2019’dan beri otonom araç şirketi Cruise’un CEO’su olarak görev yapan Yeni Zelandalı Dan Ammann, karbon yakalama ve depolama, hidrojen ve düşük emisyonlu düşük emisyonlu iş fırsatlarını ticarileştirmeye odaklanan yeni bir işletmeye liderlik edeceği ExxonMobil’e geçti. -emisyon yakıtları, bir ExxonMobil’den açıklama.

General Motors’un eski başkanı Ammann, Aralık ayında aniden Cruise’un CEO’luğundan istifa etti ve Mart başında resmi olarak Cruise’un kurucu ortağı Kyle Vogt’un yerini aldı. 1 Mayıs’tan itibaren ExxonMobil Düşük Karbon Çözümleri başkanlığı görevini devralacak ve 35 yıl sonra şirketten emekli olan Joe Blommaert’in yerini alacak.

Ammann, 2014’ten 2018’e kadar GM’nin başkanıydı ve bundan önce, 2011’den 2014’e kadar CFO olarak görev yaptı. Yönetici, GM’nin satın aldıktan sonra %80 hisseye sahip olduğu Cruise’u satın alması ve ilk yatırımının ön ve merkeziydi. SoftBank’ın öz sermaye sahipliği geçen hafta.

CEO olarak görevi devraldığında Cruise, 40 çalışanı olan küçük bir başlangıçtan 1.000’den fazla kişiye büyümüştü. Cruise’un önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD’de yollarda amaca yönelik on binlerce Origins’e sahip olması gibi en son planları gibi iddialı hedefler belirleyerek şirketi genişletmeye zorladı. 2019’da ticari bir robotaksi işletmesi başlatma planı gibi geçmişteki diğer hedefler yetersiz kaldı.

Şimdi, Ammann’ın ExxonMobil için başka coşkulu hedefleri var.

Ammann, “Dekarbonize edilmesi en zor endüstrilerde, ekonomik açıdan uygulanabilir bir şekilde ve acil bir şekilde iğneyi net sıfıra doğru önemli ölçüde hareket ettireceğiz” dedi. LinkedIn gönderisi Salı günü. “Bunu yapmak için, en iyi dış fikirler ve şirketin bu işi kurmak ve emisyonları azaltmak için yaptığı ilk 15 milyar dolarlık sermaye taahhüdü ile birlikte bugün ExxonMobil’in içinde bulunan derin kaynakları ve teknik bilgileri kullanacağız.”genel-24

Bir cevap yazın