NASA’nın Juno görevi, yakın zamanda Jüpiter’in 39. yakın uçuşunu gerçekleştirdi ve gezegenin güney yarımküresinin inanılmaz bir görüntüsünü yakaladı. Bununla birlikte, görüntüye daha yakından bakıldığında, yakınlarda iki gök cismi daha ortaya çıktı – Jüpiter’in uyduları Io ve Europa. Juno, bu yıl Ocak ortasında yakın bir uçuş yaptı, ancak NASA görüntüyü geçen hafta yayınladı. Bu görüntünün çekildiği sırada, Juno uzay aracı Jüpiter’in bulut tepelerinden yaklaşık 61.000 km uzaklıkta, yaklaşık 52 derece güney enlemindeydi. Ham verileri yer tabanlı kontrole gönderdi ve vatandaş bilim adamı Andrea Luck, bu verileri kullanarak görüntüyü yarattı.

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in 53 adlandırılmış uydusu ve resmi isimleri bekleyen 26 ayı daha var. Kayalık ay lo, güneş sistemindeki en volkanik dünyadır, ancak Europa’nın buzlu yüzeyi, altında küresel bir sıvı su okyanusunu gizler. Juno, on yıllardır esrarengiz ayın en yakın geçişini yaptığı bu yıl Eylül ayında Europa’ya daha yakından ve ayrıntılı bir bakış atacak.

Juno ayrıca 2023’ün sonlarında ve 2024’ün başlarında Io’ya da yakınlaşacak. NASA dedim. NASA tarafından yakalanan ham görüntüleri kullanıma sundu JunoCam böylece Luck gibi vatandaş bilim adamları verileri inceleyebilir ve görüntü ürünlerine dönüştürebilir.

NASA dedim Io’nun yoğun volkanik aktivitesi, Jüpiter’in güçlü yerçekimi ile iki komşu uydudan – Europa ve Ganymede’den çekimler arasındaki bir çekişmedir. Jüpiter’in uydularının üçüncü en büyüğü ve gezegene uzaklığı bakımından beşinci olan Io, Dünya’nın Ay’ından biraz daha büyüktür.

Europa ise yaşamı desteklemek için Dünya benzeri bir ortam bulma konusunda en umut verici adaydır. Bilim adamları, buzlu yüzeyinin altında bir tuzlu su okyanusu sakladığına inanıyor. Bu okyanus, Dünya okyanuslarının iki katı kadar su tutabilir kombine.

NASA, Juno uzay aracını 5 Ağustos 2011’de Jüpiter’e 5 yıllık bir yolculukla fırlattı. 1,7 milyar millik bir yolculuktan sonra 4 Temmuz 2016’da gezegene ulaştı.
genel-8

Bir cevap yazın