Bu animasyon, ışığın birincil James Webb Uzay Teleskobu (JWST) aynasına çarptığında izleyeceği yolu gösterir ve ikincil aynaya ve ardından üçüncül ve ince direksiyon aynalarının bulunduğu kıç optik tertibatına yansıtılır. Işık daha sonra yansıtılır ve bölünür ve seçici aynalarla bilim aletlerine yönlendirilir. JWST, üç aynalı bir anastigmat teleskoptur. Kredi: NASA, ESA ve G. Bacon (STScI)

Teleskop hizalaması devam ederken, Webb’in Orta Kızılötesi Enstrüman (MIRI) hala bekleme modunda. Webb’in dört cihazının en soğuğu olacak olan MIRI, kriyojenik bir buzdolabı veya kriyocooler tarafından aktif olarak soğutulacak tek cihazdır. Bu kriyo-soğutucu, MIRI’nin optiklerinden ve dedektörlerinden gelen ısıyı güneş korumasının sıcak tarafına taşımak için helyum gazı kullanır. Soğuma sürecini yönetmek için MIRI, hassas bileşenlerini buz oluşumu riskinden korumak için yerleşik ısıtıcılara da sahiptir. Webb ekibi, cihaz için yavaş, kontrollü ve kararlı bir soğuma süresi sağlamak için hem kriyo soğutucuyu hem de bu ısıtıcıları aşamalı olarak ayarlamaya başladı. Yakında ekip, cihazı 7 kelvin’den (-447 derece) daha düşük çalışma sıcaklığına getirmek için MIRI’nin ısıtıcılarını tamamen kapatacak. Fahrenhaytveya -266 derece santigrat).

Bu arada, uyum sağlandıktan sonra Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam), Webb mühendisleri, teleskopu kalan yakın kızılötesi cihazlara göre ayarlamaya başladılar. Bu altı haftalık süreç hakkında daha fazla bilgi için bugün Webb ekibinin üyeleri Michael McElwain ve Charles Bowers’tan haber alıyoruz. NASAGoddard Uzay Uçuş Merkezi:

“Webb’in NIRCam sahasındaki hizalaması, kırınımla sınırlı bazı olağanüstü görüntüler gösterdi ve bu gözlemevinin bilim programı için taşıyacağı yeteneklere dair heyecan verici bir bakış sağladı. Bu önemli bir dönüm noktasıydı çünkü neredeyse tüm gözlemevi sistemlerinin tasarlandığı gibi çalışmasını gerektiriyordu. Her şey ummaya cesaret ettiğimiz kadar işe yaradı ve kesinlikle kutlamak için bir andı.

“Bir sonraki adım, teleskobun, kılavuz dahil olmak üzere NIRCam dışındaki aletlerle iyi hizalanmış olmasını sağlamaktır. Hassas Yönlendirme Sensörüveya FGS) ve diğer üç bilim aracı: Yakın Kızılötesi Yarıksız Spektrograf (NIRISS), Yakın Kızılötesi Spektrometre (NIRSpec) ve MIRI. Tüm yakın-kızılötesi enstrümanlar zaten pasif olarak soğutulmuş, çalışma sıcaklıklarına yaklaşıyor ve bu bir sonraki hizalama aşamasına katılıyor. MIRI, şu anda yapım aşamasında olan bir kriyo-soğutucu tarafından aktif soğutma gerektirir ve birkaç hafta içinde hizalamaya hazır olacaktır.

“Bu, teleskop hizalama planımızın altıncı aşaması, Alet Görüş Alanları Üzerinden Teleskop Hizalaması. Aletlerin her biri, teleskop odak düzleminin bir bölümünü kaplar, birbirlerine göre sadece biraz kaymıştır. NIRCam, zorlu görüntüleme performansı gereksinimleri nedeniyle teleskopun optik performansının en iyi olduğu teleskop alanının merkezine kasıtlı olarak yerleştirildi. Ek olarak, NIRCam, teleskopu hizalamak için kullanılan bazı özel optik araçlarla donatıldı. Ancak, yalnızca NIRCam kullanan ilk hizalama, birincil aynanın kendisiyle birincil aynadan ikincil aynaya yanlış hizalamalardan kaynaklanan hataları telafi eden yanlış bir yerleştirmeye yol açabilir. Bu türden küçük yanlış hizalamalar, teleskop görüş alanının merkezinden daha uzaktaki aletlerdeki görüntülerde belirgin olacaktır.

“İlk adım, odakta olup olmadıklarını görmek için NIRCam, NIRISS, FGS ve NIRSpec tarafından görülen yıldız alanlarına bakmaktı. Yıldızlar neredeyse odakta görünüyordu, bu da birincil ve ikincil ayna hizalamasının zaten çok iyi olduğunun bir işaretiydi. İkincil ayna odak dışındayken alınan veriler kullanılarak, her bir operasyonel bilim aletinde beş ila 10 alan pozisyonunda daha doğru bir optik hata ölçümü gerçekleştirilmiştir. Bu veri seti, teleskop hizalama durumunun kesin bir tespitini sağladı.

“Webb optik ekibi, çok aletli veri setini analiz etti ve ikincil ayna ve bilim aletlerinde yalnızca küçük odak ayarlamalarının gerekli olduğunu belirledi. Teleskop, MIRI cihazıyla birlikte soğumaya devam ettiğinden, şu anda düzeltmeleri uygulamayacağız ve onları bir sonraki tura erteleyeceğiz.

“MIRI mevcut olduğunda, teleskop hizalamasının son durumunu belirlemek için her bilim aracı tarafından ek bir ölçüm turu yapılacaktır. Teleskop performansının tüm enstrümanlar için optimize edilmesini sağlamak için bu süreci gerektiği gibi yineleyeceğiz. Tüm enstrümanlara teleskop hizalaması tamamlandıktan sonra, Döngü 1 bilim programına başlamadan önce optik stabilite testleri gerçekleştireceğimiz ve bilim enstrüman performansını ölçeceğimiz, devreye almanın son iki ayına geçeceğiz.”

Tarafından yazılmıştır:

  • Michael McElwain, Webb gözlemevi proje bilimcisi, NASA Goddard
  • Charles Bowers, Webb gözlemevi proje bilimcisi yardımcısı, NASA Goddarduzay-2

Bir cevap yazın