2MASS J17554042+6551277'nin görsel kontrastı optimize etmek için kırmızı filtre uygulanmış tek kızılötesi görüntüsü.

2MASS J17554042+6551277’nin görsel kontrastı optimize etmek için kırmızı filtre uygulanmış tek kızılötesi görüntüsü.
resim: NASA/STScI

Webb Uzay Teleskobu, görev kontrolörleri gözlemevinin birincil görüntüleyicisini tamamen hizaladığından, devreye alma aşamasında kritik bir dönüm noktasını geçti.

Bugünkü duyurunun ayrıntılarına girmeden önce, bu yeni Webb görüntüsünün görkeminin tadını çıkarmak için bir dakikanızı ayırın. Yıldızın adı 2MASS J17554042+6551277 ve görev kontrolörleri onu uzay teleskopunun 18 altıgen aynasını hizalamak için kullanıyor. Ama sadece bakın – ne kadar keskin göründüğüne bakın. Ve arka planda tüm bu galaksileri kontrol edin. Gerçek dışı, özellikle bunun sadece bir “test” görüntüsü olduğu düşünülürse.

Webb operasyonları proje bilimcisi Jane Rigby, bugün erken saatlerde düzenlenen NASA basın toplantısında, “Bundan sonra gelecek – gördüğümüz her şey derin alanda olacak” dedi. “Bu görüntüyü daha keskin hale getirmemizin tek yolu daha büyük bir ayna yapmaktır” diye ekledi.

Rigby ve meslektaşları uyum sürecinde önemli bir dönüm noktasını tartışmak için bir araya geldiler. ince fazlama Teleskopun birincil görüntüleyicisi—Yakın Kızılötesi Kamera—tamamen hizalanmış durumda ve 18 parçanın tamamı artık bilim adamlarının kozmosa bakmak için kullanacakları tek bir kızılötesi göz olarak çalışıyor. Yakın Kızılötesi Spektrograf, Orta Kızılötesi Enstrüman, Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf ile çalışmak da dahil olmak üzere daha fazla hizalama gereklidir, ancak Webb performansıyla şimdiden herkesi şaşırtıyor.

Şubat ayının ortalarında mühendisler, 18 nokta yıldız ışığını tutarlı bir desene getirdiler.

Şubat ayının ortalarında mühendisler, 18 nokta yıldız ışığını tutarlı bir desene getirdiler.
resim: NASA/STScI/J. DePasquale

Bilimden sorumlu yönetici yardımcısı Thomas Zurbuchen basın toplantısında, “Bu, NASA’daki kariyerimin en muhteşem günlerinden biri” dedi. “Bugün optiklerin daha iyi olmasa da beklentilere göre performans göstereceğini duyurabiliriz.”

Webb’in 21 fitlik 4 inçlik (6,5 metrelik) aynasının fırlatma için katlanması ve ardından nanometre ölçeğinde hassasiyetle hizalanması gerekiyordu. Teleskopun soğutulması, daha fazla alet hazırlığı ve yukarıda bahsedilen hizalamalar gibi çok sayıda çalışma kaldı, ancak Webb Temmuz ayında bilim aşamasına girme yolunda. Bu aşamada, görevlendirme ekibi teleskopu bilim topluluğuna devredecek ve Zurbuchen’e göre kızılötesi evreni daha önce görülmemiş çözünürlüklerde görüntüleyecek. Takımın dağın zirvesine yaklaştığını ancak uykusuz gecelerin artık geride kaldığını söyledi.

Basın toplantısı sırasında, panele, kritik başarısızlık noktalarının devam edip etmediğini veya hala işlerin raydan çıkma potansiyeli olup olmadığını sordum. Rigby, Zurbuchen tarafından yapılan ağır kaldırmanın sona erdiğini ve “şimdi işler yolunda gitmezse” bunun yalnızca “bilimin kısmen bozulması” ile sonuçlanacağını söyleyerek yaptığı yorumları yineledi. Bununla birlikte, Webb soğumaya devam ederken, teleskopun sıcaklığı hala baktığı bir şey. Webb yardımcısı teleskop bilimcisi Marshall Perrin, bazı alt sistemlerin bir noktada çalışmayabileceğini söyleyerek araya girdi, “ancak elektrik sistemlerinde çok fazla yedek var” ve “çok iyi durumdayız”.

Webb’in aynalarının bu görüntüsü, NIRCam cihazının içinde özel bir “göz bebeği görüntüleme merceği” kullanılarak çekildi.
resim: NASA

Webb optik teleskop eleman yöneticisi Lee Feinberg, teleskobun optik performansının kesinlikle olağanüstü olduğunu ve “en iyimser tahminlerimizden daha iyi olmasa da iyi” olduğunu söyledi. Görevin şu ana kadarki başarısı, “uzay teleskopları inşa etmek için yeni bir yola öncülük ettiğimizi”, “gelecek neslin yararına olacak” bir başarı olduğunu gösteriyor. Perrin için en büyük sürpriz, Webb’in performansının sahadaki modeller ve tahminlerle ne kadar yakından eşleştiğiydi. Görüntüler, bu boyuttaki bir teleskop için “fizik yasalarının izin verdiği ölçüde” birlikte odaklandığını söyledi.

“Doğru miktarda parlaklığa sahip hoş ve sıkıcı bir yıldız” olan Rigby, yeni Webb görüntüsündeki yıldızın “belirsizlikten koparıldığını” söyledi. Görüntü kızılötesi ile yakalandı ve ardından görsel kontrastı optimize etmek için kırmızı bir filtreden uygulandı. Yıldızın sivri görünümüne gelince, bu kırınım sonucudur.

Marshall, ekibin “neredeyse tam olarak programa uygun” olduğunu söyledi. Rigby, görevin “çok zorlu bilimsel gerekliliklerini” karşılama yolunda olduklarını, ancak herhangi bir bilimsel veri toplamaktan kaçındıklarını söyledi. Rigby, Webb’e erişim talep eden gökbilimciler tarafından yalnızca “en iyileri” seçilerek 1000’den fazla teklif sunulduğunu ve ilk hedef grubunun seçildiğini ancak halka açıklanmadığını da sözlerine ekledi. Bilimin ilk döngüsünün, Büyük Patlama’dan birkaç milyon yıl sonra teleskopun zamanda geriye gittiğini göreceğini ve Jüpiter ve Satürn’ün uyduları ve Truva Asteroitleri gibi daha yakın hedeflerin de Webb tarafından bazı zamanlarda çalışılacağını söyledi. gelecek nokta.

25 Aralık 2021’de başlatılan 10 milyar dolarlık Webb teleskopu, NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak bir görevidir. Teleskop, uzun yıllar süren gecikmelerden sonra nihayet uzaya ulaştı ve şimdi görünüşe göre beklentilerin ötesinde çalışıyor. Webb, en eski yıldızları ve galaksileri, uzak ötegezegenlerin atmosferlerini ve diğer gök olaylarını incelemek için yeni bir mercek sağlayacak.genel-7

Bir yanıt yazın