James Webb Uzay Teleskobu’nun devasa aynasını hizalama çalışmaları o kadar iyi gitti ki, görev ekibi optik performansının “gözlemevinin başarmak için inşa edildiği bilim hedeflerini karşılayabileceğine veya aşabileceğine” inanıyor.

Bu, yaşamı destekleyebilecek uzak gezegenleri ararken, evrenin kökenleri hakkında daha fazla şey keşfetme arayışı içinde derin uzayı incelemeye hazırlanırken, şimdiye kadar yapılmış en güçlü uzay teleskobu için mümkün olan en iyi haber.

James Webb Uzay Teleskobu, en az 10 yıl sürmesi beklenen bir görevde Aralık 2021’in sonuna doğru fırlatıldı.

Bu hafta Webb ekibi, teleskopun optiklerinin beklentilerde veya üzerinde performans gösterdiğini kontrol eden “ince evreleme” olarak bilinen bir ayna hizalama sürecinin başarıyla tamamlandığını bildirdi.

Ekip, Webb’in optik yolunda herhangi bir kritik sorun veya ölçülebilir bir kirlilik veya tıkanıklık bulunmadığını belirterek, testlerinin gözlemevinin uzaktaki nesnelerden başarılı bir şekilde ışık toplayabildiğini ve onu cihazlarına iletebildiğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Mükemmel haber, teleskopun Dünya’dan yaklaşık bir milyon mil uzaktaki yörüngesinden yaklaşık üç ay sonra başlaması beklenen evreni keşfetmesinin önünü açıyor.

NASA bu hafta, 21 fit genişliğindeki aynadaki 18 parçanın hepsinin hizalama prosedürleri sırasında tek bir yıldızdan ışık toplarken parlak bir şekilde parladığı Webb teleskop özçekimi (aşağıda) yayınladı.

Keskin görünüyorsun, Webb!

NIRCam cihazının içindeki özel bir lens bir “selfie” çekti; Webb’in ayna segmentlerinin NIRCam ile hizalanmalarını doğrular. Segmentler, hepsi aynı yıldızdan ışık topladıkları için parlaktır. https://t.co/RPL4OItJNA #UnfoldTheEvren pic.twitter.com/jSrupf7i4a

— NASA Webb Teleskobu (@NASAWebb) 16 Mart 2022

“20 yıldan fazla bir süre önce, Webb ekibi, şimdiye kadar kimsenin uzaya koyduğu en güçlü teleskopu inşa etmek için yola çıktı ve zorlu bilim hedeflerini karşılamak için cüretkar bir optik tasarım buldu.” dedim Thomas Zurbuchen, NASA’nın Bilim Misyonu Müdürlüğü’nün yardımcı yöneticisi. “Bugün tasarımın teslim olacağını söyleyebiliriz.”

10 milyar dolarlık iddialı proje, NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nı içeren ortak bir çabadır ve yeni teleskop, onlarca yıldır derin uzayı keşfeden ve çarpıcı görüntüler gönderen son derece başarılı Hubble teleskopunun çalışmalarını tamamlayacak şekilde ayarlanmıştır. yol boyunca.


genel-19

Bir cevap yazın