ESA’nın Güneş kaşifi Solar Orbiter’ın animasyonu. Kredi: ESA/Medialab

Solar Orbiter’ın en son görüntüleri, Güneş’in tamamını benzeri görülmemiş ayrıntılarla gösteriyor. 7 Mart 2022’de, uzay aracı doğrudan Dünya ile Güneş arasında geçerken çekildiler.

Extreme Ultraviolet Imager (EUI) tarafından çekilen görüntülerden biri, Güneş’in tam diskinin ve dış atmosferinin, yani koronanın şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü görüntüsü.

Koronal Ortamın Spektral Görüntüleme (SPICE) cihazı tarafından alınan bir başka görüntü, 50 yıl içinde türünün ilk tam Güneş görüntüsünü temsil ediyor ve şimdiye kadarki en iyi görüntü, tarafından yayılan ultraviyole ışığın Lyman-beta dalga boyunda alındı. hidrojen gazı.

Görüntüler, Solar Orbiter yaklaşık 75 milyon kilometre uzaklıkta, dünyamız ile ana yıldızının tam ortasındayken çekildi. EUI’nin yüksek çözünürlüklü teleskopu, o kadar yüksek uzamsal çözünürlükte fotoğraflar çeker ki, bu yakın mesafede, tüm Güneş’i kaplamak için 25 ayrı görüntüden oluşan bir mozaik gerekir. Birbiri ardına çekilen tam görüntü, dört saatten fazla bir süre boyunca yakalandı çünkü her bir kare, uzay aracının bir segmentten diğerine işaret etme süresi de dahil olmak üzere yaklaşık 10 dakika sürüyor.

Solar Orbiter, Aşırı Ultraviyole Işıkta Güneşi Yakalıyor

Güneş, Solar Orbiter tarafından kabaca 75 milyon kilometre uzaklıktan aşırı ultraviyole ışık altında görülüyor. Görüntü, Extreme Ultraviolet Imager (EUI) cihazının yüksek çözünürlüklü teleskopu tarafından 7 Mart 2022’de çekilen 25 ayrı görüntünün bir mozaiğidir. Elektromanyetik spektrumun aşırı ultraviyole bölgesinde, 17 nanometrelik bir dalga boyunda çekilen bu görüntü, Güneş’in yaklaşık bir milyon santigrat derece sıcaklığa sahip olan üst atmosferi olan koronayı ortaya koyuyor. Ölçek için saat 2 konumunda bir Dünya görüntüsü de dahildir. Kredi: ESA ve NASA/Solar Orbiter/EUI ekibi; Veri işleme: E. Kraaikamp (ROB)

toplamda, son görüntü 9148 x 9112 piksel ızgarada 83 milyondan fazla piksel içerir. Karşılaştırma için, bu görüntü bir 4K TV ekranının gösterebileceğinden on kat daha iyi bir çözünürlüğe sahip.

EUI, Güneş’i elektromanyetik spektrumun aşırı ultraviyole bölgesinde, 17 nanometrelik bir dalga boyunda görüntüler. Bu, Güneş’in yaklaşık bir milyon derecelik bir sıcaklığa sahip olan üst atmosferi olan koronayı ortaya çıkarır. santigrat.

Güneşin Sıcaklığını Almak

Solar Orbiter, 7 Mart’ta Coronal Environment Spectral Imaging of the Coronal Environment (SPICE) aracını kullanarak yaklaşık 75 milyon kilometre uzaklıktan Güneş’in görüntülerini aldı. SPICE, Güneş üzerindeki bir bölge boyunca spektrometre yarığını tarayarak aşırı ultraviyole spektrumunun birkaç farklı dalga boyunda eşzamanlı “spektral görüntüler” alır. Kaydedilen farklı dalga boyları, Güneş’in alt atmosferindeki farklı katmanlara karşılık gelir. Mor, 10.000°C sıcaklıkta hidrojen gazına, 32.000°C’de maviden karbona, 320.000°C’de yeşilden oksijene, 630.000°C’de sarıdan neona karşılık gelir. Her tam Sun görüntüsü, 25 ayrı taramadan oluşan bir mozaikten oluşur. Hidrojen gazı tarafından yayılan ultraviyole ışığın Lyman beta dalga boyunda çekilmiş en iyi tam Güneş görüntüsünü temsil eder. Kredi: ESA ve NASA/Solar Orbiter/SPICE ekibi; Veri işleme: G. Pelouze (IAS)

