Google, tarayıcısının hızını artırmak için sürekli çalışıyor ve görünen o ki, Google Chrome kısa süre önce Apple’ın Speedometer 2.0 karşılaştırmasında şimdiye kadarki en yüksek puanı aldığı için bu çabalar meyvesini verdi.

Chrome’un 2008’de piyasaya sürülmesinden bu yana, arama devi, ister akıllı telefonda ister dizüstü bilgisayarda kullanıyor olun, en hızlı tarayıcıyı oluşturmaya başladı.

Google, tarayıcısının hızını ölçmek için dahili kıyaslama altyapısı ile genel, endüstri standardı kıyaslamaların bir kombinasyonunu kullanır. Tarayıcılarda JavaScript performansını karşılaştırmak söz konusu olduğunda, Apple’ın Speedometer 2.0 kıyaslaması, gerçek dünya testlerinin doğru bir tasvirini sağladığı için günümüzde en yaygın kullanılan araçtır.

Google, 2015’ten beri Chrome’un Hız Göstergesi puanlarını 13 inç MacBook’ta ölçüyor. Tarayıcının Intel tabanlı Mac’lerde performansı artarken, 2020’de Apple’ın M1 yongalarının piyasaya sürülmesi büyük bir performans artışına neden oldu.

Chrome’un performansını iyileştirme

yeni bir Blog yazısı, Google, yıllardır üzerinde çalıştığı projelerin Chrome’un performansında önemli bir gelişme kaydettiğini açıkladı. Ancak, hepsi için durum böyle değildi.

Örneğin, işaretçi sıkıştırması ile şirket, Chrome’un daha az bellek kullanması için küçük bir performans isabeti almaya istekliydi. Bu aynı zamanda Spectre CPU istismarının isabet ettiği ve Google’ın kullanıcılarının güvenliğini garanti altına almak için performans takası yapmak zorunda kaldığı durumlarda da geçerliydi.

Sonuç olarak, hızlı C++ aramaları, ince diziler, yenilenen ayrıştırıcı ve daha fazlası gibi projeler üzerinde yıllarca süren çalışmalar, Chrome’un Hızölçer puanında yüzde 83’lük bir iyileşme sağladı. Yine de, Chrome’un Speedometer puanlarının zirvesine çıkmasına yardımcı olan, Apple’ın M1 CPU’yu Google’ın Sparkplug ve LTO+PGO projeleriyle tanıtmasının birleşimiydi. Chrome artık Hızölçer’de 300’ün üzerinde puan alıyor ve bu, herhangi bir tarayıcının şimdiye kadar elde ettiği en yüksek puan.

Google tarayıcısını daha da geliştirdikçe ve Apple’ın yeni M1 Ultra çipi Chrome’a ​​macOS’ta bir başka büyük performans artışı sağladıkça bu puanlar muhtemelen artmaya devam edecek.genel-6

Bir cevap yazın