Merkezde, bir sanatçının Mars'taki Rosalind Franklin gezici hayali.

Bugün Avrupa Uzay Ajansı liderliği doğru adımlar attı ExoMars görevinin askıya alınması, ortak proje Rus uzay ajansı ile roskozmos. Onun Rus kurumlarıyla işbirliği yapan kurumları konumlarını yeniden değerlendirmeye zorlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin en son bilimsel yansımaları.

ExoMars iki parçalı bir görev: bir yörünge aracı, 2016 yılında başlatılan, Kızıl Gezegenin atmosferinin kimyasını inceleyen ve Bilim adamı Rosalind Franklin’in adını taşıyan ve bu yıl fırlatılacak olan bir Mars gezgini – ya da en azından öyleydi.

Misyon uzun zamandır geliyor; finansman verildi 10 yıl önce bu haftaama tteknik gecikmeler ve covid-19 salgını itti gezici fırlatma tarihi f’ye geri döndütüm 2022. Tşapka hedefi uygulanabilir görünüyordu Geçen ay Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline kadar.

En başından belliydi ki ExoMars şüpheliydi. İçinde ifade İşgalden kısa bir süre sonra ESA, “Üye Devletlerimiz tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımları tam olarak uyguladığını” ve “yaptırımlar ve daha geniş bağlamın 2022’de bir lansmanı pek olası kıldığını” söyledi.

Ajansın en son hamlesi bu olasılığı kodluyor. Bu hafta Paris’te toplanan ajansın yönetici konseyi oybirliğiyle ESA Genel Direktörünün Roscosmos ile işbirliğini askıya almak için adımlar atmasını emretti. ve Roscosmos olmadan ExoMars’ın yerden nasıl kaldırılacağına dair bir çalışma yetkilendirdi katılım.

ExoMars gelişmeleri, Rus işgalinin en son bilimsel sonuçlarıdır. Geçen hafta, CERN liderliği, Bilimsel işbirliğinin ortak üyesi olan Ukrayna ve ilan edildi yeni başlamaz Rus kurumlarıyla işbirliği. Şubat ayında, Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin önerildi ABD’nin Rusya’ya yaptırım uygulayabileceğini Uluslararası Uzay İstasyonu’nun çökmesine neden olmak; emekli NASA’yı harekete geçiren astronot Scott Kelly bir Twitter tartışması girin Rus yönetici ile, açıkçası NASA bir şey hakkında çok mutlu değildi.

En yeni açıklamasında, ESA ilan edildi bu onun dyönetici gGeneral, Rusya’nın müdahalesi olmadan ExoMars’ta nasıl devam edileceğine dair öneriler sunmak için ajans konseyini birkaç hafta içinde toplayacak.

Ruslar, Ukrayna İstilası Üzerine Yeni Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Deneylerinden Yasaklandıgenel-7

Bir cevap yazın