ben ilk ne zaman tanışmak Garrett Camp Mart 2007’de bir raporlama göreviyle, 2 milyondan fazla kullanıcı kaydettiren ve girişimin yirmi bir yaşındaki Camp’e dikkat çeken bir web keşif aracı olan StumbleUpon’un San Francisco merkezli ofislerindeydi. kurucu. Diğerleri arasında hikayeli melek Ram Shriram tarafından 1.5 milyon dolar ile finanse edilen tohum, StumbleUpon birkaç ay sonra eBay tarafından 75 milyon dolara satın alınacaktı.

Sonra Camp’in kariyeri gerçekten başladı.

İki yıl içinde Camp, StumbleUpon’u bir yatırımcı sendikası ile geri satın aldı (daha sonra kıyafeti katlayarak adı verilen daha yeni bir keşif uygulamasına dönüştürdü. Karışım). Aynı sıralarda, 2009’da Camp, ünlü olarak Uber olan ve Uber 2019’da halka açıldığında hala %4’üne sahip olan Camp’i, multimilyarder.

Neredeyse her zaman, Camp, Calgary yerlisi şimdi öncelikle yaşıyor Los Angeles’ta yeni şirket fikirleri üretti. Kendine yardım edemez, bir Zoom sohbetinde önerir. Yakın zamanda iCloud hesabında şirket kurmayla ilgili “3500 gibi not” olduğunu fark ettiğini söyleyerek, “Bunların %10’u yeni şeyler için fikirlerdir – hepsi değil. [that could be big companies] – ancak sağlam bir 10 ”olabilir.

Neyse ki onun için, bu fikirleri gerçeğe dönüştürmek için bir girişim stüdyosu var – oldukça iyi ilerliyor gibi görünüyor.

Expa2013 yılında kurulan , meydan okuyucu bankacılık hizmeti gibi şirketleri başlatmak için kurucularla birlikte çalıştı. Akım (geçen yıl 2,2 milyar dolar değerinde); adı verilen serbest meslek sahipleri için bir arka ofis platformu Toplu (geçen yıl 20 milyon dolarlık A Serisi turunu kapattı); ve adı verilen açık kaynaklı bir iş zekası aracı metatabanı (geçen yıl B Serisi finansmanda 30 milyon dolar topladı).

Cmd (elastik), Kit (Ro’ya) ve Yedek (Resy’yekendisi Amex tarafından satın alındı).

Şimdi Camp, Expa’yı ikiye katlıyor. Yeni başlayanlar için, başlangıçta yatırım için 50 milyon dolar ile piyasaya sürülürken, 2016’da 100 milyon dolar daha bir araya getirdi, bugün yarısından fazlası Camp’in kendi sermayesi olan 200 milyon dolarlık yeni bir fonu tamamlıyor.

Geri kalanı Iconiq ve Epiq gibi çoklu aile ofislerinden, bireysel aile ofislerinden ve varlık yatırımcısı arkadaşlardan geliyor. Google’a ilk çeklerden birini yazan ve Alphabet’in yönetim kurulunda yer alan Shriram da bunlar arasında.

Halihazırda San Francisco, LA ve New York’ta ofisleri bulunan Expa, Londra’da, iki yıl boyunca Uber’de dış işleri yöneten ve daha yakın zamanda Expa destekli şirket için çalışan David Clark’ın başkanlığında bir ofis açtı. işaretiki kişi tarafından kurulan Londra merkezli bir dijital tedarik zinciri ve nakliye platformu diğer eski Uber yöneticileri. (İşaret kaldırıldı 50 milyon dolar Geçen sonbaharda B Serisi finansmanda. Yakın zamanda Avrupa merkezli bir Expa anlaşması, otonom bir drone dağıtım şirketi olan Wingcopter.)

Tamamen, Camp’e ek olarak, Expa şimdi beş ortak tarafından yönetiliyor. Tek yönetici ortağı, şirketin günlük operasyonlarını denetleyen ve Google’da birkaç yıl çalıştıktan sonra ilk kez StumbleUpon’da Camp için çalışan Roberto Sanabria’dır.

En yeni ortağı, firmaya Norwest Venture Partners’tan müdür olarak katılan Yuri Namikawa’dır.

Camp’in kişisel kaynakları göz önüne alındığında, buradan büyüyebilir – sicilinden bahsetmiyorum bile. Gerçekten de, Expa emeklilik fonu parası almasa veya herhangi bir üniversiteyi sınırlı ortak olarak saymasa da, bu durum ileride değişebilir, diyor Camp.

Expa’nın bu yönde hareket etmesi durumunda çok fazla talep olacağını hayal etmek kolay. Kendi fikirlerine yatırım yaparken – Mix.com, Camp’in büyük bir fırsat olarak gördüğü lüks bir jet işletmesi olan Aero gibi bir örnektir – aynı zamanda, beğendiği ve yardımcı olmak istediği fikirlere sahip kurucularla yakın çalışmaktan gurur duyar. .

