TechCrunch Küresel İlişkiler Projesi, teknoloji sektörü ile küresel siyaset arasındaki giderek daha fazla iç içe geçen ilişkiyi inceliyor.

Devlet bürokrasilerinin yavaş hareket etmesi şaşırtıcı olmamalı. Ne de olsa, görev süresinin dolmasına bir yıldan fazla bir süre kalmışken, Biden yönetimi başarılı bir şekilde daha azını doldurdu. yarım kilit pozisyonlarının bir yıl içinde. Ancak bu, Dışişleri Bakanlığı’nın Siber Uzay ve Dijital Politika Bürosu’nun (CDP) bu haftaki lansmanını, duyurulmasından sadece altı ay sonra, karşılaştırıldığında olumlu bir çevikliğe dönüştürüyor.

Başarılı olacaksa bu olmalı. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “ABD, dünyadaki teknolojik olarak en gelişmiş ülkedir” dedi. dedim Geçen yıl Dış Hizmet Enstitüsü’ndeki büroyu açıklayan bir konuşmada. “Dışişleri Bakanlığı bu güçle güçlendirilmelidir.”

Yine de şimdiye kadar teknoloji, sonradan düşünülmüş olmasa da, kesinlikle Amerikan diplomasisinin ön ve merkezi değildi. 2011 yılında Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yönetiminde bir siber ofis kurulmasına rağmen, ofis Trump yönetimi sırasında düşürüldü.

Artık. Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü TechCrunch’a sağlanan bir e-postada Dışişleri Bakanlığı personeline “Son birkaç yıl siber güvenlik ve dijital politikanın Amerika’nın ulusal güvenliği için ne kadar hayati olduğunu açıkça ortaya koydu” dedi. “Dijital geleceğimizi belirleyecek kurallar, altyapı ve standartlar konusunda bir yarış içindeyiz.”

Bunu akılda tutarak, yeni büronun birkaç açık politika hedefi ortaya çıktı. Bazıları, siber faaliyetlerden ve gelişen teknolojiden kaynaklanan ulusal güvenlik risklerini azaltmak ve küresel teknoloji rekabetinde ABD liderliğini sağlamak gibi oldukça kapsamlıdır.

Uluslararası forumlarda teknik standartlar belirlemek ve Çin ve Rusya gibi otoriter ülkelerin eylemlerine rağmen açık, intraoperatif bir interneti savunmak gibi diğer hedefler daha somut ve tanımlıdır. Sekreter Blinken’i görmeye teşvik edildim. cıvıldamak Doreen Bogdan-Martin’in küresel interneti düzenleyen başlıca hükümetler arası kuruluşlardan biri olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne liderlik etme adaylığına geçen hafta verdiği desteği açıkladı.

Ama önce, Dışişleri Bakanlığı’nın kendisinin bir güncellemeye ihtiyacı var. Basitçe söylemek gerekirse, Dışişleri Bakanlığı operasyonel olarak güncel değil, bu yüzden bir yetkilinin bana söylediğine göre büronun ilk zorunluluğu, diplomatların dijital küresel ortamla daha iyi bağlantı kurmasını sağlamak için Dış Servisi modernize etmek. Bu, diplomatların fiziksel olarak bulunamayacağı yerlerde bulunmak için Zoom gibi yeni teknolojileri denemek veya sosyal medyayı daha yaratıcı kullanmak anlamına gelebilir. Resmi notlara göre, bir ülkede ne kadar büyükelçiliğiniz veya konsolosluğunuz olduğuna dair metriği varlığınızın bir işareti olarak kullanmak artık modası geçmiş. Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne göre, “CDP bürosunun kurulması, Bakan Blinken’in 21. yüzyılın testlerini karşılamaya hazır bir Dışişleri Bakanlığı inşa etme planlarının önemli bir parçası” dedi.

Bunun ötesinde, büro hala oluşum aşamasında, ancak mevcut ve eski Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve dış uzmanlarla yaptığım görüşmelerde, yetkililerin bürodan ne çıkarmayı umduklarını öğrendim.

CDP’nin üç politika paketi olacak: uluslararası siber güvenlik, dijital politika ve dijital özgürlük. Her biri kabaca önceden var olan yetkinliklere karşılık gelir: sırasıyla siber koordinatör ofisi (2011’de kuruldu), Ekonomik ve Ticari İşler Bürosu ve Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Bürosu. Henüz onaylanmamış bir büyükelçi tarafından yürütülecek; Bu arada, kariyer diplomatı Jennifer Bachus, ekibi baş sekreter yardımcısı olarak yönetecek.

