Pandemi yardımcı olmadıysa da, Oscar yayını için izleyici sayısı ve en iyi film için aday gösterilen filmlerin ortalama gişe hasılatı yıllardır düşüş eğiliminde.

ABC’deki son yedi yılın altısı, bir önceki yıla göre daha küçük bir izleyici kitlesi gördü. Gişeye gelince, yalnızca avatar (2010) ve Siyah Panter (2019) sonrası dönemde film başına ortalama 170 milyon dolar veya daha fazlaYüzüklerin Efendisi dönemi (2002-04), önceki 14 yılda dokuz kez elde edilen bir rakam.

1986’dan beri, izleyici sayısı ile gişe arasında güçlü bir pozitif ilişki var. Aşağıdaki çizelgede, gişe ortalamasının daha yüksek olduğu yıllar da daha yüksek reytinglere sahip olma eğilimindedir ve son yıllarda hem aday bilet satışlarında hem de tören izleyicilerinde bir gerileme görülmüştür.

Bu, birkaç faktöre bağlanabilir, ancak bu verilere dayanarak, sinemalarda izledikleri filmler birincilik ödülüne aday gösterildiğinde izleyicilerin Oscar’ları daha fazla izlemesi oldukça makul.

Aşağıdaki çizelge, kazanan filmler mavi ve diğer adaylar sarı renkle, 1986 töreninden bu yana her en iyi film adayının gişe hasılatını göstermektedir. Ortalama olarak, mavi noktalar – aşağıdakiler gibi dikkate değer en iyi resim kazananları dahil Forrest Gump ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü — Sarı noktaların bulunduğu yerin yaklaşık 36 milyon dolar üzerinde oturmak, Akademi üyeleri arasında en azından daha popüler filmlerin tercih edildiğini gösteriyor.

Bununla birlikte, bu sonuç birkaç önemli uyarı ile birlikte geliyor. Birincisi, verilerin devasa grosser’ın varlığıyla çarpıtılmasıdır. Titanik. İkincisi, bu sadece aday filmler listesindeki daha popüler filmler için bir tercih ve son yıllarda bu adaylar gişe başarıları listesinden giderek daha fazla ayrıldı.

Tembel yüklenen resim

Bu hikaye ilk olarak The Hollywood Reporter dergisinin 23 Mart sayısında yayınlandı. Abone olmak için buraya tıklayın.sinema-2

Bir cevap yazın