Bir örnek Mos, öğrenciler için bir tür mali yardım danışmanı olarak hizmet veren B Serisi bir başlangıç. Camp, Mos’un kurucusu Amira Yahyaoui’nin “fikri vardı” diyor, ancak başka bir şey değil. “Arkadaşlar aracılığıyla akşam yemeğinde tanıştık ve anlaştık ve başarılı olacağını biliyordum. Ancak daha ilk günden başlıyordu, bu yüzden marka bilinci oluşturma, ürünler ve bağış toplama önerileri konusunda ona biraz yardımcı olduk. Şirketi kendimiz kurmadık ama ortaktık.”

Benzer şekilde, Expa’nın dijital nakliye ağına yardımcı olduğunu söylüyor konvoy (şimdi değerli milyonlarca dolar) en yeni aşamalarında, hatta Convoy kurucusu Dan Lewis için bir şirket satın almak ve ona alan adını kredi olarak vermek. (Camp, Lewis’in Convoy’un ilk turunu yükselttiğinde, Camp’e geri ödediğini söylüyor. Daha genel olarak, Expa’nın “marka oluşturma, ürün tasarımı, erken strateji, işe alma, ürün pazarına uyum, ilk turunuzu nasıl yükselteceğiniz – sadece temel olarak gezinme konusunda yardımcı olduğunu açıklıyor. o ilk iki yıl.”)

Tabii ki, Expa ne kadar etkileyici görünse de, daha fazla fon oluştukça ve Tiger gibi ağır vurucular şirket kurma aşamasına daha da yaklaştıkça hala çok fazla rekabet var.

Bu soru üzerine Camp, hiçbir şeyin şirket kuran yatırımcılar kadar değerli olmadığını öne sürüyor. Expa’nın özel avantajının, ortaklarının çok yakın zamanda kurucu olmaları ve bazı durumlarda şu anda şirketler yönetmesi gerçeğine dayandığını savunuyor.

İş Ortağı Vítor Lourenço daha önce işyeri platformunun başlatılmasına yardımcı oldu elçi; ortak Milun Tesovic, daha sonra Elastic’in satın aldığı güvenlik girişimi Cmd’yi kurdu. Camp, kendisi hala gizli olan birkaç şirketin CEO’su.

Ayrıca, kurucularının Uber kadar dönüştürücü bir şirketin kurulmasına yardım ettikleri için övünebilecekleri çok fazla firma var – popüler kültürde o kadar büyük görünen bir şirket ki hakkında kitaplar yazıldı – yeni Showtime’dan bahsetmiyorum bile. antoloji serisi ünlü dramatik yükselişine odaklandı.

Camp’in, Uber’in kurucu ortağı olmasına yardım eden ve 2017’de görevden alınana kadar yüksek profilli CEO’su olan Travis Kalanick ile hala iletişim halinde olup olmadığı sorulmuştu – Camp notu gönderdi onları bilgilendiren çalışanlara – “uzun zaman oldu” diyor. Bu arada Kalanick’in yeni şirketiyle “oldukça iyi durumda” olduğunu belirtiyor. BulutMutfaklar. (Şu anda değerlendiği bildirilen kıyafetin yatırımcısı olup olmadığı sorulmuştur. 15 milyar dolarKamp öyle olmadığını söylüyor.)

Uber’in kurucu CEO’su Travis Kalanick.

2020’ye kadar Uber’in yönetim kurulunda yer alan ancak yönetim kurulunda hiçbir zaman aktif olarak yer almayan Camp, bu kitapları okuyup okumadığına veya şovu izleyip izlemediğine gelince, uzun zamandır iş muhabirleri Brad Stone ve Adam Lashinsky ile ilgili kitapları hakkında görüştüğünü söylüyor. Uber ve onlara katıldığını ancak okumadığını söyledi. “Bir ya da iki tane daha var” diye ekliyor. [books] sahip olmadığım [read or participated in]” (New York Times muhabiri Mike Isaac kitabı yazdı süper pompalı Showtime serisi büyük ölçüde buna dayanmaktadır.)

TV şovu ile ilgili olarak, ilkini izlediğini ve “çok yanlış” olarak nitelendirdiğini söyledi. Zamanlama kapalı. Uber’in gösteride merkezinin bulunduğu gösterişli ofis de dahil olmak üzere bazı şeyleri çok fazla vurguluyorlar. Camp, Uber’in San Francisco’daki gerçek hayattaki genel merkezinin – Golden State Warriors’ın oynadığı yerden birkaç blok ötede – oldukça kaygan olduğunu kabul ediyor, ancak şirketin ilk günlerinin çok daha az çekici olduğunu belirtiyor. (Bu ilk karargahlardan birini gördükten sonra, bunun doğru olduğunu onaylayabilirim.)

Camp, “Biraz daha doğru olduğu ‘Sosyal Ağ’a biraz daha yakın olabileceğini düşündüm” diyor.

Camp, diziyi “muhtemelen” daha fazla izleyeceğini söylemeye devam ediyor. Belki daha fazla zaman bulduğunda. (HBO’nun “Silicon Valley”ini hâlâ izlemedi, diyor.)

Şu anda, her zamanki gibi imparatorluğunu inşa etmekle meşgul görünüyor. Gerçekten de, Camp’e ilk görüşmemizden bu yana izlediği yolun bazen aklımı karıştırdığını söylediğimde gülüyor. “Ben de bunların hiçbirini beklemiyordum.”genel-24

Bir cevap yazın