Challenger bankaları toplu olarak tüketiciler için finansal hizmetler dünyasında dikkate alınması gereken bir güç haline geldi ve bugün İskandinav ülkelerinin en büyük oyuncularından biri — Ay YILDIZI — kullanıcıları için tek noktadan süper bir uygulama sağlama hedefini yerine getirmeye devam etmek için iki yeni hizmetle birlikte büyüme finansmanını duyuruyor. Başlangıç, şirkete yakın bir kişiden 2 milyar dolarlık bir para sonrası değerleme olarak anladığım kadarıyla 70 milyon € (bugünün oranlarıyla 77 milyon $) topladı; ve bu haberle birlikte, küçük ve orta ölçekli işletme müşterileri için bir kripto ticaret platformu ve B2B ödemeleri başlatıyor.

Yeni hizmetler, kullanıcıları için genişleyen bir teklif listesine katılıyor. Lunar’ın tam bir bankacılık lisansı var (onu diğer bankaların rayına oturan diğer neo-bankalardan ayıran) ve çek ve mevduat hesapları sunuyor; krediler ve şimdi al, sonra öde gibi diğer kredi hizmetleri; tüketiciler için hisse senedi, fon ve ETF yatırımı; artı KOBİ’ler için işletme hesapları, krediler ve finansal yönetim.

Bu son yatırımla ilgili biraz daha ayrıntı: aslında şirketin ilk kapanışı olan D Serisinin bir uzantısı. Geçen yılın Temmuz ayında 210 milyon €. Kinnevik, Tencent ve IDC Ventures’ın da katıldığı Heartland liderliğindeki tur, şimdi 280 milyon Euro’yu kapattı. Bu son dilimin daha önce destekçileri var (Lunar isimleri hecelemiyor), ama belki daha da önemlisi (üzgünüm VC’ler), ayrıca bir süperstarı da var: Başlangıç ​​için bir pazarlama kampanyasında da rol alan Will Ferrell, ayrıca anlaşmayı kabul etmesi istendi ve daha sonra anlaşmaya dahil edildi.

(Neden Will Ferrell, Lunar’ın kurucusu ve CEO’su Ken Villum Klausen’a sordum? Komedyenin sadece Eurovision filmindeki yıldız dönüşü ya da İsveçli bir kadınla evli olması nedeniyle değil, İskandinav ülkelerinde çok büyük olduğunu söyledi. ayrıca komedi ve hayat anlayışının İskandinav popüler kültürüyle ve Lunar’ın hedeflediği geniş demografik grupla iyi bir şekilde evlendiği için. Ferrell daha az pazarlama odaklı uğraşlarında.)

Şunu da not etmeliyim: Lunar, hâlâ yuvarlanan bir finansman sürecinin tam ortasında. Anladığım kadarıyla, bu yılın Mayıs ayında daha da yüksek bir değerle kapanması beklenen E Serisini şimdiden yükseltiyor.

Seed Capital, Greyhound Capital, Socii Capital ve Chr. Augustinus Fabrikker.

Lunar’ın hızlı fon sağlama hızının bir nedeni, hızlı büyümesi ve demir sıcakken grev yapmak istemesidir. D Serisinin ilk dilimini yükselttiğinde 325.000 müşterisi vardı. Bu sayı şimdi Danimarka (ana üssü Kopenhag’da), İsveç ve Norveç’i içeren bir alanda 500.000’e yükseldi. Plan, Avrupa’da ve daha uzaklarda daha fazla pazara yayılmadan önce Finlandiya’ya bir lansman da dahil olmak üzere İskandinavlara hizmet veren daha fazla hizmeti ikiye katlamak.

Kripto ticareti ürünü, şirketin genişleme stratejisini nasıl daha geniş bir şekilde uyguladığının altını çiziyor: Villum Klausen, Lunar’ın İskandinavya’da piyasaya sürüldüğü zaman, İskandinav ülkelerinde temel bankacılık nedeniyle Lunar’ı “meydan okuyan” bir banka olarak konumlandırmak için zaten zorlu bir savaş olduğuna dikkat çekiyor. tüketicilerin yaklaşık %95’i piyasaya çıktığında halihazırda yerleşik şirketler tarafından sağlanan dijital bankacılık hizmetlerini kullanıyordu. Tersine, bölgede öylece gelip bir neo-banka olmak o kadar da kolay değil, çünkü herhangi bir hizmeti sunmak için mevcut altyapıyla derinden bütünleşmeniz ve kimlik numaralarına dayalı belirli bir yaklaşıma ihtiyacınız var, dedi. Bunun, olası rakiplerin pazara girmesi için giriş için yüksek bir engel olduğu kanıtlanmıştır.

