İngiltere makamları, Lapsus$ hack grubu tarafından yürütülen bir dizi siber saldırıyla ilgili soruşturmasının bir parçası olarak yedi kişiyi tutukladıktan sadece bir hafta sonra, iki genci birden fazla siber suçla suçladı.

İçinde ifade Cuma günü, Londra Şehri Polisinden Dedektif Michael O’Sullivan, yaşları 16 ve 17 olan iki gencin, verilerin güvenilirliğini bozmak amacıyla bir bilgisayara üç kez yetkisiz erişimle suçlandığını söyledi. yanlış temsil yoluyla dolandırıcılık ve verilere erişimi engellemek amacıyla bir bilgisayara yetkisiz erişim. 16 yaşındaki ayrıca, bir bilgisayarın bir programa yetkisiz erişimi güvence altına almak için bir işlevi yerine getirmesine neden olmak suçundan da suçlandı.

O’Sullivan, ikilinin gözaltında tutulduğunu ve Cuma günü Highbury Corner Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüleceklerini söyledi.

TechCrunch ile temasa geçildiğinde, Londra Şehri Polisi, yetişkin olmayanları tanımlamaya ilişkin Birleşik Krallık raporlama kısıtlamalarına tabi oldukları için isimleri açıklanmayan gençlerin kimliklerini doğrulamadı. Ancak yakın zamanda bir Bloomberg raporu İngiltere, Oxford’da yaşayan bir gencin Lapsus$ hack grubunun beyni olduğundan şüphelenildiğini ortaya çıkardı. Muhabirler, kişisel bilgileri rakip bilgisayar korsanları tarafından çevrimiçi olarak yayınlandıktan sonra çevrimiçi “Beyaz” veya “Breachbase” takma adını kullanan 16 yaşındaki gencin izini sürdü.

Bu rapor, Londra Şehri Polisi’nin yaşları 16 ile 21 arasında değişen yedi kişiyi Lapsus$ hack grubuyla bağlantıları olduğu şüphesiyle tutukladığını duyurmasından birkaç saat önce yayınlandı. Tutuklama haberlerinin ortaya çıkmasından bir gün sonra, Lapsus$ 50.000’e verdiği demeçte -artı Telegram’da bazı üyelerinin “tatil” yaptığına dair takipçiler. Grup daha sonra üyelerinden herhangi birinin Mart ayında tutuklandığını yalanladı.

İlk olarak Aralık 2021’de ortaya çıkan Lapsus$ hack grubu, bu hafta yeni bir veri ihlali kurbanıyla geri döndü: Lüksemburg merkezli yazılım geliştirme danışmanlığı Globant. Grup, Telegram kanalında, şirketten çalındığı iddia edilen ve bilgisayar korsanlarının kurumsal müşterilerinin kaynak kodunu içerdiğini iddia ettiği verileri içeren 70 gigabaytlık bir torrent dosyası yayınladı.

Diğer Lapsus$ kurbanları arasında Okta, Microsoft, Nvidia ve Samsung yer alıyor.genel-24

Bir cevap yazın