Ürpertici Casus Yazılım Şirketi Bozuldu başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Andrzej Wojcicki (Getty Resimleri)

FinFisher artık yok. Uzun sanık Otoriter hükümetlerin siyasi muhalifler ve aktivistler hakkında casusluk yapmasına yardım eden ürkütücü gözetim şirketi, iş anlaşmalarına ilişkin devam eden bir soruşturmanın ortasında aniden kapandı.

Pazartesi günü, Bloomberg rapor edildi Münih merkezli casus yazılım firması, geçtiğimiz Şubat ayında sessizce iflas başvurusunda bulunduktan sonra ofislerini kapatmıştı.

Güçlü ve istilacı özellikleriyle tanınan şirket kötü amaçlı yazılım “FinSpy”, soruşturma altında Alman hükümeti tarafından, gerekli ihracat lisansını almadan Türkiye hükümetine yasadışı olarak casus yazılım sattığı iddiaları üzerine 2019’dan beri. Ülkedeki siyasi aktivistlerin telefonlarını izlemek için kullanıldığı iddia edilen casus yazılım, veri çalma ve mobil kullanıcıları dinleme yeteneğiyle biliniyor.

Şirketin geçen ayki patlaması muhtemelen etkileyecek Alman yetkililerin soruşturması. İflasın ilan edildiği tarihte, yetkililer “yasadışı bir eylemden elde edildiği” iddia edilen varlıklara el koymak için yetkilendirme sürecindeydi. Soruşturma devam etse de, şirket artık var olmadığı için varlığa el konulması artık mümkün olmayacak.

Alman hükümeti yöneticisi, “Çalışanlar artık şirketlerde istihdam edilmiyor” söylenmiş haber çıkışı. “İflas davalarının açılması sırasında iş yerleri terk edildi ve ticari faaliyetlerin devam etmesi yönünde bir perspektif olmadığı için şirketlerin Münih’teki konumu feshedildi.”

FinFisher’ın ürünleri, kuruluşundan bu yana, iddiaya göre baskıcı rejimler de dahil olmak üzere dünyanın her yerindeki polis ve istihbarat teşkilatlarına satıldı. 2012 yılında keşif FinFisher’ın Bahreynli aktivistlerin telefonlarındaki kötü amaçlı yazılımının bulunması, ticari gözetim endüstrisinin sunduğu istilacı potansiyeli gösteren önemli tartışmalara yol açtı.

2018’de dijital haklar grubu Access Now, bir rapor Türkiye’deki siyasi aktivistlerin telefonlarında şirketin casus yazılımlarının bulunduğunu iddia ediyor. 2019 yılının Eylül ayında, bir dizi savunma grubu bir suçlu getirdi. şikayet Almanya’daki şirkete karşı Türk hükümetine yasadışı olarak casus yazılım satmakla suçladı. FinFisher yetkilileri iddiaları reddetmesine rağmen, Alman savcılığı daha sonra açıldı bir ceza soruşturması ve 2020 yılının Ekim ayında Alman makamları baskın birkaç yöneticisine ait daireler de dahil olmak üzere şirkete bağlı bir düzineden fazla ofis.

FinFisher yetkilileri, şirketin ürünlerinin hiçbir zaman meşru kanun yaptırımı amaçları dışında kullanılmadığını iddia etti.genel-7

Bir cevap yazın