Bir hemşire pratisyen grip aşısı yapmaya hazırlanıyor.

Bir hemşire pratisyen grip aşısı yapmaya hazırlanıyor.
Fotoğraf: Joe Raedle (Getty Resimleri)

Bu kışın grip aşısı, dolaşımdaki en yaygın grip türü için özellikle kötü bir eşleşmeydi. analiz Bulunan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden. Çok şükür grip mevsimi ikinci için normalden çok daha hafif Devam eden covid-19 önlemleri muhtemelen gribin yayılmasını da engellediğinden, art arda yıl.

Tahminler, CDC’nin uzun-Ülke genelinde çeşitli ayakta tedavi merkezlerini ziyaret eden grip benzeri semptomları olduğundan şüphelenilen kişiler için gözetim programı yürütmek. Genel olarak, doğrulanmış bir grip vakasına yakalanma olasılığı, bir kadın için sadece biraz daha düşüktü. aşılı insanlar, araştırmacılar buldu. Bu bölgelerde tespit edilen tüm grip suşlarına karşı, aşının bu kış baskın suş olan A(H3N2) virüslerinden kaynaklanan grip vakalarını önlemede %14 ve %16 etkili olduğu kabul edildi. Bu kadar düşük rakamlar, bir aşının nispeten yararlı olarak kabul edilmesi için %50 eşiğinin çok altındadır ve istatistiksel anlamlılığa ulaşacak kadar yüksek bile değildir.

Araştırmacıların ifadesiyle, yayınlanan onların sonuçları CDC’nin Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporuna göre, aşı “bu sezon şu ana kadar baskın olan influenza A(H3N2) virüslerinin neden olduğu ayaktan solunum yolu hastalığı riskini azaltmadı.”

Flu aşıları, iyi bir yılda bile mükemmel olmaktan uzaktır. İnsanları enfekte eden influenza virüsünün türleri sürekli olarak gelişmektedir.yani bilim adamları denemek tahmin etmek aşının içerdiği suşlarla eşleşebilmeleri için bu suşların bir sonraki grip mevsiminde nasıl görüneceği (aşı genellikle bir seferde dört suş içerecektir). Bu tahmin oyunu genellikle %50 ila %60 civarında etkili bir aşıyla sonuçlanır, ancak bazen, bu yıl olduğu gibi, uyumsuzluk daha da kötüleşebilir. Bu yılın ana gribinin, gribin bir alt türü olan H3N2 olmasının bir faydası yok. zaten biliniyor tahmin edilmesi diğerlerinden daha zor olduğu için.

Bu kış şanslı bir mola, gribin başka bir ara vermiş olması. Vakalar, hastaneye yatışlar ve ölümler, 2020-2021 kış gribi sezonundaki kadar düşük olmasa da tarihsel eğilimlerin oldukça altında. (ThoşSayılar o zaman o kadar düşüktü ki, CDC o sezonun aşı etkinliğini tahmin bile edemiyordu.) Tönceki sezonda görülen düşük vakalar muhtemelen yapılmış tahmin bu yılki grip mevsimi daha da zor. bu uysallık Son iki grip mevsiminin çoğu, çok daha bulaşıcı SARS-CoV-2’nin bulaşmasını yavaşlatmayı amaçlayan halk sağlığı önlemlerine bağlandı.düzenli maske takmak dahil.

Geçen ay Dünya Sağlık Örgütü Veriliş onun Referans olarak kullanılan H3N2 suşları için güncelleme çağrıları da dahil olmak üzere, Kuzey yarımkürede önümüzdeki kışa yönelik grip aşılarına ilişkin öneriler. Ancak CDC yazarları, “alt tipler içindeki virüs alt tiplerinin ve baskın şeritlerin dolaşımını tahmin etmenin zor olduğunu” belirtiyor.

Sırf bu yılki grip aşısı aptalca olduğu içinrağmen, almaya değmeyecekleri anlamına gelmez. Tipik bir yılda grip aşıları düşünce Amerikalıların sadece yarısının aşı olmasına rağmen milyonlarca grip vakasını, on binlerce hastaneye yatışı ve en az binlerce ölümü önlemek için. Yakın gelecekte yeni nesil grip aşıları da vardır. gelişimBu, dolaşımdaki suşlarla daha iyi bir eşleşmeye izin verebilir. Ve evrensel veya daha uzun ömürlü bir grip aşısının cazibesi hala kışkırtıcı bir şekilde kavramak içinde.

Son iki kış da bize hatırlat o kötü grip mevsimleri yapmakkaçınılmaz olmak zorunda değilson derece etkili aşıların yokluğunda bile.genel-7

Bir cevap yazın