COVID-19 salgını dünyaya evden çalışmayı öğretti, ancak Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, Ukraynalı bir e-bisiklet girişimi olan Delfast’taki çalışanlara, hareket halindeyken ve şiddet tehdidi altındayken bomba sığınaklarından nasıl çalışacaklarını öğretti.

Bir girişimin olağan öncelikleri – girişim finansmanı sağlamak, yeni ürünler araştırmak ve geliştirmek, ürün pazarına uygunluk bulmak – tam olarak askıya alınmadı, ancak artık Delfast’ın yapılacaklar listesinde çok daha aşağıdalar. Rus birlikleri Şubat ayı sonlarında Ukrayna’yı işgal ettiğinden beri, Delfast’ın en büyük önceliği, 30 kişilik Ukraynalı ekibinin ülkenin en tehlikeli bölgelerinden güvenli bir şekilde tahliye edildiğini görmek oldu.

Satış, pazarlama, Ar-Ge ve müşteri desteğine odaklanmadığı zamanlarda, Delfast’ın Los Angeles merkezli yedi kişilik daha küçük ekibi, ABD’li politikacılara ve Avrupa Komisyonu’na Ukrayna’ya Ukrayna’nın geri kazanmasına yardımcı olabilecek uçaksavar füzeleri ve savaş uçakları tedarik etmesi için yalvarıyor. hava sahası üzerinde bir miktar kontrol ve umarım bu savaşa bir son verir.

Delfast’ın kurucu ortakları Daniel Tonkopi ve Serhiy Denysenko, her zaman geleceği korumaya inandıklarını söylüyorlar. Tonkoply ve Denysenko, 2014 yılında Delfast’ı, aslında bir teslimat şirketi olarak kurduklarında, kuryelere yeşil ulaşım seçenekleri sunmanın şirketin operasyonları için kritik önem taşıdığını biliyorlardı.

Bir girişimci ve genel olarak herhangi bir lider için en önemli şey, ekibi korumak ve zor bir zamanda onlara karşı tamamen dürüst olmaktır. Delfast’ın kurucu ortağı Daniel Tonkopi

Kurucular, kuryelerinin ihtiyaç duyduğu güce, menzile ve pil ömrüne sahip bir bisikletin olmadığını kısa sürede fark ettiler ve bir tane yapmak için yola çıktılar. 2017’de, şirketin 165.000 dolar topladığını gören bir Kickstarter kampanyasıyla desteklenen başlangıç, ihtiyaçlarına uygun bir bisiklet üretmeye başladı. Guinness Rekorlar Kitabı’nı kazandı bir elektrikli motosikletle tek bir şarjla kat edilen en uzun mesafe için.

Daha yakın zamanlarda, Delfast Top 3.0 e-motosiklet Forbes’in yılın en hızlı e-bisikletini kazandı 2022’de şirket bazı ciddi açıklamaların ardından CES sırasında araca yükseltmeler.

Delfast’ın kurucu ortaklarıyla, bir savaş sırasında bir startup işletmesinin nasıl bir şey olduğunu, startup’ın yeni iş sektörlerine girmeyi nasıl düşündüğünü ve her zaman bir Plan B’ye sahip olmanın önemini tartışmak için konuştuk.

Taşımacılık şirketleri kuran kurucularla devam eden bir dizinin parçası olan aşağıdaki röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlenmiştir.

Not: Serhiy Denysenko’nun yanıtları, Delfast’ın TechCrunch ekibinin bir üyesi tarafından Ukraynaca’dan çevrilmiştir.

TC: Serhiy, Kiev’de yerdesin. Günlük hayatınız nasıl?

Denysenko: Her sabah, tüm iş arkadaşlarıyla birlikte Slack’te bir check-in ile başlar. İletişimde kalmak ve herkesin iyi olduğunu veya şu anda mümkün olduğu kadar iyi olduğunu bilmek önemlidir.

COO olarak çalışmamın yanı sıra, gönüllülük, insanlara malzeme ve ilaç temininde yardımcı oluyorum ve bu, şu anda hemen hemen her Ukraynalının yaptığı bir şey. Ailemi Macaristan’a yerleştirdim, bu yüzden kendimi aşağı yukarı güvende hissediyorum ve mümkün olduğunca çok çalışmaya ve mümkün olan her alanda, ister şirketi desteklemek isterse genel olarak Ukrayna’yı desteklemek olsun, elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Bu krizde ekibinizi nasıl yönetiyorsunuz? Ne değişti?

Denysenko: Coronavirüs zamanlarında uzaktan çalışmaya alıştık, bu yüzden herkesin görevini görebileceği görev izleyicimiz var. Her Pazartesi, çevrimiçi bir Zoom toplantımız var. Daha önce bu toplantıları sadece yönetici düzeyinde yapıyorduk, ama şimdi savaş sırasında, sadece birbirimizin yüzlerini görmek ve nasıl olduklarını, herkesin nasıl hissettiğini sormak için bir araya geliyoruz. Sadece herkesle konuşmak için.genel-24

Bir cevap yazın