Sokağa çıkma yasağının ilk yılı olan 2020’de, İtalyan video oyun pazarı kelimenin tam anlamıyla patladı ve %23’lük çift haneli büyüme kaydetti. Ancak geçen yıl bir şeyler değişti. Oyun sektörünün oyuncularını bir araya getiren dernek IIdea’nın desteklediği video oyun sektörü daimi gözlemevinin verilerine göre ciro 2 milyar 243 milyon euro ile yeni rekora ulaştı ancak geçen yıla göre büyüme rekor kırdı. sadece yüzde 2,9 idi. Ne oldu? IIdea’nın başkanı Marco Saletta, “2020’nin istismarından sonra bir yavaşlama beklerdik – bunun yerine İtalyanların video oyunu tüketiminin tarihsel olarak diğer ülkelere göre daha düşük olması konsolide oluyor.

fikir 2021

Konsolların zorlaması (+ %21,6)

Milyonlarca İtalyan’ın günlük yaşamında video oyunlarının varlığında giderek artan bir artışa tanık olduğumuzu söyleyebilirim ». Başka bir deyişle, kaydedilen rakamlar, burada video oyunlarına yapılan harcamaların da konsolide olduğunu ve geçici bir fenomen olmadığını gösteriyor. Ancak, bir şeyler gerçekten değişti. Yazılım cephesindeki gelirler, 1.800 milyar avroluk bir ciro ile 2020’ye kıyasla neredeyse değişmeden kalıyor. Yeni nesil konsolların (Ps5 3 Xbox Series S) ve Nintendo Switch satışları bu nedenle büyümenin pozitif kalmasına katkıda bulunarak %21,6’lık bir ilerleme kaydetti. Kısacası, çeken donanımdı. Ve mağazalardaki konsol arzını sınırlayan kondüktör krizi olmasaydı, işler daha da iyi olabilirdi. “Yılın ikinci yarısında – diye açıklıyor Saletta – analistlerin tahminleri doğru çıkarsa, üreticiler donanım tedarikini artırabilecekler”.

Fikir 2021 Raporu

Daha fazla oynanır, haftada ortalama 8,7 saat

Başka bir makro fenomen daha var. Genel olarak, oyuncu sayısı biraz azalır. Mutlak sayılarda, 6 ile 64 yaşları arasında 15,5 milyondur. Ancak, video oyunlarına katılım arttı. Aslında, 2021’de İtalyanlar, önceki ankete göre yarım saatten fazla bir süre boyunca tüm cihazlarda haftada ortalama 8.7 saat oynayarak geçirdiler. Ne oldu? Ayrıntılara girersek, diye açıklıyor Iidea başkanı – özellikle daha az akıllı telefon oynatıcısı olduğunu keşfediyoruz. «Mobil oyun cirosunun, bu endüstrinin açık ara en büyük dilimi olduğunu hatırladığımız, dünyanın geri kalanında olduğu gibi büyümeye devam ederken, oyuncu sayısı 10.7’den 9 milyona çıkıyor. “Bunun yerine, özellikle 11-14 yaş grubunda PC ve konsollardaki oyuncular artıyor – Playstation Italia’nın başındaki yönetici gözlemliyor – bu nedenle denge bize geçen yıla kıyasla akıllı telefonlardan bir değişim olduğunu söylüyor” muhtemelen bağlantılı daha az gündelik tüketime ve belki de daha çok tecritle bağlantılı. Demek ki, karantina sırasında akıllı telefonlarda oynamaya başlayanlar, önlemler gevşetildiğinde veya durduğunda veya özel donanım seçtiğinde zaman öldürmek için.

fikir raporu

Mobil oyuncular sürpriz bir şekilde düşüyor

2021 video oyunu tüketimini karakterize eden en son haberler, ücretsiz oynamayla bağlantılı. Bizimkine benzer büyüklükteki diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında, düşük dijital kültür sayesinde İtalya’daki satışlar tarihsel olarak daha düşük. Ancak geçen yıl oyun oynamaya ayırdığımız zaman arttı ve bu açıdan bakıldığında Fransa ve Almanya’dan daha yüksek rakamlara sahip olduğumuz Saletta’nın altını çiziyor. Suç ortağı, diyelim ki, oynamaya başlamak için para istemeyen, ancak estetik olabilen veya uzun oynamayı büyük ölçüde kolaylaştırabilecek oyun içi satın alımlara (veya mikro dönüşümlere) sahip olan, oynaması ücretsiz İtalyan tutkusu diye ekliyor. Örneğin, Fortnite.

2021’de ne oynadık?

2021’de en çok satan video oyunlarının toplam Top 20’si (fiziksel ve dijital tüm platformlar) her yıl olduğu gibi Fifa 22 tarafından yönetiliyor, ardından Grand Theft Auto V ve FIFA 21 geliyor. Pratikte sadece futbol oynuyoruz ve dokuz yılı var. 2021’de en çok satan video oyunu türleri, konsollarda gişe rekorları kıran oyunlar için Aksiyon, Spor Oyunları ve Rol Oynama olurken, PC’de en çok satan video oyunları için Strateji, Aksiyon ve Macera ilk 10’da yer aldı. , yayınlanan video oyunlarının %4’ü İtalya pazarında ve 2021’de İtalya’da satılan oyunların %65,8’i 3 ila 12 yaş arasındaki bir kitle için uygundur (PEGI 3, PEGI 7, PEGI 12).genel-18

Bir cevap yazın