Kredi: Avrupa Uzay Ajansı

Mars’ta hayatta kalmak, mevcut tüm kaynakların kullanımını en üst düzeye çıkarmak anlamına gelecektir. İspanyol teknoloji merkezi Tekniker’den bir ekip, astronot atık sularından yakıt üretmek için güneş ışığını kullanan bir sistem üzerinde çalışıyor.

Tekniker’den Borja Pozo şöyle açıklıyor: “Gezegenin %95’i karbondioksitten oluşan havasını kullanarak Mars’ta uzay yakıtı üreten ilk reaktörü yapmayı hedefliyoruz. Reaktöre güneş ışığı ile güç verilecek ve astronotların gri suyu yardımcı olmak için kullanılacak. itici gaz üretimi.”

Atmosferik CO2’den metan gibi hidrokarbonların yanı sıra karbon monoksit veya alkoller üretmek için yüksek verimli katalitik malzemelere dayanan “fotoelektrokimyasal” sistem2 artı atık su. Bu süreçte kullanılan suyu detoksifiye edecek ve bir geri dönüşüm yöntemi olarak hizmet edecektir.

ESA’nın projeden sorumlu teknik sorumlusu Jean-Christophe Berton şunları ekliyor: “Bu faaliyetin sonucu, ESA’ya Mars’ta itici gaz üretimine veya Dünya’daki yer istasyonları gibi uzak yerlere güç sağlamak için değerli girdiler sağlayabilir. Ayrıca potansiyel olarak girdi sağlayabilir. kendi atmosferimizi nasıl karbondan arındıracağımıza dair.”

ESA’nın Temel Faaliyetleri’nin Keşif unsuruyla desteklenen proje, ESA’nın Açık Alan İnovasyon Platformu aracılığıyla başlatıldı ve uzay için gelecek vaat eden yeni fikirler arandı. Bu ve diğer son OSIP etkinlikleri hakkında daha fazla bilgi edinin burada.


Mars’ta Mars roketi biyoyakıtı yapmak


Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanan

Alıntı: Mars’ta astronot atıklarının yakıta dönüştürülmesi (2022, 24 Mart) 26 Mart 2022’de https://phys.org/news/2022-03-astronaut-fuel-mars.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1

Bir cevap yazın