Google, gazetecilerin devlet kurumlarının bazı resmi web sitelerinin arama sonuçlarından kaybolmasıyla ilgili talebine yanıt verdi.

Google Arama’nın bu sitelere erişimi engelleniyor. Bu web sayfalarıyla ilgili herhangi bir işlem yapmadık ve durumu araştırıyoruz.


Google

Daha önce Google, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinin bağlantısını arama sonuçlarından kaldırmadıklarını belirtmişti: “Google Arama, bu siteyle ilgili herhangi bir işlem yapmadı. Web sayfası, sistemlerimizi engelliyor ve onu keşfetmelerini engelliyor gibi görünüyor. Bu nedenle, belirli arama sorguları için site, arama sonuçlarında görünmez.Dün Roskomnadzor, Google’dan “Rus devlet kurumlarının resmi web sitelerinin arama sonuçları üzerindeki kısıtlamaları derhal kaldırmasını ve ayrıca giriş nedenlerini açıklamasını” talep etti. Roskomnadzor, Google’ın Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’nın web sitelerini Rus izleyiciler için arama sonuçlarından çıkardığını söyledi.

Ayrıca, kamu alımları web sitesi ve Adalet Bakanlığı, Dijital Dönüşüm Bakanlığı ve Moskova Belediye Binası’nın ana sayfalarına bağlantılar Google arama sonuçlarından kayboldu.genel-22