SpaceX Crew Dragon kapsülünün içindeki Ax-1 ekibi.

SpaceX Crew Dragon kapsülünün içindeki Ax-1 ekibi.
Fotoğraf: Uzay X

Bu Cuma, bir SpaceX roketi, gemide dört siville Kennedy Uzay Merkezi’nden patlamaya çalışacak. Emsal belirleyen bir görev olmaya hazır olan, ISS’ye yapılan ilk tamamen özel görev. İşte bu tarihi lansman öncesinde bilmeniz gerekenler.

Emekli bir NASA astronotunu içeren Ax-1 ekibi, 8 Nisan’da bir Crew Dragon kapsülüne tırmanacak ve bir Falcon 9 roketinin üzerinde sabah 11:17’de (EST) havalanacak. Her şey planlandığı gibi giderse, Houston merkezli Axiom Space tarafından yönetilen görev, uzayın devam eden özelleştirilmesinde bir başka önemli kilometre taşı olarak hizmet edecek. İşte Ax-1 görevi hakkında bilmeniz gereken beş şey.

ISS’ye yapılan ilk tamamen özel görev

Son yıllar İlham4 görev Uzaya tamamen özel bir ekip gönderen ilk kişi olarak tarihe geçecek. Ax-1, tamamı özel vatandaşlar olan dört mürettebat üyesinin Uluslararası Uzay İstasyonunda zaman geçirmesi bakımından farklıdır. Bu daha önce hiç yapılmadı.

En yakın şey, sanırım, Rus film ekibi geçen yıl bir film için sahneleri çekmek için ISS’de 12 gün geçirdi, ancak bu görev, Soyuz MS-19, kozmonot Anton Shkaplerov’un komutan olarak yer alması nedeniyle yalnızca özel değildi. Bu yeni görevde yer alacak dört kişi ABD ve İspanya’dan Michael López-Alegría, ABD’den Larry Connor, İsrail’den Eytan Stibbe ve Kanada’dan Mark Pathy.

Axiom, mürettebat üyelerinin koltukları için ne kadar ödediği sorusuna yanıt vermedi. 2019 basın bülteni şirketten özel astronot biletleri için 55 milyon dolarlık bir fiyat etiketinden bahsetti.

Axiom, büyük planları olan küçük bir şirkettir.

2016 yılında kurulan Axiom Space, Şubat 2021’de yaklaşık 110 çalışana sahipti, ancak genişlemeye devam ediyor ve planlar 2024 yılı sonuna kadar 1.000 çalışana ulaşmak. Şirketin NASA ile yakın ilişkileri var; Eski NASA ISS program yöneticisi Michael Suffredini, şirketin CEO’su olarak görev yapıyor ve eski NASA yöneticisi Charles Bolden bağımsız bir danışman olarak çalışıyor.

Axiom, astronotların eğitimi, ISS’ye özel ve ulusal uçuşların yönetilmesi, yörüngede üretim yetenekleri sunulması, uzaya dayalı yaşam ve tıbbi destek sistemlerinin geliştirilmesi ve keşif ve ticarileştirme ile ilgili diğer hizmetler dahil olmak üzere uzun bir potansiyel teklif listesine sahiptir. boşluk. Daha da önemlisi, şirketin genel teklifinin gelecekteki bir köşe taşı olarak konumlandırdığı özel bir uzay istasyonu (bununla ilgili daha fazlası sadece biraz) inşa etmeyi planlıyor.

Ax-1 bir erkek gezisidir

Eski bir NASA astronotu ve Axiom başkan yardımcısı olan López-Alegría, Ax-1’e komuta ederken, girişimci ve yatırımcı Connor pilot olarak görev yapacak. López-Alegría, NASA’daki 20 yıllık kariyeri boyunca dört farklı vesileyle uzaya uçtu ve tarihte hem sivil hem de ticari bir insan uzay uçuşu görevine liderlik eden ilk astronot olmaya hazırlanıyor. Her ikisi de yatırımcı olan Pathay ve Stibbe, görev uzmanları olarak görev yapacak.

Ax-1 ekibi (soldan sağa): Larry Connor, Michael López-Alegría, Mark Pathy ve Eytan Stibbe.

Ax-1 ekibi (soldan sağa): Larry Connor, Michael López-Alegría, Mark Pathy ve Eytan Stibbe.
resim: aksiyom uzayı

Tüm Ax-1 mürettebat üyeleri erkek, ancak eski NASA astronotu Peggy Whitson, görevin yedek komutanı olarak görev yapıyor. Ve bu notta, Whitson’ın şu anda 2023’ün başlarında yapılması planlanan Ax-2 görevine komuta etmesi planlanıyor.