Saat 2 konumunda (ölçek için Dünya görüntüsünün yakınında) ve Güneş’in kenarlarında saat 8 konumunda, yüzeyden uzağa doğru çıkıntı yapan koyu renkli iplikçikler görülebilir. Bu ‘önemler’ patlamaya, büyük miktarlarda koronal gazı uzaya fırlatmaya ve ‘uzay havası’ fırtınaları yaratmaya eğilimlidir.

EUI’ye ek olarak, SPICE cihazı geçiş sırasında verileri de kaydediyordu. Bunların da bir mozaik olarak bir araya getirilmesi gerekiyordu.

SPICE, Güneş’in atmosferindeki katmanları koronadan, kromosfer olarak bilinen bir katmana kadar takip etmek ve yüzeye yaklaşmak için tasarlanmıştır. Cihaz bunu, farklı atomlardan gelen aşırı ultraviyole ışığın farklı dalga boylarına bakarak yapar.

Güneşin Sıcaklığını Almak

Güneşin sıcaklığını almak. Kredi: ESA ve NASA/Solar Orbiter/SPICE ekibi; Veri işleme: G. Pelouze (IAS)

SPICE görüntü dizisinde mor, 10.000°C sıcaklıkta hidrojen gazına, 32.000°C’de maviye karbona, 320.000°C’de yeşile oksijene, 630.000°C’de sarıdan neona karşılık gelir.

Bu, güneş fizikçilerinin koronada meydana gelen olağanüstü güçlü patlamaları alt atmosferik katmanlar boyunca izlemesine izin verecek. Ayrıca, Güneş hakkındaki en şaşırtıcı gözlemlerden birini incelemelerine de olanak tanıyacak: yükselen atmosferik katmanlar boyunca sıcaklığın nasıl yükseldiği.

Genellikle sıcak bir nesneden uzaklaştıkça sıcaklık düşer. Ancak Güneş’in üzerinde, korona bir milyon santigrat dereceye ulaşırken yüzey sadece yaklaşık 5000°C’dir. Bu gizemi araştırmak, Solar Orbiter’ın temel bilimsel hedeflerinden biridir.

ESA Solar Orbiter Güneşe Karşı

ESA’nın Solar Orbiter’ı. Kredi: ESA/ATG medialab

Görüntüler 7 Mart’ta, Solar Orbiter Güneş-Dünya çizgisini geçtiğinde çekildi, böylece görüntüler Dünya’ya bağlı güneş aletleriyle karşılaştırılabilir ve çapraz kalibre edilebilir. Bu, gelecekte farklı enstrümanlardan ve gözlemevlerinden elde edilen sonuçları karşılaştırmayı kolaylaştıracaktır.

26 Mart’ta Solar Orbiter, başka bir görev dönüm noktasına ulaştı: ilk yakın günberi. Uzay aracı şu anda iç gezegen olan Merkür’ün yörüngesinde, Güneş’in alabileceği en yüksek çözünürlüklü görüntülerini alıyor. Ayrıca, Güneş’ten dışarı doğru akan parçacıkların güneş rüzgarına ilişkin verileri de kaydediyor.

Ve bu sadece başlangıç, önümüzdeki yıllarda uzay aracı tekrar tekrar Güneş’e bu kadar yakın uçacak. Ayrıca, Güneş’in daha önce gözlemlenmemiş kutup bölgelerini görüntülemek için yönünü kademeli olarak yükseltecektir.

Solar Orbiter, ESA ve ESA arasındaki uluslararası işbirliğinin bir uzay görevidir. NASA.uzay-2

Bir cevap yazın