Herkese merhaba ve ZDNet’in günlük editoryal podcast’i ZD Tech’e hoş geldiniz. Benim ismim clarisse treilles ve bugün sana açıklıyorum bir gün makineler beden dilimizi nasıl anlayacak.

Bir jest bazen uzun bir konuşmadan daha iyidir. Bu, Google’ın veya daha doğrusu Gelişmiş Teknoloji ve Ürünler bölümünün Soli adlı bir sensörün kaynağındaki bahsidir.

Google ekibi, bu radar sistemini insan hareketlerini algılamak ve yorumlamak için tasarladı. Bu nedenle dokunmatik ekran unutuldu: cihazdaki komutlarınızı belirleyen sizin hareketlerinizdir.

Geçmişte kanıtlanmış teknoloji

Fikir yenilikçi görünse bile, tamamen yeni değil. Google, birkaç yıldır bu radar sensörü üzerinde çalışıyor. Teknolojinin erken bir sürümü, Google’ın Pixel 4 akıllı telefonuna entegre edildi. Örneğin, bir el hareketiyle müziğin duraklatılmasına izin verdi.

Daha sonra Pixel 5’te terk edilen Soli, Nest Hub bağlantılı ekran için bir uyku analizi aracına dönüştürülür.

Yavaş yavaş, Google, aktiften pasif jestsel etkileşim mantığına geçmek istedi. Açıklamama izin verin: daha önce her işlev belirli bir harekete karşılık geliyordu. Günümüzde radar, kullanıcının beden dilini yorumlayarak ona göre hareket etmektedir. Düşünün: bir film izliyorsunuz. Ve sonra biri kapı zilini çalar. Siz açmak için kalkarken Soli filminizi duraklatıyor.

Hareketleri yakalayın ve yapay zeka ile yorumlayın

Ancak bunun için Soli, odadaki insanların hareketlerini tespit etmelidir. O nasıl ? Odayı taramak ve ışınındaki herhangi bir şeyi algılamak için elektromanyetik dalgalar kullanır. Sinyalin geri dönüşü sayesinde sensör boyut, şekil, hız veya mesafe hakkında bilgi toplar.

Ve verileri işleyen makine öğrenimi algoritmaları aracılığıyla Soli, vücut yönelimini ve bakış yönünü daha doğru anlamak için aldığı bilgileri iyileştirir. Ve böylece bir kişinin makineyle ne zaman etkileşime girmek istediğini tahmin edin.

Google ekibi bir yıldır proje üzerinde çalışıyor. Hapishaneler sırasında üyeleri, evden belirli tuzaklardan kaçınmak için algoritmayı eğitme fırsatı buldular. Radar sensörü, örneğin, cihaza gönüllü olarak yaklaşan biri ile durmadan yanından geçen biri arasındaki farkı söyleyebilir. Bilgisayar daha sonra duruma bağlı olarak ekranda uygun bilgileri görüntüler.

Doğru, Google hala arama aşamasında. Ancak bu teknoloji, makinelerle iletişim kurmanın yeni bir yolunu öneriyor. Ve belki de müşteri deneyiminin geleceği.

Podcast platformlarında ZD Tech’i bulungenel-15

Bir cevap yazın