Latin Amerika başlangıç ​​sahnesi olgunlaştıkça, bölgedeki multi-milyar dolarlık şirketlerin kurucuları ve yöneticileri yeni girişimlere geçmeye başladılar.

TechCrunch, Çarşamba günü, Latin Amerika’da yetersiz hizmet alan kişiler için bakkal alışveriş deneyimini “yeniden icat etmeyi” ve 6 milyon dolarlık artışı hedefleyen São Paulo merkezli bir girişim olan Mara’yı bildirdi. Kurucu ortaklarından biri, Brezilya’nın ilk tek boynuzlu atı olan mobilite girişimi 99’un başlatılmasına da yardımcı olan Ariel Lambrecht.

Bugün bakıyoruz Yunobir tohum finansman turunda 10 milyon dolar toplayan iki aylık bir Kolombiyalı ödeme girişimi.

Nispeten büyük bir tohum turunun başlangıcından bu kadar kısa bir süre sonra ortaya çıkma yeteneği, isteğe bağlı teslimat tek boynuzlu atının kurucu ortağı Juan Pablo Ortega’nın da aralarında bulunduğu şirketin kurucularının deneyimlerine değiniyor. rapçi (geçen Temmuz itibariyle değeri 5,25 milyar dolar olan) ve erken dönem Rappi çalışanı Julián Núñez.

Ortega ve Núñez, Rappi’de 9 farklı ülkeye genişleyen ödeme ekibinde birlikte çalışırken bir araya geldi. Ortega, Rappi’nin finansal hizmetler kolu RappiBank’ın inşasının mimarlığını yaparken, Rappi’nin ödeme ve dolandırıcılık ekiplerini ve yeteneklerini oluşturdu ve ölçeklendirdi. Núñez, Rappi’nin tek tıkla ödeme sistemi Paga con Rappi’yi yarattı ve Rappi’nin e-ticaret iş birimini yönetti.

Bu deneyim, Andreessen Horowitz (a16z), Monashees ve Kaszek gibi yatırımcıları çok erken bir aşamada bile çekmeyi başardı.

Silikon Vadisi merkezli A16z, firmanın fintech başlangıç ​​kurucularına yönelik programının bir parçası olarak Yuno’ya bir başlangıç ​​yatırımı sağladı. Monashees ve Kaszek, yatırımda yardımcı liderler olarak onu izlediler.

Yakın zamanda ortaya çıkmasına rağmen, Yuno’nun arkasındaki konsept, Ortega’ya Rappi’nin başlamasına yardım ettiği 2015 gibi erken bir tarihte geldi. Son birkaç yılda, her büyüklükteki şirketin “müşterilerine mevcut tüm çeşitli ödeme yöntemlerini sunabilmek için entegrasyonlara ayak uydurmak için mücadele ettiğine” tanık oldu.

“Üstelik, dolandırıcılık ve ödeme işleme maliyetleri artıyor, bu da şirketler için başka bir sorun yaratıyor” diye ekledi.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için çalışmaya başlamak için 2021’de Núñez ile birlikte çalıştı. Çift, 2022 yılının Ocak ayında Yuno’yu resmi olarak bulmaya karar verdi. a16z ile konuştuktan sonra ilk çeklerini aldılar ve birkaç hafta sonra 10 milyon dolarlık başlangıç ​​turunu kapattılar.

İkilinin sermayeyi artırmayı başardığı hız, bölgeye akan risk sermayesi dolarının son yıllarda büyük ölçüde patladığını gören Latin Amerika’daki gelişen başlangıç ​​​​sahnesinin göstergesidir.

Basitçe söylemek gerekirse, Yuno, Latin Amerika şirketlerine, yönetimi maliyetli ve zahmetli olabilen dolandırıcılık tespit araçlarının yanı sıra çoklu ödeme yöntemlerini yönetmenin acı noktasını çözen kolay bir çevrimiçi ödeme çözümü getirmek istiyor.

Ortega, “Parçalanmış ve karmaşık bir pazar”, düşük kabul, yüksek dolandırıcılık ve düşük dönüşüm oranları nedeniyle tarihsel olarak birçok farklı ödeme sağlayıcısını entegre etmek zorunda kalan şirketlerin işini daha da zorlaştırıyor.

