NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın Hubble uzay teleskobu Araştırmacıların “yoğun ve şiddetli bir süreç” olarak tanımladığı şeyle oluşan Jüpiter benzeri bir protoplanet’in görüntülerini yakaladı.

Bu keşif, gezegenlerin nasıl sevdiğine dair uzun süredir tartışılan bir teoriyi destekliyor. Jüpiter Araştırmacılar, “disk kararsızlığı” olarak adlandırılan form olduğunu söyledi.

Yapım aşamasında olan yeni gezegen, yaklaşık 2 milyon yaşında olduğu tahmin edilen genç bir yıldızı çevreleyen farklı sarmal yapıya sahip bir ön-gezegensel toz ve gaz diskine gömülüdür – güneş sistemimizde gezegen oluşumunun devam ettiği yaş. Güneş sistemimizin yaşı şu anda 4,6 milyar yıldır.

Subaru Telescope ve Eureka Scientific’ten baş araştırmacı Thayne Currie, “Doğa zekidir; gezegenleri farklı şekillerde üretebilir” dedi.

AB Aurigae b olarak adlandırılan yeni oluşan gezegen, muhtemelen Jüpiter’den yaklaşık dokuz kat daha büyük ve ana yıldızının yörüngesinde 8,6 milyar mil gibi devasa bir mesafede dönüyor – Plüton’dan iki kat daha uzakta. Güneş.

Bu mesafede Jüpiter büyüklüğünde bir gezegenin oluşması çok uzun zaman alacaktı. Bu, araştırmacıları disk kararsızlığının bu gezegenin bu kadar büyük bir mesafede oluşmasını sağladığı sonucuna varmasına neden oluyor.

Ve yaygın olarak kabul edilen çekirdek birikim modeli tarafından gezegen oluşumu beklentileriyle çarpıcı bir tezat oluşturuyor.

Tüm gezegenler, çevresel bir diskten kaynaklanan malzemeden yapılmıştır. Jovian gezegen oluşumu için baskın teori, diske gömülü gezegenlerin küçük nesnelerden büyüdüğü – toz tanelerinden kayalara kadar değişen – bir yıldızın yörüngesinde dönerken çarpışıp birbirine yapışan aşağıdan yukarıya bir yaklaşım olan “çekirdek yığılma” olarak adlandırılır.

Nature Astronomy dergisinde yayınlanan yeni analiz, iki Hubble aracından gelen verileri birleştiriyor: Uzay Teleskobu Görüntüleme Spektrografı ve Yakın Kızılötesi Kamera ve Çok Nesneli Spektrograf.

Bu veriler, Hawaii’deki Mauna Kea’nın zirvesinde bulunan Japonya’nın 8,2 metrelik Subaru Teleskobu’ndaki SCExAO adlı son teknoloji bir gezegen görüntüleme cihazından alınan verilerle karşılaştırıldı.

Jüpiter benzeri gezegenlerin oluşumunun ilk günlerini anlamak, gökbilimcilere kendi güneş sistemimizin tarihi hakkında daha fazla bağlam sağlar.

Bu keşif, NASA’nın da dahil olduğu AB Aurigae gibi proto-gezegen disklerinin kimyasal yapısıyla ilgili gelecekteki çalışmaların önünü açıyor. James Webb Uzay Teleskobu.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9