Soldan resimde, Soyuz MS-19 mürettebat gemisi ve Prichal yerleştirme modülünün takılı olduğu Nauka çok amaçlı laboratuvar modülü görülüyor. Kredi bilgileri: NASA

NASA Astronot Mark Vande Hei ve iki Roscosmos kozmonotunun Uluslararası Uzay İstasyonundaki görevlerini sonlandırmaları ve 30 Mart Çarşamba günü Dünya’ya dönmeleri planlanıyor.

Vande Hei, Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov ile birlikte, Dünya’ya dönüş yolculuğuna başlamak için Rus Soyuz MS-19 uzay aracının kapağını kapatacak. Soyuz, Rassvet modülünden ayrılacak ve 30 Mart Çarşamba günü, uzak Dzhezkazgan kasabasının güneydoğusundaki Kazakistan bozkırına paraşüt destekli bir iniş yapacak.

Mürettebatın vedalarının, demirlemenin ve inişin kapsamı, ajansın yayın organı olan NASA TV’de canlı yayınlanacak. İnternet sitesive NASA uygulaması aşağıdaki zamanlarda (tümü EDT):

  • 29 Mart Salı 23:30 EDT – Vedalaşma ve ambarın kapanması (30 Mart Çarşamba, 12:00’de)
  • 30 Mart Çarşamba 02:45 – Gemiden çıkarma (03:21)
  • 30 Mart Çarşamba 06:15 – Deorbit yanması ve iniş (Kazakistan saatiyle 07:28 / 17:28’de iniş)
NASA Astronot ve Expedition 66 Uçuş Mühendisi Mark Vande Hei

NASA astronotu ve Expedition 66 Uçuş Mühendisi Mark Vande Hei, 10 Şubat 2022’de Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ABD Kader laboratuvar modülündeki Yanma Entegre Rafını bir çift yangın güvenliği deneyini desteklemek için yapılandırırken bir fotoğraf için poz veriyor. Kredi bilgileri: NASA

Vande Hei ve Dubrov, 9 Nisan 2021’de Soyuz MS-18’de fırlatıldı ve 5.680 Dünya yörüngesini ve 150 milyon milden fazla olan 355 günlük bir görevi tamamlayacak. Uzun süreli görev sırasında, Vande Hei, daha önce 340 gün süren bir Amerikalı astronot tarafından yapılan en uzun tek uzay uçuşu rekorunu kırdı. Vande Hei, uzayda toplam 523 gün ile ikinci uzay uçuşunu tamamlayacak. Shkaplerov, 5 Ekim 2021’de Soyuz MS-19 ile fırlatıldı. Bu, Dubrov’un ilk uçuşuydu. Shkaplerov, uzayda geçirdiği toplam 708 günle dördüncü görevini tamamlıyor.

Soyuz kalkış kapsama alanından önce, Shkaplerov, bir komuta değişikliği töreni sırasında istasyonun komutasını NASA astronotu Tom Marshburn’a devredecek. Etkinlik, 29 Mart Salı günü saat 9:45’te NASA TV, NASA uygulaması ve ajansın web sitesinde canlı yayınlanacak.

Yeni istasyon Komutanı Marshburn, NASA astronotları Raja Chari ve Kayla Barron, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Matthias Maurer ve Roscosmos kozmonotları Oleg Artemyev, Denis Matveev ve Sergey ile birlikte Expedition 67, istasyonda resmen başlayacak. Korsakov.

İnişten sonra, Soyuz MS-19 mürettebatı, standart mürettebat dönüş uygulamasına göre ayrılacak ve Vande Hei Houston’daki evine dönerken, kozmonotlar Rusya’nın Star City kentindeki eğitim üslerine geri dönecekler.uzay-2

Bir cevap yazın