Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı T Rabi Sankar Perşembe günü, ekonomi ve para politikası üzerinde çeşitli etkileri olacağı için Hindistan’ın ilk dijital para biriminin piyasaya sürülmesi için nüanslı ve kalibre edilmiş bir yaklaşımın gerekli olduğunu söyledi.

RBI, 2022-23’te blockchain teknolojisini kullanan bir merkez bankası destekli dijital para birimi ile çıkmayı planlıyor.

“Hangi modelin çalıştığı, hangi tasarımın bankacılık sistemi üzerindeki etkisi, para politikası üzerindeki veri gizliliği açısından iyi çalıştığı konusunda çok sayıda belirsizlik göz önüne alındığında, bence neredeyse tüm merkez bankaları ve biz istisna değiliz. ICRIER tarafından düzenlenen bir etkinlikte, çok dikkatli ve kalibre edilmiş nüanslı bir şekilde” dedi.

Temel öğrenme, küresel deneyimden değil, temel olarak kendi deneyiminizden gelir, dedi.

Özellikle bir merkez bankası için herhangi bir teknolojinin getirilmesinin ilkelerinden birinin “zarar vermemesi” olduğunu gözlemleyerek, “Bence merkez bankaları bunu çok kalibreli, kademeli bir şekilde, etkiyi değerlendirerek yapacaktır. tüm hat boyunca ve daha sonra en çok talep edilenlerle bu bağlantıları kurmak.” Hindistan söz konusu olduğunda, RBI’nin Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ne (CBDC) tıpkı dijital kağıt para birimi olarak baktığını ve hiçbir ayrım gözetmediğini vurguladı.

CBDC’nin maliyet ve dağıtım verimliliğine sahip olacağının altını çizerek, giriş için diğer motivasyonun uzlaştırma verimliliği olduğunu söyledi.

Sınır ötesi işlemler için harcanan süreyi önemli ölçüde azaltacak ve işlemi gerçek zamanlı hale getirecek, dedi.

CBDC’lerin etkileri hakkında, “Bu motivasyonlar var olsa da, CBDC’lerin bankacılık sistemini etkileyebileceği gibi birkaç şeyde küresel deneyimin bu noktada neredeyse var olmadığının farkına varılmalıdır” dedi. CBDC’lerin bankacılık sistemindeki mevduatlara yönelik işlem talebini etkileyebileceğini söyledi.

“Olduğu ölçüde mevduat yaratma olumsuz etkilenecek ve o ölçüde bankacılık sisteminin kredi yaratma kabiliyeti de düşecek… Düşük maliyetli işlem mevduatları bankacılık sisteminden uzaklaştıkça, ortalama maliyet Mevduat miktarı artabilir, bu da genellikle sistemin kendisindeki fonların maliyeti üzerinde hafif bir yukarı yönlü baskıya yol açar” dedi.

BIS ve diğerleri tarafından yapılan anketlerin, çoğu merkez bankasının para politikası ve aktarım üzerinde etkisi olacağını düşündüğünü gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Stabilcoin ile ilgili olarak, dolarizasyon için bir kripto para biriminden çok daha büyük bir tehdit olarak ortaya çıkabileceğini söyledi.

Stablecoin, varlıklar tarafından desteklenen bir tür kripto para birimidir.

Kripto para birimleri o kadar değişken ki, küçük değerli işlemler için kullanılamıyor, dedi Tesla’nın kripto para birimlerinin arabalarını satın almak için kullanılabileceğini açıkladığı örneğine atıfta bulundu. Daha sonra şirket, kripto para birimlerinin oynaklığını göz önünde bulundurarak kararı geri çekti.

Ayrıca Shankar, RBI ve Singapur Para Otoritesinin (MAS) yakında kendi hızlı ödeme sistemlerini birbirine bağlayacağını söyledi.

Bu girişim kapsamında, Hindistan’ın yerel ödeme sistemi olan Birleşik Ödemeler Arayüzü (UPI), Singapur’un PayNow’ına bağlanacak.

UPI-PayNow bağlantısı, iki hızlı ödeme sisteminin her birinin kullanıcılarının, diğer ödeme sistemine katılmaya gerek kalmadan karşılıklı olarak anında, düşük maliyetli fon transferleri yapmalarını sağlayacaktır.

Etkinlik sırasında konuşan Baş Ekonomi Danışmanı V Anantha Nageswaran, CBDC’nin piyasaya sürülmesinin bile var olmaya devam edecekleri için kripto para birimini düzenleme ihtiyacını ortadan kaldırmayacağını söyledi.

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, 1 Şubat’taki Bütçe konuşmasında, önümüzdeki mali yılda RBI tarafından dijital rupi veya CBDC’nin çıkarılacağını açıklamıştı.

Ayrıca hükümetin 1 Nisan’dan itibaren diğer özel dijital varlıklardan elde edilen kazançlara yüzde 30 vergi uygulayacağını da açıklamıştı.


Kripto para, yasal bir ihale olmayıp, piyasa risklerine tabi olmayan, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir. Makalede verilen bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye olmayı amaçlamaz ve teşkil etmez. NDTV, algılanan herhangi bir öneriye, tahmine veya makalede yer alan diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.genel-8