James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan yeni görüntüler, uzay gözlemevi için en son büyük kilometre taşını gösteriyor: 18. aynalar artık tek bir büyük ayna görevi görecek kadar hizalanmıştır. yeni görüntüler NASA tarafından bugün yayınlanan Dahil etmek JWST’den aynaların ilerlemesini ve tek bir yıldızın güncellenmiş görüntülerini gösteren bir “selfie”.

Son yörüngesine ulaştığından beri, teleskopun birleşik 18 aynası, araştırmacıların aynaları hizalamak için hedef olarak kullandıkları izole edilmiş yıldız HD 84406’ya odaklandı. Geçen ay sunulan görüntüler, yıldızın 18 görüntüsünü gösterdi. her ayna segmentinde ayrı ayrı yakalanır. NASA’nın en son HD 84406 görüntüsü, 18 aynanın tümü Yakın Kızılötesi Kamera ile birlikte çalıştığında veya NIRCam. Yakalayamadılar sadece bir yıldızın görüntüsü – ama aynı zamanda yıldızın arkasındaki uzak galaksiler de.

Resim: NASA ve Resim: NASA

JWST’nin “selfie”si, 18 aynasının tümünün aynı yıldızdan ışık topladığını gösteriyor. Selfie, dünyadaki mühendislik ekibinin aynaların düzgün çalıştığından emin olmasına yardımcı olan özel bir lens kullanılarak çekildi.. Şimdi 18 ayna hizalanmışsa, uzaktaki görüntüleri yakalamaya başlamak için tek bir ayna olarak birlikte çalışabilirler. yıldızlar, galaksiler ve 13,6 milyar ışıkyılı uzaklıktan bile görüntüler — Evrenin bebek fotoğrafları.

Resim: NASA

NASA’nın Bilim Misyonu Direktörlüğü yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchan, “20 yıldan fazla bir süre önce, Webb ekibi şimdiye kadar kimsenin uzaya koyduğu en güçlü teleskopu inşa etmek için yola çıktı ve zorlu bilim hedeflerini karşılamak için cüretkar bir optik tasarım buldu.” NASA’nın blogunda söyledi. “Bugün tasarımın teslim olacağını söyleyebiliriz.”

Önümüzdeki altı hafta boyunca NASA hazırlanmaya devam edecek. JWST nihayet bilim çalışmasına başlayacak. Takımlar sonraki adımlar, aşağıdakileri içeren aletleri hizalamayı içerecektir. yakın-kızılötesi spektrograf, orta-kızılötesi alet, yakın-kızılötesi görüntüleyici ve yarıksız spektrograf. Oradan, JWST son kontrollerini yapmaya ve son dakika ayarlamalarını yapmaya başlayacak.

Uzun hizalama süreci yolda ve teleskoptan önce Mayıs ayı başlarında sonuçlanması bekleniyor NASA, bilimsel gözlem hazırlıkları için uygun hale geldiğini söylüyor. Ayrıca teleskopun ilk görüntü ve bilimsel verilerinin yaz aylarında yayınlanacağını da bildirdiler.genel-2

Bir cevap yazın