Bu hafta, rekor kıran NASA astronotu Mark Vande Hei, iki Rus meslektaşı, kozmonot Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) dönecek.

NASA, üçlünün ISS’den ayrılışını ve bir Soyuz MS-19 uzay aracında Dünya’ya dönüşlerini canlı yayınlayacak ve evde nasıl izleyebileceğinize dair ayrıntıları aldık.

Açma ve inişten ne beklenir

NASA astronotu ve Expedition 66 Uçuş Mühendisi Mark Vande Hei, Şubat ayında bir fotoğraf için poz veriyor. 10, 2022, Uluslararası Uzay İstasyonunun ABD Destiny laboratuvar modülündeki Yanma Entegre Rafını bir çift yangın güvenliği deneyini desteklemek için yapılandırırken. NASA

Vande Hei 9 Nisan 2021’den beri ISS’de ve kısa süre önce bir Amerikalı tarafından yapılan en uzun uzay uçuşu rekorunu aştı. Bu süre boyunca, yörüngede 300 günü kutlamak için ISS’den manzaraların çarpıcı fotoğraflarını paylaşarak ve dansıyla uzay gözlemcilerini eğlendirdi. Şimdi, toplam 355 gün uzayda kaldıktan sonra, 29 Mart Salı günü geç saatlerde Dünya’ya geri dönecek.

Vande Hei ile birlikte Shkaplerov ve Dubrov da Rus Soyuz uzay aracıyla Dünya’ya geri dönecekler. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rus uzay ajansı Roscosmos ile diğer uluslararası uzay ajansları arasında artan gerilime rağmen, ISS normal operasyonlarını sürdürüyor ve buna Rus uzay aracının hem ABD astronotlarını hem de Rus kozmonotlarını taşımak için kullanılması da dahil.

Açma ve iniş nasıl izlenir

NASA TV, üçlünün vedalar, ayrılma, yörüngeden çıkma ve iniş de dahil olmak üzere uzay istasyonundan ayrılmasını canlı yayınlayacak. Bu sayfanın üst kısmındaki gömülü videoyu kullanarak veya adresine giderek izleyebilirsiniz. NASA’nın web sitesi

Uzay istasyonundan ayrılışın kapsamı 29 Mart Salı günü 23:30 ET’de (8:30 pm PT) başlıyor. Veda ve ambar kapanışı gece yarısı ET’de (9 pm PT) planlanıyor. Bağlantıdan çıkarmanın kapsamı, 30 Mart Çarşamba günü ET 2:45’te (29 Mart Salı 23:45 PT) başlayacak ve çıkarmanın kendisi 03:21 ET (12:21 PT) olarak planlandı.

Araç daha sonra sabahın erken saatlerinde Dünya’ya geri dönecek ve yörüngeden çıkma yanması ve iniş kapsamı 06:15 ET’de (3:15 PT) başlayacak ve iniş 07:28 ET olarak planlanacak. (4:28 PT).


genel-19

Bir cevap yazın