Üst düzey bir siber güvenlik yetkilisi Çarşamba günü Reuters’e verdiği demeçte, Ukrayna hükümetinin Rusya’nın işgalci güçlerinin ülkenin daha derinlerine inmesi durumunda verilerini ve sunucularını yurtdışına taşıma ihtiyacına hazırlandığını söyledi.

Ukrayna Devlet Özel İletişim ve Bilgi Koruma Teşkilatı başkan yardımcısı Victor Zhora, departmanının bir beklenmedik durum planladığını vurguladı, ancak bunun dikkate alınmasının Ukraynalıların hassas hükümet belgelerini ele geçirmek için herhangi bir Rus tehdidine hazır olmak istediklerini gösterdiğini söyledi.

Zhora, “Zemini hazırlıyoruz,” dedi. Plan A, Ukrayna içindeki BT altyapısını korumaktı. Onu başka bir ülkeye taşımak sadece bir “B veya C Planı” olacaktır.

Zhora, hareketin ancak Ukraynalı milletvekilleri tarafından onaylanan düzenleyici değişikliklerden sonra gerçekleşebileceğini söyledi.

Hükümet yetkilileri, 24 Şubat’ta işgal eden ve birçok şehri kuşatan Rus kuvvetlerinin ulaşamayacağı Ukrayna’nın daha güvenli bölgelerine şimdiden ekipman ve yedekler gönderiyor.

Geçen ay Zhora, Politico’ya, kritik verilerin tehdit edilmesi durumunda başkent Kiev’den çıkarılması planlarının olduğunu, ancak verilerin yurtdışına taşınması için hazırlıkların bir adım daha ileri gittiğini söyledi.

Zhora, Ukrayna’nın çeşitli ülkelerden veri barındırma teklifleri aldığını ve bunları tanımlamayı reddettiğini söyledi. Yakınlık nedeniyle “Avrupa lokasyonu tercih edilecektir” dedi.

“Birçok seçenek var” dedi. “Tüm teklifler memnuniyetle karşılanıyor ve dikkate alınmaya değer.”

Zhora, böyle bir hareketin nasıl gerçekleştirilebileceğine dair birkaç ayrıntı verdi, ancak hükümet verilerini Rusya’nın kavrayışından uzak tutmaya yönelik geçmişteki çabaların, ya sunucuların ve çıkarılabilir depolama cihazlarının fiziksel olarak taşınmasını ya da verilerin bir hizmet veya sunucudan diğerine dijital olarak taşınmasını içerdiğini söyledi. .

PROTOKOL

Milletvekilleri Ukrayna verilerinin yurt dışına gönderilmesine ilişkin kısıtlamayı kaldırmayı kabul etseler ve BT varlıklarının kaldırılması için bir protokol oluşturulsa bile, bu, hükümetin veri veya ağ ekipmanının tamamının veya hatta çoğunun hemen ülke dışına gönderileceği anlamına gelmez. dedi Zhora.

Devlet kurumları, operasyonlarını ülke içinde sürdürüp sürdürmeyeceklerine veya onları tahliye edeceklerine duruma göre karar vermek zorunda kalacaklardı.

Savaş zamanında hükümetler tarafından toplanan veri yığınlarıyla ne yapılması gerektiği, Taliban’ın geçen Ağustos ayında Afganistan’da ABD ve diğer yabancı güçlerin geri çekilmesiyle birlikte şehirleri ele geçiren yıldırım saldırısının ardından uluslararası bir endişe konusu haline geldi.

Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesi, güçlerinin, Afgan hükümeti çalışanları ve askerleri için maaş bordrosu bilgileri gibi hassas verileri devralabilecek bir konumda olduğu anlamına geliyordu.

Benzer endişeler Ukrayna’da da yaşanıyor. Rusya’nın Ukrayna hükümeti veri tabanlarına ve istihbarat dosyalarına sahip olması, Rusya’nın Ukrayna’yı kontrol etmek istemesi durumunda yardımcı olabilir.

İsveç’in Göteborg Üniversitesi’nde tarihçi olan Pavol Jakubec, Ukrayna’nın sürgünde potansiyel bir hükümet kurmayı planlamadığını, genellikle son çare olduğunu söyledi.

“Belki de Rusya’nın operasyonlarını, analog ve dijital engellemeye yönelik potansiyel çabalarını engellemek istiyorlardır” dedi.

Jakubec, 1940’ta Norveç’in Dışişleri Bakanlığı arşivlerinin büyük bir kısmını ülkenin kuzeyine ve daha sonra da Alman kuvvetlerinin işgali sırasında İngiltere’ye fiziksel olarak gönderdiğini söyledi.

Jakubec, Ukraynalı yetkililerin işgal altındaki vatandaşları korumaya çalışmanın ötesinde, Rus güçlerinin “aksi halde düşman tarafından değiştirilebilecek ve propaganda amacıyla kullanılabilecek” belgelere sahip olma fırsatını reddetmek isteyeceklerini söyledi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8

Bir cevap yazın