“Çevrimiçi ödemeleri kabul etmek ve optimize etmek şirketler için acı verici olmamalı. Şirketlerin ana işlerine odaklanabilmeleri için çevrimiçi ödeme işlemlerini hızlı, kolay ve güvenli hale getirmelerine yardımcı olacak nihai çözümü oluşturmak istiyoruz,” dedi Núñez.

Yuno, Latin America’da Rappi’nin yanı sıra birkaç “büyük ölçekli” e-ticaret şirketiyle halihazırda çalışıyor.d.

“Yalnızca birkaç ay içinde, uzayda deneyimli bir ekip – LatAm’da ilk ödeme ağ geçitlerini oluşturan mühendisler, dünyanın en büyük ödeme işlemcilerinden deneyime sahip ticari bir ekip, LatAm ve ötesinde genişletilmiş bir ağa sahip bir ekip oluşturduk.” dedi Ortega.

Şu anda Yuno’nun Rappi, Ingenico, Worldpay, McKinsey & Co. ve Mastercard gibi şirketlerden gelen 40 çalışanı var. Nisan ayı sonuna kadar çoğu mühendis olmak üzere 100 çalışanı olması bekleniyor.

Oretga, “LatAm genelinde bu büyük fırsatı ele almaya devam etmek için bölgedeki en yetenekli insanları bir araya getirmeye odaklandık” dedi. “Rappi’de ödemeleri optimize etme sorununu zaten yaşadık ve şirket için başarılı bir çözüm yarattık. Şimdi, gelecekte başka hiçbir şirketin aynı acıyı yaşamamasını sağlamak için çözümü pazara sunmaya kararlıyız.”

Başlangıçta, Yuno’nun odak noktası Meksika, Brezilya ve Kolombiya’dır. Daha sonra Latin Amerika ve dünyanın diğer bölgelerine yayılmayı planlıyor.

Doğal olarak, yatırımcıları şirketin beklentileri konusunda çok hevesli.

Monashees’in ortağı Marcelo Lima, Latin Amerika’nın ödeme ekosisteminin son birkaç yılda “radikal” bir dijitalleşme sürecinden geçtiğini belirtti.

“Ancak, tüccarların nasıl ödeme aldığı, bu ödemelerin nasıl düzenlendiği ve müşteriler için nasıl sorunsuz bir deneyim sağlanacağı konusunda hala büyük acı noktaları var” dedi. “Bölgede milyarlarca dolarlık bir sorun.”

Monashees’ten Fabiola Quinzanos, Lima’nın görüşlerini yansıtıyor ve özellikle çevrimiçi ticaret penetrasyonunun bölgede çok hızlı büyüdüğünü ekliyor. Pek çok platformun sunduğu optimal olmayan ödemeler ve müşteri deneyimi ile ilgili temel sorunları ele alan bir çözüm – düşük onay oranları, uzun ve bozuk süreçler ve kötü dolandırıcılık yönetimi gibi – çok fazla ilgi çekeceği kesin. ”

LatAm’daki en dikkat çekici yüksek büyüme hikayelerinden biri olan Rappi’de “savaşta test edildiğini” söyleyerek kurucuların ödemelerdeki kapsamlı deneyimlerini övdü.

Quinzanos, “Cesurlar, yetenek için mıknatıslar ve çözülmesi gereken büyük acı noktaları olan çok çekici bir pazar seçtiler,” diye ekledi.

Kaszek Ortağı Nicolas Berman, startup’ı “deneyim düzeyi, teknik uzmanlık ve büyük fırsatların peşinden gitme cesareti göz önüne alındığında, olağanüstü ve benzersiz bir şirket” olarak tanımlıyor.

Nazca, Latitud, OneVC, Opera Ventures, Saurabh Gupta, DST Global’in ortağı ve aralarında Rappi’nin Kurucu Ortağı ve CEO’su Simon Borrero, Justo’dan Ricardo Weder, Merama’dan Sujay Tile, Clara’dan Gerry Giacomán Colyer, Enrique Villamarin’in de aralarında bulunduğu melek yatırımcılar Tul, Muni’den Maria Echeverri ve Bilbao kardeşler de Yuno’ya yatırım yaptı.

Haftalık fintech bültenim yakında başlıyor! Üye olmak burada gelen kutunuza almak için.genel-24

Bir cevap yazın