Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX), Starlink uydu internet takımyıldızı hakkında gündeme getirilen güvenlik endişelerine yanıt verdi. Starlink şu anda Federal İletişim Komisyonu’nda (FCC) bir savaşa karışmış durumda ve rakipleri Komisyon’dan, fırlatmalarda operasyonel Falcon 9 dizisi yerine SpaceX’in Starship yeni nesil fırlatma aracı sistemini kullanma başvurusunu reddetmesini talep ediyor. Bunlar, Starlink için güvenliği ve erken hareket avantajını hedefleyen şikayetleri gördü ve Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Starlink’ten uydu güvenliği için veri paylaşmasını istediğinde tartışmaya katıldı ve şirketi çarpışma riski üstlenmediği için azarladı.

Starlink yanıtında, takımyıldızı, yörünge enkazından kaçınma politikaları, uydu tasarımı ve çarpışmadan kaçınmak için gerçekleştirilen manevra sayısı hakkında önemli ayrıntıları paylaştı. Şirket ayrıca çarpışma önleme mekanizmalarının NASA tarafından gözden geçirildiğini ve aynı zamanda birden fazla paydaşla düzenli olarak veri paylaştığını belirtti.

Musk, Starlink’teki Rus Haberlerini Engellemeyi Reddetti – SpaceX Sinyal Karıştırmaya Hazırlanıyor

Starlink Uydu Üretim Kapasitesi Haftada 45 Uyduda Oturuyor, Uzay Aracı Koruma İçin Whipple Shields Kullanıyor SpaceX

NASA, Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi (NTIA) aracılığıyla FCC’ye gönderilen bir mektupta, bu yılın başlarında, Starlink’in yörüngeye yerleştirmeyi planladığı uydu sayısı göz önüne alındığında, diğer takımyıldızlarla yörünge içi çarpışma riskinin asla olamayacağını belirtmişti. sıfır olması ve SpaceX’in çarpışma değerlendirmelerinin bir analizini yapması ve ardından verileri uzay ajansı ile paylaşması gerektiğidir.

Starlink’in geçen ayın sonlarında SpaceX web sitesinde yayınlanan yanıtı, NASA veya FCC’nin işleyişinden açıkça bahsetmese de, şirketin çarpışmaları en aza indirmeye ve uzay güvenliğini artırmaya yönelik çabalarını vurgulamaya odaklanıyor.

Diğer operatörlerden şeffaf bir ortam yaratmak için verilerini düzenleyiciler ve halkla paylaşmalarını talep ederek başlar ve ardından Starlink aracılığıyla minimum veya sıfır miktarda enkaz üretilmesini sağlamak için yürürlükte olan birkaç stratejiyi vurgulamaya devam eder.

SpaceX ayrıca, uydularının yanıt vermemeleri durumunda hızlı bir şekilde yörüngeden çıkmak üzere tasarlanmadıklarını, aynı zamanda “ölü uyduların yörüngede birikmesini önlemek için manevra yapılamaz hale gelme riski altındaki” uyduları da yörüngeden çıkardığını belirtiyor. Bu, uzay aracı yörüngeden çıkarıldığı anda işlevsel olduğu için şirketin normalde olduğundan daha fazla uydu kaybetmesine neden olur.

Starlink tarafından paylaşılan ve düşük irtifaların nasıl daha güvenli bir uzay ortamıyla sonuçlandığını gösteren bir grafik.

Starlink, uydularını arıza durumunda Dünya atmosferinde parçalanacak şekilde tasarlayan dünyadaki tek şirket olduğunu ve bu sonucu sağlamak için önemli yatırımlar yaptığını söylüyor. Bu, geleneksel kompozit kaplama yapıları yerine uydu yakıt sistemleri için alüminyum tanklar gibi tasarım kararları gerektirmiştir, çünkü ikincisi Dünya atmosferinde kolayca ‘yanmaz’. Bu tasarım sayesinde, Starlink’in ortaya çıkardığı 200’den fazla uyduyu yörüngeden çıkardı.

Musk, Starlink Yemeklerini Füze Saldırılarından Korumak İçin İpuçları Paylaştı

SpaceX ayrıca, başarısız uydularının altı yıl içinde yörüngeden çıkmak üzere tasarlandığına da dikkat çekti – FCC’nin 25 yıllık gereksiniminden önemli ölçüde düşük bir eşik. Ayrıca, operasyonel durum ve çarpışma risklerini azaltmak için gerçekleştirilen manevra sayısı gibi uydu sağlık verilerini Komisyon ile düzenleyici olarak paylaşır. Bu veri paylaşımı Starlink’e göre sektörde bir ilk ve diğer operatörlerin de buna uyması gerektiğine inanıyor.

