WEBTOON’un Japon yan kuruluşu LINE Digital Frontier, bir Japon e-kitap servis sağlayıcısı olan eBOOK Initiative Japan’ı satın alma sürecini tamamladı. Hareketin, WEBTOON’un Japonya’daki liderliğini güçlendirmesi ve Japonya’nın dijital çizgi roman pazarında 1 numaralı konumunu güvence altına alması bekleniyor.

Japon webtoon hizmeti LINE MANGA’yı işleten LINE Digital Frontier, 4 Mart’ta eBook Initiative Japan’da %100 hisseye sahip olduğunu duyurdu. eBook Initiative Japan, LINE Digital Frontier’in bir yan kuruluşu olarak kurulacak.

2000 yılında kurulan eBook Initiative Japan, basılı kitaplar için çevrimiçi bir hizmet olan ebookjapan ve bookfan’ı işletmektedir. eBook Japan, Yahoo! JAPONYA, ülkenin en büyük portal sitesi. . Şirket, satışlarının %95’i manga olmak üzere 800.000’den fazla esere ev sahipliği yapıyor.

2021’de LINE MANGA ve eBook Japan, 76,5 milyar yen (yaklaşık 800 milyar KRW) ve 20 milyon MAU’dan fazla işlem hacmine sahipti.

Satın almanın, WEBTOON’un Japon işinde yeni sinerjiler yaratması ve LINE MANGA’nın mobil teknolojideki liderliğine yeni web hizmeti gücü ve yetenekleri eklemesi bekleniyor. Satın alma, şirketlerin dijital çizgi romanları ve içeriği her iki hizmette aynı anda dağıtmasına ve tanıtmasına ve ayrıca popüler Yahoo! JAPONYA portalı.

WEBTOON Kurucusu ve Küresel CEO Junkoo Kim “Japonya dünyanın en büyük çizgi roman pazarı ve bu satın alma ülkedeki işimizi güçlendirecek. eBook Japan’ı WEBTOON ailesine getirerek, Japonya’daki içerik oluşturucular ve hayranlar için dijital çizgi roman ekosistemini genişletebileceğiz ve LINE MANGA’nın Japon inanılmaz içerik endüstrisindeki artan etkisini sağlamlaştırabileceğiz.”

WEBTOON ayrıca, dünyanın en etkili manga sanatçılarına ev sahipliği yapan pazardaki yerel ayak izini büyüterek Japonya’daki yerel yaratıcı ekosistemini genişletmeyi planlıyor. Şirket ayrıca çeşitli popüler Kore dijital çizgi romanlarını ekleyerek LINE MANGA hizmetindeki içerik sunumunu büyütecek.

Hareket, WEBTOON’un Fransa merkezli bir Avrupa şirketi kuracağını, bölgedeki varlığını genişleteceğini ve Avrupa dijital çizgi roman pazarında ve dünyanın en büyük dijital çizgi roman platformunda 1 numaralı konumunu sağlamlaştıracağını duyurmasının ardından geldi.

Kaynak: Basın Bültenioyun-4

Bir cevap yazın