Çin Halk Bankası, her ay, adım adım dijital yuanını geliştiriyor. Bu merkez bankası dijital para birimi (MNBC), tüm ülkeyi fethetmek için yavaş yavaş savaş düzenine giriyor. Bugüne kadarki son önemli nokta: WeChat ödeme hizmetine genişletilmesi.

Uzun zamandır nakitten uzaklaşan Çinli her yaştan insan birden fazla dijital ödeme hizmeti kullanıyor. Aralarında WeChat Pay (Tencent) ve AliPay (Ant Group, Alibaba) neredeyse tüm işlem hacimlerini tekelleştiriyor. 2021’de WeChat mesajlaşma uygulamasının 1,24 milyar kullanıcısından 900 milyonu (%72) WeChat Pay’i kullandı. Bu nedenle, dijital yuanın kurtuluşu için stratejik bir ödeme aracı.

aynı kategoride

Mark Zuckerberg.

Zuck Bucks: Meta, tam tersine dijital para birimlerinden vazgeçmedi

2014’ten beri yapım aşamasında olan bu MNBC, Çin hükümeti tarafından 2020’de resmi olarak sunuldu. O zamandan beri gelişimi hızlandı. Orta Krallık, birkaç büyük şehrin vatandaşlarına birkaç milyon avro eşdeğeri sunarak pilotları çoğalttı. Böylece, geçen yılın sonunda 140 milyon Çinli düzenli olarak dijital yuanı kullandı ve şimdiden 62 milyar yuan (8,5 milyar €) harcandı. Pekin Kış Olimpiyatları, binlerce turistin gelişi sayesinde ülkenin daha az yerel gösteri yapması için bir fırsattı.

Çinliler başlangıçta merkez bankası tarafından oluşturulan bir uygulamayı kullanmak zorunda kaldıysa, tüketim kalıplarının gerçekliği dijital cüzdanlarla hızlı bir şekilde karşılıklı bağımlılığı gösterdi. Her şeye kadir Parti bir şekilde dijital yuanı AliPay, WeChat Pay ve benzeri devlere empoze edecekti. Bu nedenle Tencent, kullanıcılarına MNBC’de ödeme seçeneği ekleyerek liderliği ele geçirdi.

Bu entegrasyon, kullanıcıların WeBank ile kendi adlarına, gözetimin gerektirdiği dijital bir yuan cüzdanı oluşturmalarına olanak tanıyacak. Ardından, People’s Bank of China uygulamasından veya WeChat Pay’den ödeme yapmalarına veya almalarına izin verecek.

Bu sayısız genişleme ile dijital yuan bir kez daha yasallaştırma yoluna giriyor. MNBC hala test ediliyorsa, sonuçlar Çin’de serbest kalmaya ve sınır ötesi ödemelerde devrim yaratmaya hazır olduğunu gösteriyor.genel-16