Sellout Guy Bill Nye başlıklı makale için resim

İzlemeyi seven herkese kötü haber Bilim Adamı Bill Nye ortaokul fen dersi sırasında: senin favorin sorunlu. Bu hafta, Coca-Cola, dünyanın en büyük plastik kirleticilerikurumsal bir yeşil yıkama kampanyasının şakası olan “atıksız bir dünya” yaratmak için bir kampanya için TV’nin en sevdiği bilim insanı ile bir araya geldi.

İçinde video “Coca-Cola Şirketi ve Bill Nye Geri Dönüşümü Demystify Demystify” başlıklı masum bir başlıkla Nye’nin canlandırılmış bir versiyonu – kafası plastik bir şişeden yapılmış ve imzası bir Coca-Cola etiketinden yapılmış papyonuyla – izleyicileri “iyi insanlar”ın yollarında gezdiriyor. Coca-Cola şirketinde kendilerini küresel plastik atık sorunumuzu çözmeye adadık.” Kola, diye açıklıyor Nye, içecekleri için şişeler oluşturmak için ağırlıklı olarak geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmak istiyor; daha sonra, bir kullanıcının onu geri dönüşüm kutusuna atmasından, ayrıştırılıp yeni malzemeye parçalanmasına kadar bir plastik şişenin geri dönüştürülmesi sürecini anlatıyor.

Plastik Adam Shill Nye, “Eğer plastiği geri kazanabilir ve geri dönüştürebilirsek, yalnızca çöp olmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda o plastiği tekrar tekrar kullanabiliriz – bu harika bir malzemedir” diye kinaye yapıyor. “Dahası, geri dönüştürülmüş malzeme kullandığımızda karbon ayak izimizi de azaltıyoruz. Ne aşk değil?” Ne değil aslında! (Nye’nin bu videoya katılımı hakkında sorular sorması için temsilcilerle iletişime geçtik ve bir yanıt alırsak bu parçayı güncelleyeceğiz.)

Video, yüzeyde, bir içecek şişesinin geri dönüşüm sürecinin doğru bir tasviridir. Sorun, geri dönüşümün gerçekte neler yapabileceğinde yatmaktadır. Nye, plastik kola şişelerinin “tekrar tekrar” geri dönüştürüldüğü videoda pembe bir tablo çiziyor – ancak her şey onun dediği gibi olsaydı, artan plastik kirliliğiyle karşı karşıya kalmazdık dört kat son birkaç on yılda. Sayesinde uyumlu lobicilik çabalarıkamuoyu buna inandırıldı geri dönüşüm felaket plastik bağımlılığımızın tedavisidir. Gerçekte yaptığı, sorumluluğu tüketiciye yüklemek ve Coca-Cola gibi şirketlere izin vermektir. hiçbir yankı olmadan uzaklaş onların atık için.

Bu plastiklerin çoğu, çöp sahasına gitmeden önce yalnızca bir veya iki kez yeniden kullanılabilir. Nye, televizyondaki tüm bilim konuşmalarına rağmen bunu bilmeli. Geri dönüşümün 60 yıllık tarihi boyunca, %10’dan az Üretilen plastiğin şimdiye kadar geri dönüştürülmüş hali. Ve teorik olarak, şişe yapan plastik türü olan PET geri dönüştürülebilir. daha fazla zaman diğer plastik türlerinden daha fazla, genellikle olan şey bu değildir. Basitçe söylemek gerekirse, işlenmemiş plastik, geri dönüştürülmüş plastikten şişe gibi şeyler yapmak daha ucuzdur. Plastik şişelerin %30’undan azı geri dönüştürülür ABD’de ve bu stoğun çoğu başka şişelere dönüştürülmez, dolgu ve kumaş gibi başka şeylere “düşürülür”. Bu ürünler sırayla tekrar geri dönüştürülemez. Plastik çöplüklerde biter. Etkili geri dönüşüm mekanizmalarıyla bile araştırmalar göstermiştir ki, şişe gibi şeyler uzun süre kullanılamaz ve sonunda çöplüklere devredilecektir. Oradan, Shill Nye’nin videoda neşeyle sergilediği kola şişeleri o kadar uzun süre dayanacak ki, yaşam döngüsü, zaman için insan çerçevelerinin ötesinde sürer.

Ayrıca Coca-Cola’da bu mesajı göndermek için Nye’ı kullanmasında özel bir ironi var. şirket yaklaşık üretir 3,3 milyon ABD tonu yılda plastik ambalaj ve dünyanın en kirletici markalarından biri olarak seçilmiştir. birden fazla farklı denetim. Coca-Cola da böyle bir planı olmadığını söyledi. Dur tek kullanımlık plastik üretmek, çünkü iddiaya göre, müşteriler basitçe başka bir şey isteme. Coke’un faydalı geri dönüşüm politikaları için mücadele eden bir geçmişi varsa, bir reklam sorun olmayabilir, ancak şirket temsilcileri kasete çekildi 2019 lobicilik kadar yakın zamanda şişe faturalarına karşı bu, müşterileri geri dönüşüm için ödüllendirir, ancak şirkete ekstra bir ücret öder.

İklim değişikliği konusunda açık sözlü, halkın gözdesi Science Guy’ı işe almak bir tesadüf değil – şirketin petrol ürünlerini kullanmaya devam ederken petrol endüstrisiyle olan bağlarını halka açık bir şekilde kesme stratejisinin bir parçası. Daha fazla kamuoyunun dikkati yaygın plastik kirliliğine döndükçe, Coca-Cola gibi büyük kirleticiler, halkın fosil yakıtlara olan bağlarının uçmayacağı mesajını aldı. Buna göre Coca-Cola, kopmuş bağlar geri dönüşümü zorlamak için petrol ve gaz şirketleriyle birlikte çalıştığı bilinen endüstri gruplarıyla plastiklerin yeniden kullanılmasına dair vaatleraynı zamanda plastik temizleme çabalarına sponsor olurken (bunların kendi sorunları).

Ancak bu hamleler çok geç kalmıştır. Plastik atık hızla artıyor; okyanuslarımızdaki plastik çöp miktarı 2040’a kadar üç kat. Coca-Cola, Nye’nin videoda dediği gibi “atıksız bir dünya” konusunda ciddi olsaydı, hiç plastik kullanılmayan ürünleri satmanın yenilikçi yolları olurdu. Ve Nye insanları iklim değişikliği konusunda gerçekten harekete geçirmek istiyorsa, belki de petrol ve gaz endüstrisinin en özverili müşterilerinden biri için tanıtım videoları yapmamalı.genel-7