Epic Games, Fortnite dansı konusunda yasal işlemle karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.Koreograf Kyle Hanagami, Epic Games’e dava açtı. Açıklamasına göre, Fortnite’daki It’s Complicated dans ifadesi, koreograf tarafından oluşturulan telif hakkıyla korunan dans hareketlerinden alınan hareketlerle başlar.

Hanagami’nin Jennifer Lopez, Britney Spears, NSYNC ve BlackPink ile çalışmış ünlü bir profesyonel koreograf olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca Over the Moon adlı çizgi film için dans hareketlerinin yazarıdır.

Epic Games’in Fortnite için aldığı iddia edilen hareketler, koreograf tarafından 2017’de kullanıldı. YouTube’daki video, hareketler aynı olmasa da mümkün olduğunca benzer olduğundan, Hanagami’nin iddiasının sağlam temellere dayandığını görmenizi sağlar.

Doğru, Epic Games gerçekten de Hanagami’nin hareketlerini yeni almış olsa bile, mahkemenin Hanagami’nin tarafını tutacağı bir gerçek değil. Sonuç olarak, Fortnite’ın yaratıcıları zaten benzer davalarla karşı karşıya kaldı ve ardından mahkemeler, bireysel dans hareketlerinin telif hakkıyla korunamayacağını savunarak Epic Games lehine karar verdi.genel-22

Bir cevap yazın