Rusların bilgisayarlarını virüslerden ve diğer tehditlerden korumak için daha az alternatifi var. Ukrayna’daki olaylar nedeniyle, üç anti-virüs yazılımı geliştiricisi Rusya’daki faaliyetlerinin askıya alındığını duyurdu: Avast Software, NortonLifeLock ve Bitdefender.“Tüm ürünlerimizin Rusya ve Beyaz Rusya’ya teslimatını durdurduk ve bu ülkelerdeki tüm pazarlama ve satış operasyonlarımızı askıya aldık. Bu kararı hafife almıyoruz, ürünlerimizi yaklaşık 20 yıldır Rusya’da sunuyoruz ve bu ülkedeki kullanıcılar küresel topluluğumuzun önemli bir parçası.”resmi bir açıklamada Avast diyor.

“Son olaylar nedeniyle ve ihracat kontrol yönetmeliklerine uygun olarak, şu anda yeni sipariş kabul edemiyoruz veya yardım sağlayamıyoruz.”, Norton web sitesine göre. Rusya’daki Norton kullanıcıları halihazırda virüsten koruma veritabanlarını güncelleyemediklerini ve yazılımları yeniden yükleyemediklerini bildiriyor: geliştirici, kullanıcıların virüsten koruma yazılımı indiren bir programı indirmesine izin vermiyor ve ürün kaydı sırasında Norton sunucusuna bağlantı yok.

Bitdefender geliştiricileri de Rusya’da geçici olarak çalışmayı durdurdu. Ve bundan önce Eset, Rusya ve Beyaz Rusya’da yeni lisans satışlarının sonlandırıldığını duyurdu. Bu nedenle, Kaspersky Antivirus’e giderek daha az alternatif var.genel-22

Bir cevap yazın