Hindistan’ın antitröst düzenleyicisi, kapsamlı bir soruşturmanın ilk bulgularında, Google’ın uygulama geliştiricileri için faturalandırma sisteminin “haksız ve ayrımcı” olduğunu ve gelecekte olası cezaların önünü açacağını söyledi.

Bloomberg News tarafından görülen belgelere göre, Hindistan Rekabet Komisyonu (CCI), Play Store faturalandırma politikasında Google’ın geliştiricilere karşı ayrımcılığa uğradığını tespit etti. Bulgular, ABD internet devinin Android uygulama mağazalarını ve tescilli ödeme hizmetini kullanma karşılığında haksız yere yüksek ücret talep etmesinden şikayet eden geliştiricilerin protestolarıyla tetiklenen aylarca süren bir soruşturmanın ardından geldi.

Google’ın ebeveyni Alphabet ve Apple, ikiz mobil devleri geliştiricileri ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamak ve ardından büyük bir gelir kesintisi yapmakla suçlayan dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin baskısı altına girdi. Güney Kore’de Google, yasal düzenlemelerin ardından alternatif bir faturalandırma sistemi sağlamak zorunda kaldı. Bu pazarda Google, uygulama üreticilerinin ücretlerini yüzde 4 oranında azalttığını söyledi.

Hint ajansı 14 Mart tarihli ön raporunda, “Google, düzenlemelere aykırı olarak haksız ve ayrımcı koşullar uyguluyor” dedi.

“Google’ın davranışı, UPI özellikli dijital ödeme uygulamaları pazarının çok yönlü olması nedeniyle rakip UPI uygulamalarına pazar erişiminin reddedilmesine de neden oluyor ve ağ etkileri, Google Pay’in rakiplerinin pazardan tamamen dışlanacağı bir duruma yol açacaktır. Uzun vadede” dedi ve Birleşik Ödemeler Arayüzü veya devlet destekli ödeme altyapısına atıfta bulundu.

Hindistan’daki yanıt sertti ve Google’ın sorunlarının gelecekteki büyümeyi nasıl engelleyebileceğinin altını çizdi. 200’den fazla startup kurucusu, hükümetle akıllı telefon uygulaması satın alımlarında yüzde 30’a varan bir ücret (dünya çapında standart vergi) uygulamasını durdurmak için görüşmeler başlatmak için bir araya geldi. Google, 2021’in sonlarında çıkan bir tepkinin ardından bu kuralın uygulanmasını ertelese de, ülkenin teknoloji endüstrisi devasa şeyi kısıtlamaya kararlı.

Antitröst ajansının temsilcileri yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Google yaptığı açıklamada, “CCİ ile ilişki kurmaya ve uygulamalarımızın rekabeti hiçbir şekilde kısıtlamadan Hintli tüketicilere ve geliştiricilere fayda sağladığını göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Hindistan’daki tepki, Google ve Apple’ın çevrimiçi uygulama mağazalarında dayattığı ücret yapısına küresel muhalefeti yansıtıyor. Fortnite yapımcısı Epic Games, bu tür suçlamaları nasıl uyguladıkları konusunda iki şirkete ABD’de dava açtı.

Hindistan’ın yetkilileri, en büyük şirketlerin peşine düşmeye ve açık bir ulusal çıkar gördüklerinde güçlü adımlar atmaya istekli olduklarını kanıtladılar. Apple gibi şirketlerin yerel operatörleri korumak için kendi perakende mağazalarını açmaları yıllarca yasaklanırken, TikTok ve yüzden fazla Çin uygulaması güvenlik endişeleri nedeniyle yasaklandı.

Geçen ay Alphabet, artan antitröst endişelerini gidermeyi amaçlayan bir imtiyaz olan Google üzerinden ödemeye alternatif olarak bazı uygulamaların kullanıcıları doğrudan faturalandırmaya başlayacağını söyledi. Google’ın bir deney olarak çerçevelediği yeni sistem, akış devi Spotify ile başlıyor.

Google, çoğu uygulama mağazası satın alma ve aboneliğinden genellikle yüzde 30 komisyon aldı, ancak son yıllarda Spotify gibi medya sağlayıcıları için ücreti yüzde 15’e düşürdü. Spotify, mobil uygulama mağazalarında kendi faturalandırma sistemlerini kullanamamaktan şikayet eden birkaç şirketten biri.

© 2022 Bloomberg LP
genel-8

Bir yanıt yazın