NASA’nın mektubunda da değindiği otonom çarpışma önleme sistemiyle ilgili ayrıntıları paylaşan SpaceX, şunları kaydetti:

Bir bağlantı için 1/100.000’den büyük bir çarpışma olasılığı (endüstri standardı 1/10.000’den 10 kat daha düşük) varsa, uydular kaçınma manevraları planlayacaktır. Herhangi bir kavşak için bir manevra planlarken, uydular aynı eşiğin üzerindeki diğer kavşaklar için istemeden artan riskten kaçınmaya özen gösterirler.

Çarpışma riskini azaltmak için Haziran ve Kasım 2021 arasında gerçekleştirilen Starlink manevralarının sayısı.

Starlink Uyduları, Güneş Panellerini Geri Çekebilir ve Bileşenleri Korumak İçin Whipple Kalkanları Kullanabilir SpaceX’in Anahatları

NASA tarafından dile getirilen bir diğer endişe, diğer şirketler de uydu internet takımyıldızlarını yakında başlatmayı ve çalıştırmayı planladıkları için takımyıldızlar arası çarpışma riskiydi. Bu cephede, Starlink diğer operatörlerle koordinasyondan bahsetti ve şunları özetledi:

Varsayılan olarak, Starlink uyduları tüm bağlantı olayları için manevra sorumluluğunu üstlenir. Başka bir manevra kabiliyetine sahip uydu ile yüksek olasılıklı bir bağlantının alınması üzerine, SpaceX diğer operatörle koordine olur. SpaceX operatörleri, diğer operatörlerden gelen soruları koordine etmek ve yanıtlamak için 7/24 görev başındadır; yüksek aciliyet talepleri için iletişim bilgileri diğer operatörler için Space-Track.org aracılığıyla mevcuttur. Diğer operatör manevra sorumluluğunu kendisi almayı tercih ederse, Starlink uydularına bir olay için manevra yapmama komutu verilebilir.

Aynı zamanda, uyduların güneş panellerini düz bir şekil almak için geri çekmelerini sağlayan “ördekleme” adı verilen önemli bir güvenlik özelliğini de paylaştı. Bu, yüzey alanlarını azaltır ve SpaceX’e göre çarpışma olasılığını dört ila on kat daha azaltır. Uydulardaki bir diğer güvenlik özelliği, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) da kullanılan ve Starlink uydularındaki temel bileşenleri koruyan bir Whipple kalkanının varlığıdır.

Uzay aracındaki diğer güvenlik özellikleri arasında düşük profilli bir şasi ve bir çarpışma olması durumunda enkazı azaltmak için tasarlanmış arıza düğümleri bulunur. SpaceX ayrıca bir haftada 45 Starlink uydusu üretebileceğini de ortaya koydu.

Starlink uydusu, bir SpaceX çizimine göre ‘eğilmeden’ önce ve sonra.

Son olarak, SpaceX, NASA’nın ajansın misyonları ve varlıklarının yörüngeye yerleştirmeyi planladığı çok sayıda uydudan etkilenmesiyle ilgili bazı endişelerini örtük olarak ele aldı.

Şirketin kendi sözleriyle:

SpaceX’in çarpışmadan kaçınma sistemi, NASA ile bir Uzay Yasası Anlaşması (SAA) kapsamında NASA’nın Bağlantı Değerlendirmesi ve Risk Analizi (CARA) programı tarafından kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmiştir ve SAA tarafından NASA, NASA bilim uzay aracıyla çarpışmaları önlemek için buna güvenmektedir.

SpaceX uydularının uçuş yolları, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ve Çin Uzay İstasyonu Tiangong gibi yerleşik uzay istasyonlarından geniş bir farkla kaçınmak için tasarlanmıştır. Doğrudan NASA ile çalışıyoruz ve yanıklar da dahil olmak üzere mevcut ve planlanan yörüngelerinden uzak durmak için ISS manevra planları alıyoruz. Çin, planlanmış manevraları yayınlamıyor, ancak yine de, halka açık efemeridlere dayalı ISS eşdeğeri iznine sahip istasyonlarından kaçınmak için her türlü çabayı gösteriyoruz. [satellite position and velocity data].

Uzay güvenliği için veri paylaşımının önemini vurgulamaya öncülük eden Starlink, ilgili tüm taraflardan istenmeyen olayların meydana gelme riskini azaltmak için ABD Uzay Kuvvetleri’nin 18. Uzay Filosu ve diğerleriyle veri paylaşmalarını isteyerek sözlerini tamamladı.genel-17

Bir cevap yazın