Kesinlikle şaşırtıcı bir operasyon. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan bir belgeye göre Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter’da çok büyük bir hisse satın aldı.

Rakamlar, Musk’ın şirkette %9,2 pasif hisseyi temsil eden 73.486.938 Twitter hissesini satın aldığını söylüyor. Hisse, Twitter’ın 2 Nisan Cuma günkü kapanış fiyatına göre 2,89 milyar dolar değerinde.

Twitter hisselerinin %25’in üzerinde artışla 49,40 dolara çıkmasıyla tabii ki hemen ön piyasayı ateşleyen bir operasyon. Wall Street’teki açılışta hisse yüzde 26.3 yükseldi.

Geçtiğimiz günlerde Musk’ın bizzat Twitter’da başlattığı bir anket çok konuşulmuştu. Tesla’nın CEO’su özünde aynı sosyal ağın politikalarını eleştirmişti: “Twitter aslında bir kamusal alan olduğundan, ifade özgürlüğü ilkelerine saygı duymamak demokrasiyi temelden baltalıyor. Ne yapılmalı? Yeni bir platforma ihtiyaç var mı?”

Elon Musk’ın yeni bir sosyal ağ oluşturmaya hazır olduğuna yemin etmeye hazır analistlerin fantezilerini ateşleyen bir duruş. Aslında Donald Trump’ınkinin ardından gelen oldukça sansasyonel bir seçim. Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanı aslında Ocak 2021’de Capitol Hill olaylarının ardından Facebook ve Twitter’ın aldığı yasağa cevaben kendi platformunu geçtiğimiz günlerde hayata geçirdi. Şimdilik “Truth Social” (sosyal medya olarak) Trump) arızaları ve arızaları topluyor. Ve belki Elon Musk bunun hava olmadığını anladı.genel-18

Bir yanıt yazın