Eski Microsoft çalışanı Yasser Elabd, teknoloji devinin Orta Doğu ve Afrika’da yüz milyonlarca dolarlık rüşvetle bağlantılı olduğunu iddia ederek Microsoft’a karşı iddiaları yayınladı. Elabd, 1998’den başlayarak 20 yıl boyunca Microsoft’ta çalıştı. Bir noktada, Microsoft’taki rolü, Orta Doğu ve Afrika için kamu sektörü ve gelişmekte olan pazarlar direktörüydü.

Eski Microsoft çalışanı, belirli bölgelerde şirketin satış görevlilerinin ve yöneticilerinin yarısının bir dereceye kadar rüşvetle uğraştığını iddia etti. Elabd, Microsoft’un Gana, Nijerya, Zimbabve, Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde yılda 200 milyon doların üzerinde rüşvetle bağlantılı olduğunu tahmin ediyor.

onun bilgi uçurma platformunda yayınlayın LionessElabd, şüphelerini artıran 40.000 dolarlık bir harcama talebini anlattı. Ödemeyi alan müşterinin Microsoft’un dahili potansiyel müşteri veritabanında bulunmadığını ve ödemeyle bağlantılı proje kapsamında yetersiz kalifiye olduklarını belirtti. Ek olarak, müşteri yalnızca dört ay önce Microsoft’taydı ve iddiaya göre, Elabd’a göre şirketle iş yapmalarını engellemesi gereken düşük performans nedeniyle feshedildi.

Elabd olayı yöneticisine, insan kaynaklarına ve şirketin hukuk departmanına aktardığını söyledi. 40.000 dolar durduruldu, ancak olay daha fazla araştırılmadı.

Elabd’ın gönderisinde, Microsoft’un rüşvetle bağlantısı olduğunu iddia etti ve görünüşte şüpheli davranışların belirli örneklerini paylaştı. Elabd’a göre, iki devlet kurumuyla yapılan anlaşmalarda son müşterilere 5,5 milyon doları aşan indirimler aktarılmadı. Bir Teftiş raporu Elabd tarafından paylaşılan, Suudi İçişleri Bakanlığı ile 13,6 milyon dolarlık bir indirimin müşterilere ulaşmadığı, söz konusu tasarrufların bunun yerine Microsoft çalışanlarına ve plana dahil olan ortaklara gittiği bir anlaşmayı gösteriyor.

Ayrı bir olayda, Katar eğitim bakanlığının Office ve Windows lisansları için her yıl 9,5 milyon dolar ödediği iddia edildi, ancak ilgili programlar hiçbir zaman kurulmadı.

Yaser Elabd, bir röportajda “Her düzeyde devam ediyor” dedi. Sınır. “Bütün yöneticiler bunun farkında ve kötü insanları terfi ettiriyorlar. Doğru şeyi yapıyorsanız sizi terfi ettirmezler.”

Verge, yorum için Microsoft’a ulaştı. Teknoloji devi, outlet’e etik uygulamalara bağlılığını vurguladı.

Microsoft Başkan Yardımcısı ve uyumluluk ve etik genel danışman yardımcısı Becky Lenaburg, “İşi sorumlu bir şekilde yapmaya kararlıyız ve her zaman herkesi yasaları, politikalarımızı veya etik standartlarımızı ihlal edebilecek gördükleri her şeyi bildirmeye teşvik ediyoruz” dedi. Sınır. “Yıllarca eski olan bu iddiaları daha önce araştırdığımıza ve ele aldığımıza inanıyoruz. Herhangi bir endişeyi gidermek için devlet kurumlarıyla işbirliği yaptık.”

Elabd, Microsoft’un söz konusu olayların geçmişte kaldığı ve ele alındığı yönündeki iddiasının aksine, bir yöneticinin kendisine bazı durumlara göz yummasını söylediğini ifade etti.

Bir menajerin Elabd’a “Engelci olmanı istemiyorum” dedi. “Kafanı çevirmeli ve olduğu gibi bırakmalısın.”

Elabd’a göre, soru sorma konusundaki itibarı eleştiri aldı ve yöneticilerin ve liderlerin onu önemli anlaşmaların dışında bırakmasına neden oldu. Sonunda, Microsoft tarafından kovuldu.

Elabd, “Şirketin parasını ve hükümetlerin parasını çaldıklarını bilseler bile, bu çalışanlara karşı hiçbir yasal işlem yapmadılar” dedi. “Çalışanlara verilen gizli mesaj, ‘ne istersen yap, yapabildiğin kadar para kazan ve olabilecek en kötü şey kovulacaksın’dır.”genel-20

Bir cevap yazın