciler, uygulamaları bu gereksinimlere uygun hale getirmezlerse Google, kullanıcıların bunları bulma ve yükleme olanağını sınırlayacaktır.

Google, Google Play'deki eski uygulamaları kapatıyor

Google tarafından belirtildiği gibi, bu değişiklik, Android işletim sistemi uygulamaları için modern bir gizlilik ve güvenlik düzeyi sağlamayı amaçlamaktadır.

Dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. İlk olarak, kısıtlamalar yalnızca kullanıcının cihazı, uygulamanın API düzeyinden daha yeni bir Android sürümü çalıştırıyorsa geçerli olacaktır. Bu şekilde, hala eski bir Android sürümünü kullanan herkes onun için oluşturulmuş uygulamaları indirebilecek. İkincisi, Google, kullanıcıların daha önce Google Play’den indirdikleri uygulamaları yeniden indirip yükleyebileceklerini onayladı.

Ayrıca geliştiriciler, yazılımı 1 Kasım’a kadar güncellemezlerse altı aylık bir ödemesiz süre için başvurabilirler.genel-22