Washington DC Başsavcısı Karl Racine ilan edildi bugün ofisi Grubhub’a “Bölge sakinlerini yanıltmak ve kendi karını artırmak için yerel restoranlardan yararlanmak” için dava açtı.

bu dava Grubhub’ın DC’nin Tüketici Koruma Prosedürleri Yasasını (CPPA) çoğunlukla yanlış reklama odaklanan sekiz farklı şekilde ihlal ettiğini iddia ediyor. Başvuruda yanıltıcı fiyatlara atıfta bulunuluyor (fiyatlar genellikle uygulama içinde restorandakinden daha yüksek) ve Grubhub+ üzerinden yapılan teslimatların hala bir servis ücreti içerdiğinde ücretsiz olduğu yönündeki yanlış iddialar.

Şikayetlerden bazıları, Grubhub’ın erken pandemi dönemi gibi, platformun o zamandan beri durdurulan uygulamalara işaret ediyor.Destek için Akşam Yemeği” terfi. Mart 2020’nin sonlarında başlatılan Grubhub, restoranlara 30 doların üzerindeki siparişlerde 10 dolarlık kupon sunma fırsatı sundu, ancak restoranın bu ücretsiz yemek için faturayı ödemesi gerekiyordu. Tüketici tarafında, Grubhub müşterileri “restoranları desteklerken tasarruf etmeye” teşvik etti. [they] seviyorum”, her ne kadar promosyonları, kâr marjlarını düşürmeleri için baskı yaparak restoranlar üzerinde daha fazla baskı oluştursa da (bir mahalle taco dükkanı promosyona kaydolursa ve diğeri olmazsa, tüketicilerin işlerini nereye yönlendireceğini düşünüyorsunuz?).

“Şirket, pandeminin kalbinde yerel restoranları desteklediğini iddia eden bir promosyonla kullanıcıları aldattı. Ancak gerçekte, bu program Grubhub’ın alt satırını doldururken, mücadele eden restoranların kar marjlarını azalttı, ”dedi Başsavcı Racine.

Grubhub ayrıca kendi web sitesinde ve uygulamasında Grubhub’a kayıtlı olmayan restoranları listelemek, bağlı restoranlar için izinleri olmadan web siteleri yapmak ve gerçek restoran yerine Grubhub temsilcilerine yönlendirilen restoran sayfalarında telefon numaralarını listelemek için dava ediliyor. Grubhub, o zamandan beri, belki de kısmen geçmişten dolayı bu uygulamaları durdurdu. dava Grubhub üzerinden restoranları izinleri olmadan listeliyor.

E-postayla gönderilen bir açıklamada, bir şirket sözcüsü şunları söyledi: “Hayal kırıklığına uğradık [the Attorney General’s office] Uygulamalarımız her zaman DC yasalarına uygun olduğu için bu dava ile ilerlemiş ve her halükarda söz konusu uygulamaların birçoğu durdurulmuştur. İşimizi mahkemede agresif bir şekilde savunacağız ve DC restoranlarına ve lokantalarına hizmet vermeye devam etmeyi dört gözle bekleyeceğiz.” Sözcü, Grubhub’ın endişelerini gidermek için geçen yıl boyunca Racine’nin ofisi ile çalıştığını da sözlerine ekledi.

Davanın bir sonucu olarak, bir Grubhub sözcüsü TechCrunch’a, uygulamanın uygulamasında bazı mesajlaşma değişiklikleri yapacağını ve bunun yalnızca DC müşterilerini değil tüm kullanıcıları kapsayacaklarını söyledi. Şimdi Grubhub, ödeme sırasında fiyatların mağazada daha düşük olabileceğine dair bir açıklama içerecek. Grubhub+’ın sınırsız ücretsiz teslimat sunması için reklam vermek yerine, şirket, hizmet ücretleri geçerli olsa da, 12$’ın üzerindeki siparişlerde 0$’lık teslimat sağlayan gerçek teklif konusunda daha şeffaf olacak. Grubhub ayrıca müşterilerin çevrimiçi olarak ücretsiz sipariş verebileceğini, ancak bunun yalnızca yiyecekleri alıyorsanız geçerli olduğunu daha net hale getirecek.

Pandemi sırasında teslimat siparişlerindeki artışa rağmen, yemek dağıtım uygulamaları hala mücadele etti kar elde etmek için – iş modelleri birçok konser işçisini ve yerel restoran sahibini sopanın kısa ucuyla bıraksa bile.

Bu eşitsizlikler giderek eyalet ve federal düzenleyicilerin dikkatini çekiyor. Başsavcı Racine’in ofisinin, aldatıcı uygulamalar için teslimat uygulamalarına dava açma geçmişi var. 2019’da Racine, DoorDash’e teslimat yapan sürücülerin temel ücretlerini ödemek için müşteri ipuçlarını kullandığı ve sürücülerin tüm bahşişlerinden mahrum bıraktığı için dava açtı. Bir yıl sonra DoorDash, DC çalışanlarına ödenecek 1.5 milyon doları da içeren 2.5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.genel-24

Bir cevap yazın