Üzerinde Crew Dragon Endeavour bulunan SpaceX Falcon 9 roketi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasında duruyor. Kredi bilgileri: SpaceX

bu Uzay X Falcon 9 roketinin tepesinde oturan Dragon Endeavour, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde 39A rampasını fırlatmak için yola çıktı. Endeavour, Axiom Space’ten Uluslararası Uzay İstasyonuna ilk özel astronot görevinin bu hafta sonu fırlatılması için geri sayım yapıyor.

Axiom Space-1 (Ax-1) mürettebatı, Cuma günü saat 11:17 EDT’de Endeavour’da fırlatılacak. bu Sefer 67 Mürettebat, Cumartesi günü saat 9:30 civarında Endeavour’dan istasyona açılan ambar kapakları açıldığında Balta-1 mürettebatını karşılayacak. NASA Astronot Michael Lopez-Alegria, Pilot Larry Connor ve Görev Uzmanları Eytan Stibbe ve Mark Pathy ile birlikte, sözleşmeli bilim deneyleri ve ticari projeler gerçekleştirerek dokuz gün boyunca istasyonda yaşayacak ve çalışacak. Görevlerinin sonunda, Endeavour’un içine inecekler, Dünya’nın atmosferine yeniden girecekler ve Florida kıyılarından bir su sıçramasına paraşütle atlayacaklar.

Bu arada, istasyonun yedi sakini Çarşamba günü yörüngedeki laboratuvarda psikoloji, yanma ve robotik araştırmalarına devam etti. Yörünge ekibi ayrıca ayın sonunda bir çift uzay yürüyüşüne hazırlanıyor.

NASA Uçuş Mühendisi Raja Chari, yeteneklerini değerlendirmek için bir robotik testine katıldı. davranışsal sağlık ve performans. Sonuçlar, bir astronotun iniş sırasında nasıl performans gösterebileceğini gösterebilir. Mars ve ayrıca gelecekteki uzay araçları ve uzay habitatlarının tasarımı hakkında bilgi verebilir. NASA Uçuş Mühendisi Kayla Barron, istasyonun yaşanabilir alanlarının akustik ölçümlerini aldı ve ardından özel radyasyon yeleği çalışırken uyum ve rahatlık için test edin.

Komutan Tom Marshburn, Yanma Entegre Raf ve yapılandırıldı Katı Yakıtın Tutuşması ve Sönmesi malzeme yanıcılığını ve uzayda yangın güvenliğini artırmanın yollarını araştırmak için çalışma. ESA’dan (Avrupa Uzay Ajansı) Uçuş Mühendisi Matthias Maurer, gök arısı robotik serbest el ilanı ve bir kargo kullanarak kargoyu tanımlama yeteneğini test etti. radyo frekansı tanımlama okuyucusuBarkodlara benzeyen ancak görüş hattına ihtiyaç duymadan kablosuz iletişim kullanan .

Kozmonotlar Oleg Artemyev ve Denis Matveev, Nauka çok amaçlı laboratuvar modülünü donatmak için bu ayın sonlarında bir çift uzay yürüyüşü için Orlan uzay giysilerini ve araçlarını hazırlamaya devam ettiler. Roscosmos Uçuş Mühendisi Sergey Korsakov, geleceğin uzay aracı ve robotik pilotluk tekniklerini araştırdı ve ardından Rus yaşam destek ve elektrik sistemleri üzerinde çalıştı.uzay-2