Fransa’da Starlink’e zaten aboneyseniz, bu çok kötü bir haber. Aslında Danıştay, İnternet ağı tarafından hertz frekanslarının kullanımına ilişkin lisansı iptal etti. Söz konusu, Elektronik Haberleşme, Posta ve Basın Dağıtımı Düzenleme Kurumu’nun (Arcep) SpaceX’in yan kuruluşuna onay verirken yaptığı bir usul hatası.

SpaceX ile ilgisi olmayan bir karar

Geçen Şubat ayında Kurum, Starlink ağının Fransa’da iki frekans kanalı işlettiğini kabul etti. Kullanıcı terminalleri 10.95-12.70 GHz (uzaydan Dünyaya) ve 14-14.5 GHz (Dünyadan uzaya) bantlarına sahipken, karasal ağ geçitleri 17.8-19.3 GHz (uzaydan Dünyaya) ve 27.5 ila 30 bantlarına erişebilir. GHz (Dünyadan uzaya).

aynı kategoride

Unreal Engine 5 yazılım arayüzü.

Epic Games, Unreal Engine 5’i resmen başlattı

Ancak bu karar, Fransa’nın en yüksek idari mahkemesi olan Danıştay tarafından 5 Nisan Salı günü iptal edildi. Arcep’in frekansları Elon Musk’ın şirketine vermeden önce bir halkla istişare düzenlemesi gerektiğine inanıyor, çünkü bu ” yüksek hızlı İnternet erişiminin sağlanması için pazar üzerinde önemli bir etkiye sahip olması ve kullanıcıları etkilemesi muhtemeldir. “. Bu, bu tür bir istek için standart prosedürdür.

Danıştay dosyayı incelediyse, bunun nedeni iki çevre derneği Priartem ve Agir pour l’environnement’ın Arcep’in “” olarak değerlendirdikleri kararının ardından temyize gitmeleridir. bu kararın yetki aşımı “.

Fransa’da Starlink, karmaşık…

Bu, SpaceX’in uydu İnternet ağının Mayıs 2021’den bu yana ön siparişe açık olduğu Fransa’da ilk kez zorluklarla karşılaşması değil. Dijital Fabrika, Kuzeydeki Gravelines ve Manche’deki Saint-Senier-de-Beuvron’da karasal antenler kurmak için iki proje geçen Ocak ayında terk edildi. Fransa’da kurulacak olan üç şubeden sadece biri bu nedenle mevcut; Gironde’deki Villenave-d’Ornon’da yer almaktadır. Bu antenler, kullanıcıların Starlink ağına erişebilmeleri için gereklidir.

Arcep’in kararı, SpaceX servisine abone olan Fransızlar için kötü haber gibi görünüyor. Girişimci Michel Levy Provençal bir tweet’te hayal kırıklığını dile getirdi: ” Ben de dahil olmak üzere bu çözüme güvenen birkaç dijital girişimci tanıyorum. Onsuz ve fibersiz kendimizi yarı beyaz bir bölgede bulacağız. Ekonomik etkisi ölçülmeden böyle bir karar Danıştay tarafından nasıl alınabilir? “.

Şu an için SpaceX herhangi bir tepki vermedi ve hizmete abone olan kişilere ne olacağını bilmiyoruz. Bir hatırlatma olarak, Elon Musk’ın Starlink ile amacı, düşük Dünya yörüngesindeki binlerce uydudan oluşan bir takımyıldız sayesinde dünyanın en uzak bölgelerine yüksek hızlı bir İnternet ağı getirmektir.

Firma tarafından kurulan antenlere ek olarak, kullanıcıların aylık 99 Euro aboneliğe ek olarak 634 Euro değerinde bir çanak satın almaları gerekiyor.genel-16