Bu bir ‘öncü’ misyon

aksiyom tarif eder “Öncü” özel astronot görevi olarak Ax-1. Bu, hepsi de şirket için bir adım taşı olan önerilen dört görevden ilki. aksiyom istasyonu. İstasyonun inşaatının 2024 yılında başlaması planlanıyor; ISS’nin Harmony düğümüne art arda modüller eklenecektir. üzerine emeklilik ISS’nin 2030’da, uzay istasyonu karakoldan ayrılacak ve “dünyanın ilk serbest uçan, özel olarak geliştirilmiş, uluslararası olarak kullanılabilir uzay istasyonunu oluşturacak – LEO’da yakın gelecekteki bir araştırma, üretim ve ticaret ağının merkezi düğümü, Aksiyom’a göre.

ISS Harmony modülüne bağlı Axiom Station'ın tasviri.

ISS Harmony modülüne bağlı Axiom Station’ın tasviri.
resim: aksiyom uzayı

Ax-1 mürettebatı, sekizi ISS’nin ABD segmentinde olmak üzere uzayda 10 gün geçirecek. Ekip, bilimsel deneyler yürütecek, bazı ticari faaliyetler gerçekleştirecek ve STEM eğitimini teşvik edecek. Mürettebat, sadece 100 saat içinde 25 farklı deney yapmayı planladığı için boşa harcayacak zamanı olmayacak. konuşlanmış bir yer timi Axiom Uzay Görev Kontrol Merkezi Houston’da 24 saat destek sağlayacak.

Görev bizi uzaya yaklaştırmak içindir.

Mürettebat, bir dizi s gerçekleştirmek için çeşitli kurumlarla ortaklık kurdu.bilimsel ve teknolojik deneyler ve testler. Bazıları, Dünya’da yaşayan insanlar için önemli çıkarımlar taşır, ancak öncelikle daha fazla uzay araştırmasını mümkün kılmaya yöneliktir. Aksiyomun açıklandığı gibi haber bülteni: “Uçuş sırasında toplanan veriler, insan fizyolojisinin Dünya’daki ve yörüngedeki anlaşılmasını etkileyecek ve ayrıca gelecekteki insan uzay uçuşu arayışları ve Dünya’daki insanlık için kullanılabilecek yeni teknolojilerin faydasını belirleyecektir.”

EEG özellikli uzay kaskı.

EEG özellikli uzay kaskı.
Fotoğraf: beyin. boşluk

İyi bir örnek, EEG özellikli kaskAx-1 ekibi tarafından test edilecek ve işletilecek. Ben Gurion Üniversitesi ile birlikte çalışan ekip, uzayda çalışırken insanlarda potansiyel nörolojik farklılıkları tespit etmek amacıyla beyin sinyallerini kaydedecek ve analiz edecek. Nihai olarak amaç, gelecekteki uzun vadeli uzay görevlerine kullanımı kolay ve rahat bir kask ile sağlamak ve “astronot yetkinliği için günlük ölçüm için doğru bir cihaz” oluşturmaktır. beyin. boşlukkaskın arkasındaki İsrail şirketi.

Mürettebat ayrıca, Yeniden Yapılandırılabilir, Uyarlanabilir Ortamların Keşfi için TESSERAE veya Mozaikli Elektromanyetik Uzay Yapıları ile deney yapacak. Bu fütüristik bir şey, çünkü bu teknoloji sonunda kendi kendine birleşen uydularla sonuçlanabilir. Adını Roma mozaiklerinden alan modüler TESSERAE, odalar ve parabolik aynalar gibi daha büyük yapılar oluşturmak için bağlanmak üzere tasarlanmıştır. Ax-1 sırasında ekip, karolar arasındaki bağların kalitesini algılayabilen prototipleri test edecek.

Gelecekteki bir TESSERAE'nin Mars'ın yörüngesinde kendi kendine birleşen uzay istasyonunun tasviri.

Gelecekteki bir TESSERAE’nin Mars’ın yörüngesinde kendi kendine birleşen uzay istasyonunun tasviri.
resim: MIT Uzay Araştırma Girişimi/TU Dortmund Fraunhofer Enstitüsü

Mayo Clinic, Cleveland Clinic ve Montreal Çocuk Hastanesi’ni içeren işbirlikleri, mikro yerçekiminin yaşlanma, kalp sağlığı, omurilik ve beyin dokusu, kronik ağrı ve uyku bozuklukları üzerindeki etkilerini inceleyecek. Ekip ayrıca “tümör organoidlerindeki erken kanser öncesi ve kanser değişikliklerini değerlendirmek için mikro yerçekimi ortamının hızlandırılmış yaşlanma yönlerinden yararlanacak” ve diğer görevlerin yanı sıra yeni bir hava temizleme sistemini test edecek.

Her şey Cuma günü başlıyor, hava müsait olursa. Biraz zaman aldı, ancak özel kişilerin – çok ayrıcalıklı özel kişiler de olsa – alçak Dünya yörüngesine uçabilecekleri ve alanı kendi kişisel oyun alanları ve iş yapacakları bir yer olarak kullanabilecekleri bir çağa tamamen girdik. Umarım geri kalanımızı akıllarında tutarlar.

Uzay uçuşu endüstrisi hakkında benim için bir ipucu veya yorumunuz mu var? Bana [email protected] adresinden ulaşın.genel-7