Yirmi yıl önce Oscar Ödülleri, 1960 yılında Pantages Tiyatrosu’nda gerçekleşen Akademi Ödülleri’nden bu yana ilk kez Hollywood’a döndü. 24 Mart 2002’de düzenlenen 74. Ödüller, etkinliğin yeni, kalıcı evini, beklenen ve yeni inşa edilmiş Kodak’ı tanıttı. Hollywood & Highland’da tiyatro. Bu, 9/11 saldırılarından bu yana ilk Oscar töreniydi. Geceyi Tom Cruise açtı ve Ron Howard’ın ev sahibi olarak Whoopi Goldberg ağırladı. Güzel bir zihin kendi sahnesinden en iyi film Oscar’ını alan ilk film oldu. 180.000 metrekarelik yeni tiyatro, 86 metrelik bir tavana ve 3.400 kişilik oturma alanına sahipti.

On yıl sonra, ikonik ses şirketi Dolby Laboratories, bir iflas yeniden organizasyonu sırasında haklardan vazgeçen film şirketi Kodak’tan isim haklarını devraldığında, Oscar’ların evi yeni bir isim ve büyük bir yükseltme aldı. Geliştirmeler arasında Dolby, eksiksiz bir Atmos ses sistemi, yeni bir projeksiyon sistemi, yeni ekran ve ilgili teknolojileri kurdu. Atmos kurulumunun bir parçası olarak, açılıştan bir hafta önce oditoryumun orkestra oturma bölümüne her biri 22 hoparlör taşıyan iki adet 50 fit, 1.400 kiloluk kafes kirişler asıldı. Güncellemeyi yöneten Dolby yöneticisi David W. Gray, sitenin “devasa, bu nedenle ses kapsamı elde etmek zor” olduğunu söyledi. THR zamanında. (O zamandan beri emekli oldu, ancak 2015’te Akademi’nin SciTech topluluğu, teknik katkılarından dolayı ona Gordon E. Sawyer Ödülü’nü verdi.)

11 Eylül’den bu yana ilk tören olan 2002 Oscar’larına ev sahipliği yapan o zamanki Kodak Tiyatrosu’nda (yapım aşamasında gösteriliyor) 180.000 fit kare.
Dan Callister/Çevrimiçi ABD/Getty Images

11 Haziran 2012’de tiyatronun dışında kalabalık bir Hollywood Bulvarı’nda kırmızı halı, tribün ve Cirque du Soleil’in performansıyla gösterişli bir büyük açılış yapıldı. 2013’teki ilk töreninden, Jennifer Lawrence’ın 2017’de Envelopegate’e Envelopegate’e giderken Dior Couture elbisesine tökezlediği andan itibaren, Dolby kendi tarihi anlarını yaşadı; 2021’de pandemi, töreni geçici olarak şehir merkezindeki Union Station’a taşınmaya zorladığında biraz tarih de yapıldı. Şimdi, iki yıllık göreceli karanlıktan sonra, Akademi Ödülleri’nin evi bir kez daha ilgi odağı olacak.

Bu hikaye ilk olarak The Hollywood Reporter dergisinin 23 Mart sayısında yayınlandı. Abone olmak için buraya tıklayın.sinema-2

Bir cevap yazın