“Bu, İskandinav ülkelerinde başarılı bir banka olarak başarılı olabilirsek, her yerde başarılı olabileceğimiz anlamına geliyordu,” dedi bana gülerek.

Ancak bu, Lunar’ın kesinlikle İskandinav kıyılarının ötesine geçme emelleri olduğunu gösteriyor gibi görünse de (buna uygun bir isim ve stratosferik ilişki ile), başlangıç ​​aslında hala yerleşiklerin hala sağlamadıklarını ortaya çıkaran hizmetler geliştirmeye odaklanıyor. bu hizmetleri Lunar platformuna yerleştirmek için değil, özellikle İskandinav tüketicileri ve işletmelerinin aldıkları katma değerli hizmetler, işlem yaptıkları para ve yakın zamanda.

Konuyla ilgili örnek: Lunar’ın şu anda defterlerinde yaklaşık 1,3 milyar € mevduatı olduğunu ve bunu borç almak yerine kredi ürününü çalıştırmak için kullandığını söyledi. Kredi ürünlerinin şu anda Lunar’daki en yüksek gelir üreticileri olduğunu söyledi.

Villum Klausen, bu bağlamda kripto ticaretinin İskandinav ülkelerinde komik bir yer işgal ettiğini söyledi. Bir yandan, bölgesel sıralamadaki en popüler 20 uygulamadan 10’unun kripto ticaretine olanak sağlayan uygulamalar olmasıyla oldukça popüler. Ancak diğer yandan, süreç biraz bodur: insanlar bu uygulamalarda para birimi satın alabilir ve para birimi ticareti yapabilirler, ancak para almak isterlerse (örneğin, fiat’a nakit), bunu yerel para birimlerinde yapamazlar. an.

“İskandinav bankaları uluslararası kripto platformlarıyla işlem yapmak istemediği için işlemler reddedilecek” dedi. Bunun nedenleri tahmin edebileceğiniz gibi: Şu anda paranın nereden geldiğini veya nereye gideceğini belirlemek için bu işlemleri izlemeye yönelik bir düzenleme yok ve bankaları dolandırıcılık veya diğer yasa dışı faaliyetlere karşı sigortalamanın hiçbir yolu yok. bu işlemlerde.

Bu, Lunar’a riski üstlenmesi için bir fırsat sundu: insanları ticaret yapmak için platforma getirin ve Lunar’ın kendisiyle para çekmelerini sağlayın, işlemlerle ilişkili değişim veya hizmet ücretlerinden para kazanın. (Sanırım hesaplamış olduğu, ilk etapta bu hizmeti, sans düzenlemesini veya diğer kuralları sağlayarak üstlendiği herhangi bir riski fazlasıyla telafi edecektir.)

Lansmanda, kullanıcılar Bitcoin, Ethereum, Cardano, Polkadot ve Doge’yi alıp satabilecekler.

Kripto lansmanında olduğu gibi, Villum Klausen, esasen yalnızca 27 milyon kişilik toplam adreslenebilir bir pazar olan hizmet sunmanın karmaşıklığının, yapılandırmak için harika bir yer olduğunu kanıtlasa bile, çoğu oyuncunun uğraşması için çok küçük olduğuna inanıyor. daha büyük iş ve çok bölgesel bir oyuncu olarak Lunar için güçlü getiriler elde edin. (Klarna’nın ilk yaklaşımı da dikkate değerdir ve bugün nerede olduğuna bakın.)

“Niçin daha önce İskandinavlara kimsenin girmediğini de bilmiyoruz” dedi, ancak 27 milyonluk TAM, “örneğin Almanya ile karşılaştırıldığında çok fazla değil” diye itiraf etti.

Ancak bu küçük pazarda büyük bir iş kurabileceğimize inanıyoruz.” Ve yatırımcıların şu an için sağlam olduğuna inandıkları bir bahis.

Heartland CEO’su Lise Kaae, ilk dilim açıklandığında yaptığı açıklamada, “Yatırım, sınıfının en iyisi işletmeleri ve yönetim ekiplerini destekleme stratejimize dayanıyor” dedi. “İskandinav ülkelerinde ve ötesinde yeni nesil dijital öncelikli finansal hizmetler geliştirme konusunda ekibi desteklemeyi dört gözle bekliyoruz.”genel-24

Bir cevap yazın