HSBC ve IBM, bankacılık sektöründe kuantum hesaplamanın potansiyelini keşfetmek için üç yıllık bir işbirliğini duyurdu.

HSBC, kuantum bilgisayarların fiyatlandırma ve portföy optimizasyonu için nasıl kullanılabileceğini keşfedecek, net sıfır hedeflerini ilerletecek ve dolandırıcılık faaliyetlerini belirleyip ele alacak.

İngiltere merkezli banka, çalışanlarını kuantum teknolojisi konusunda eğitecek ve inovasyon ekibine kuantum bilgisayar araştırma bilim adamlarını işe alacak.

Son yıllarda IBM ve Google gibi şirketler, geleneksel bilgisayarlardan çok daha üstün ateş gücü vaat eden kuantum hesaplamada büyük adımlar attılar. Bununla birlikte, çeşitli görevleri yerine getirebilen tam teşekküllü ve hatasız kuantum bilgisayarlar bir şekilde uzak kalıyor.

Teknoloji geliştikçe, işletmeler, makinelerini uzaktan erişim için ticari olarak kullanılabilir hale getiren IMB ile giderek artan bir şekilde kuantum hesaplama ile deneyler yapıyor.

“Kuantum bilişime yatırım yaparak, müşterilerimiz için bankacılığı kolaylaştırmak için gelecek için yenilikler yapıyoruz. HSBC Bank ve HSBC Europe CEO’su Colin Bell, “Bu teknoloji, klasik bilgisayarların asla tek başına çözemeyeceği zorlukları ele alarak bankanın çalışma alanlarını değiştirme potansiyeline sahip” dedi.

HSBC, IBM’in Quantum Accelerator programına katılarak, bankaya Eagle adlı 127-qubit işlemcisi de dahil olmak üzere IBM’in kuantum bilgisayarlarına erişim sağlayacak.

IBM Araştırma Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Direktörü Dr Darío Gil, “Dünyanın dört bir yanındaki finans kurumları ve kuruluşlar, kuantum hesaplamanın gerçek dünyadaki uygulamalarını sabırsızlıkla bekliyor ve kuantum hesaplama için endüstri uygulamalarını keşfetmek, bugün herhangi bir kurumsal stratejinin temel ilkesi olmalıdır” dedi.

IBM’e göre finans, enerji, kimya, malzeme bilimi, optimizasyon ve makine öğreniminde kuantum teknolojisinin 175’ten fazla kullanıcısı var.

Son zamanlarda Oxford merkezli QuantrolOx, kuantum bilgisayarları ayarlayan ve stabilize eden yapay zeka yazılımını geliştirmek için tohum finansman turunda 1,4 milyon sterlin topladı.

Bu yılın başlarında, University of Sheffield spin-out Aegiq’in kuantum bilgisayar ağ teknolojisi için 1,8 milyon sterlin güvence altına aldığını gördü.genel-11

Bir cevap yazın