Yeni büro günlük işlerle ilgilenirken, yapay zeka, kuantum ve biyoteknoloji gibi yeni ortaya çıkan ve kritik teknolojilerle ilgili daha uzun vadeli konulara odaklanmak için ayrı bir özel temsilci pozisyonu da oluşturulacak.

Artık eylemde eksik değil misiniz?

“Yeni bir büroyu ayağa kaldırma kararı, ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesidir. [the Biden administration] Şu anda Stanford Küresel Dijital Politika İnkübatörü’nü yöneten eski ABD büyükelçisi Eileen Donahoe, daha fazla düşünce liderliğine ve diplomatik kapasiteye sahip olma ihtiyacının bu tehditlerini görün” diyor.

Bu ciddiyetin bir işareti, her iki ofisin de en az bir yıl boyunca doğrudan bakanlığın iki numaralı yetkilisi olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’a rapor verecek olmasıdır. Obama yönetiminin siber konulardaki en üst düzey diplomatı Chris Painter, bunun iyi bir şey olduğunu söylüyor. Sherman’ın siber sorunlarla ilgili uzun bir geçmişi olduğunu ve kariyerinin başlarında yönettiği bölgesel bürolara teknoloji konularını entegre etmek için çalıştığını söylüyor.

Sekreter Blinken ve Sekreter Yardımcısı Sherman, yeni Siber Uzay ve Dijital Politika Bürosunu ziyaret ediyor. Resim Kredisi: ABD Dışişleri Bakanlığı/Ron Przysucha

CDP’nin bu üst düzey desteğe ihtiyacı olacak. Bana söylendiğine göre, Dışişleri Bakanlığı yetişiyor ve uzmanlığını – diplomasi ve uluslararası ilişkiler konusundaki bilgisini – Ticaret, Enerji Departmanlarındaki ve diğer kurumlardaki daha teknik politika yapıcılara getirmeye çalışıyor. Bunun anlamı açıktır: Kurumlar arası süreçte devletin sesi eksiktir ve hem yurtiçinde hem de yurtdışında fırsatlar kaçırılmıştır.

Örneğin, Nate Picarsic ve Emily de la Bruyère’in yazdığı gibi, ABD, küresel teknoloji standartlarını sessizce belirleyen hükümetler arası örgütlerin siyasetinden büyük ölçüde yoksun kaldı. Sonuç olarak ABD, başta Rusya ve Çin olmak üzere diğerlerine, hatta teknolojinin geleceğini kimin kontrol edeceğine dair büyük etkileri olan Avrupa Birliği’ne bile toprak verdi.

AB-ABD Ticaret ve Teknoloji Konseyi veya Quad’ın teknoloji çalışma grubu gibi yeni uluslararası oluşumlar ortaya çıktıkça, Dışişleri Bakanlığı’nın koordinasyon ve tavsiyede bulunabilmesi gerekiyor. Painter bana, Trump yönetimi altında, bu konularda çalışan “iyi, yetenekli insanlara” sahip olduğunuzu söylüyor, “ama liderlik düzeyinde kimse yok. [able] Hem Beyaz Saray hem de kıdemli meslektaşları ve yabancı meslektaşları ile anlaşmak için. [The new bureau] bu boşluğu doldurmaya yardımcı olur.”

Şimdi bir AI savunma grubu olan Özel Rekabetçi Çalışmalar Projesi’nin CEO’su olan eski bir ulusal güvenlik yetkilisi olan Yll Bajraktari, “Bu, bakanlık tarafından gerçek bir peşinattır” diyor. “Departmanın siber güvenlik, dijital altyapı ve internet özgürlüğü de dahil olmak üzere yönetişim sorunları kapasitesini entegre etmek, tutarlı bir diplomatik strateji oluşturmaya yardımcı olacaktır.”

Hala yükleniyor…

Bununla birlikte, yeni büronun karşılaşacağı çeşitli engeller beni şaşırttı. Bazıları kurumsal.

Örneğin, Painter, yeni siber normlar yazmaktan devlet eylemlerine karşı koymaya ve insan hakları konularını teşvik etmeye kadar sayısız zorluk olduğunu söylüyor. “Bu konular hemen hemen her forumda tartışılıyor. Bu, orada olmamız, aktif bir şekilde planlama yapmamız gerektiği anlamına geliyor ve bu da insanları ve dikkati çekiyor.” Büroyu, tüm bu meseleleri ele almak için yeterli sayıda kalifiye insanla donatmak bir asansör olacaktır.

