Bu görüntünün amacı, hizalama değerlendirmesi için merkezdeki parlak yıldıza odaklanmak iken, Webb’in optikleri ve NIRCam o kadar hassastır ki, arka planda görülen galaksiler ve yıldızlar ortaya çıkar. Webb’in “ince evreleme” olarak bilinen ayna hizalamasının bu aşamasında, birincil ayna bölümlerinin her biri, yalnızca NIRCam aleti kullanılarak aynı yıldızın birleşik bir görüntüsünü üretecek şekilde ayarlanmıştır. 2MASS J17554042+6551277 olarak adlandırılan yıldızın bu görüntüsü, görsel kontrastı optimize etmek için kırmızı bir filtre kullanıyor. Kredi bilgileri: NASA/STScI

James Webb Uzay Teleskobu Hizalama Dönüm Noktasına Ulaştı, Optik Başarıyla Çalışıyor

Kritik ayna hizalama adımlarının tamamlanmasının ardından,[{” attribute=””>NASA’s James Webb Space Telescope team expects that Webb’s optical performance will be able to meet or exceed the science goals the observatory was built to achieve.

On March 11, the Webb team completed the stage of alignment known as “fine phasing.” At this key stage in the commissioning of Webb’s Optical Telescope Element, every optical parameter that has been checked and tested is performing at, or above, expectations. The team also found no critical issues and no measurable contamination or blockages to Webb’s optical path. The observatory is able to successfully gather light from distant objects and deliver it to its instruments without issue.

Although there are months to go before Webb ultimately delivers its new view of the cosmos, achieving this milestone means the team is confident that Webb’s first-of-its-kind optical system is working as well as possible.

“More than 20 years ago, the Webb team set out to build the most powerful telescope that anyone has ever put in space and came up with an audacious optical design to meet demanding science goals,” said Thomas Zurbuchen, associate administrator for NASA’s Science Mission Directorate in Washington. “Today we can say that design is going to deliver.”


NASA’nın Webb’i Hizalama Dönüm Noktasına Ulaştı, Optik Başarıyla Çalışıyor. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Dünyadaki en büyük yer tabanlı teleskoplardan bazıları parçalı birincil aynalar kullanırken, Webb uzayda böyle bir tasarımı kullanan ilk teleskoptur. 21 fit, 4 inç (6,5 metre) birincil ayna – bir roket kaportasına sığmayacak kadar büyük – 18 altıgen, berilyum ayna parçasından oluşur. Fırlatma için katlanması ve ardından her aynanın – nanometreler içinde – tek bir ayna yüzeyi oluşturacak şekilde ayarlanmasından önce uzayda açılması gerekiyordu.

Webb optik teleskop eleman yöneticisi Lee Feinberg, “Webb’in başaracağı inanılmaz bilimi mümkün kılmanın yanı sıra, bu gözlemevini tasarlayan, inşa eden, test eden, başlatan ve şimdi işleten ekipler uzay teleskopları inşa etmenin yeni bir yolunun öncülüğünü yaptılar” dedi. NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi.

Teleskopun hizalanmasının ince evreleme aşaması tamamlandığında, ekip Webb’in birincil görüntüleyicisini tamamen hizaladı. Yakın Kızılötesi Kameragözlemevinin aynalarına.

“Teleskopu bir yıldıza tamamen hizaladık ve odakladık ve performans, spesifikasyonları geride bırakıyor. Bunun bilim için ne anlama geldiği konusunda heyecanlıyız, ”diyor NASA Goddard Webb’in optik teleskop eleman müdür yardımcısı Ritva Keski-Kuha. “Artık doğru teleskopu yaptığımızı biliyoruz.”

Webb NIRCam Hizalama Selfie'si

Bu yeni “selfie”, gökyüzünün görüntüleri yerine birincil ayna bölümlerinin görüntülerini çekmek için tasarlanan NIRCam cihazının içindeki özel bir öğrenci görüntüleme merceği kullanılarak oluşturuldu. Bu konfigürasyon bilimsel işlemler sırasında kullanılmaz ve kesinlikle mühendislik ve hizalama amaçları için kullanılır. Bu görüntüde, Webb’in 18 birincil ayna parçasının tümü, aynı yıldızdan birlikte ışık toplarken gösterilmektedir. Kredi bilgileri: NASA/STScI

Önümüzdeki altı hafta boyunca ekip, son bilimsel enstrüman hazırlıklarından önce kalan hizalama adımlarından geçecek. Ekip, teleskopu aşağıdakileri içerecek şekilde daha fazla hizalayacaktır. Yakın Kızılötesi Spektrograf, Orta Kızılötesi Enstrüman, ve Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf. Sürecin bu aşamasında, bir algoritma her aletin performansını değerlendirecek ve ardından tüm bilim aletlerinde iyi hizalanmış bir teleskop elde etmek için gereken son düzeltmeleri hesaplayacaktır. Bunu takiben, Webb’in son hizalama adımı başlayacak ve ekip ayna segmentlerinde kalan küçük, kalan konumlandırma hatalarını ayarlayacaktır.

Ekip, yaklaşık iki aylık bilim aracı hazırlıklarına geçmeden önce, daha erken değilse de, Mayıs ayı başlarında Optik Teleskop Elemanı hizalamasını tüm yönleriyle sonuçlandırma yolunda ilerliyor. Webb’in ilk tam çözünürlüklü görüntüleri ve bilim verileri yaz aylarında yayınlanacak.

Webb, dünyanın önde gelen uzay bilimi gözlemevidir ve bir kez tam olarak faaliyete geçtiğinde, güneş sistemimizdeki gizemleri çözmeye, diğer yıldızların etrafındaki uzak dünyalara bakmaya ve evrenimizin gizemli yapılarını ve kökenlerini ve içindeki yerimizi araştırmaya yardımcı olacaktır. Webb, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve Kanada Uzay Ajansı’ndaki ortaklarıyla birlikte NASA tarafından yönetilen uluslararası bir programdır.uzay-2

Bir yanıt yazın