Konuştuğum bazı politika savunucuları, yeni büronun demokrasi ve insan hakları gibi sorunların zararına olacak şekilde siber konulara odaklanabileceğinden korkuyor. Personel politika ise, kanıt, Dışişleri Bakanlığı’nın yeni büroya personel verilmesine nasıl öncelik verdiği ve büyükelçinin kim olacağı (sorulduğu zaman, bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi bana tüm politikayı kapsayan yeni personel pozisyonları olacağını söyledi) olacaktır. alanlar).

Painter, yeni büronun da “bu konuları departman genelinde yaygınlaştırması” gerektiğini ekliyor, ancak bu zaman alacak. Bakan Blinken, bakanlığın farklı düşünmesini ve hareket etmesini istiyor, ancak son zamanlarda morali bozuk olan bir dış servis, birçok kişinin aşina olmadığı oldukça teknik konularda politika yapmak için gerekli olan değişikliği benimsemeye ne kadar istekli olacak? Diplomatlar, bu konularda çok daha fazla deneyime sahip Savunma ve İç Güvenlik gibi departmanlarla birlikte kurumlar arası süreçte teknolojik konularda kendilerini nasıl öne çıkaracaklarını öğrenmek zorunda kalacaklar. Bajraktari, “Devlet artık uzmanlık oluşturduğu için sabırlı olmalıyız” diyor.

Diğer zorluklar daha stratejiktir. ABD’nin dış politikasında teknolojinin kullanılması çağrısında bulunmaktan çekinmedim ve ABD, Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Rusya’yı ihracat kontrolleriyle çarptığında çok heyecanlandım. Eğer CDP başarılı olacaksa, siber anlaşmaların ve teknik politikanın (oldukları kadar önemli) dar kapsamı dışında politikayı etkilemesine izin verilmelidir.

Painter bana “Siberi bir kutuya koyamazsınız” diyor. “Sahip olduğumuz tüm araçların bir parçası olmalı.” Sonuçta, Rusya ve Çin ile bir siber sorunumuz olmadığını, ancak bir Rusya sorunu ve bir Çin sorunu olduğunu belirtiyor.

Yine diğer zorluklar kurumsal ve politikayı birleştiriyor. Yeni büroyu oluşturanlara tavsiyelerde bulunan Donahoe, “Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, tüm bu konular arasındaki karşılıklı bağlantıyı anlamaktır” diyor. Bir zamanlar insan hakları meselesi olarak gördüğümüz ifade özgürlüğünün dezenformasyon olarak kullanıldığında bir silah haline geldiğine dikkat çekiyor. Devlet ayrıca ajanslar arasında çatışan öncelikleri yönetmek zorunda kalacak – örneğin, Amerikan teknoloji şirketlerini desteklemek isteyen Ticaret yetkililerinin veya AB ile birlikte çalışmak isteyen antitröst yetkililerinin tarafını mı tutacak?

Bu arada, siber suçlardan siber güvenlik normlarına kadar teknolojinin pek çok yönü henüz uluslararası düzeyde ele alınmadı. Washington, demokratik bir internetin neye benzediği konusunda müttefikleri arasında bir anlaşmaya varabilir mi? ABD, Çin ve Rusya’nın gündemi belirleme çabaları karşısında normlar koyacak diplomatik ve bürokratik beceriye sahip mi? Uzmanlar, Rusya’nın Ukrayna’ya verdiği desteğe yanıt olarak Batı’ya karşı bir siber savaş başlatıp başlatmayacağını merak etti, ancak bunun ne anlama geldiği konusunda hala hiçbir fikrimiz yok.

Otoriterler diktatörlükler kurmak ve demokrasiyi baltalamak için teknolojiyi giderek daha fazla kullanırken, Amerikalı diplomatların teknolojinin Amerikan diplomasisine nasıl uyduğunu ve dünya çapında demokrasiyi güçlendirme çabalarını ciddi olarak düşünmeleri iyi bir şey. Bunlar, tüm hükümet yaklaşımını gerektiren zor konulardır. Umalım ki Dışişleri Bakanlığı bir an önce öğrensin.

TechCrunch Küresel İlişkiler Projesi'nden daha fazlasını okuyungenel-24