Hollanda mahkemesi, FIFA oyunlarından ganimet kutularını kaldırmadığı için EA’ya 11 milyon dolar eşdeğeri para cezası verme kararını bozdu. FIFA Ultimate Team modunda ganimet kutuları satmaya devam ettiği her hafta için 550.000 dolarlık ağır bir para cezasına çarptırıldı.

Bu modun kumar kurallarını ihlal ettiğine karar verildi ve maksimum 11 milyon dolar cezaya çarptırıldı, ardından EA karara itiraz etti ve davayı Hollanda’daki en yüksek mahkemeye temyiz etti. Hollanda apeks mahkemesi, önceki bulgunun “haksız bir ceza” olduğuna karar verdi, yani EA artık para cezasını ödemek zorunda değil.

Bu kararla, Hollanda kumar yasaları uyarınca belirlenen mevcut yasal emsal, bir kumar lisansının yalnızca şans oyunu öğelerinin bir slot makinesinin çalışmasına benzer şekilde bağımsız bir etkinlik oluşturması durumunda gerekli olacağı yönündedir. tarafından tespit edilen yeni bulgulara göre VGCUltimate Team’deki ganimet kutuları, Ultimate Team Modunda “daha geniş bir beceri oyunu” oluşturmaya yardımcı oldukları için şans oyunu kurallarının kapsamına girmez.

“Paketler maçlar ve görevler oynarken açılamasa da aynı FUT modunda açılabilir”, karar açıklandı. “Paketlerin maçtan veya oyun içi görevden ayrı olarak açılması onu ayrı bir oyun yapmaz. Paketler tek başına bir oyun olmadığı için şans oyunu değildir ve lisans gerektirmez. Bu nedenle yayıncı Bahis ve Kumar Yasasını ihlal etmemiştir ve Şans Oyunları Kurumu yayıncıya ceza ödemesi yapmamalıydı.”

Bu, FIFA, Madden ve NHL’de bu oyun öğelerinin kullanımıyla ilgili bir toplu dava olarak, EA’nın son zamanlarda kazandığı ganimet kutuları hakkındaki ilk dava değil. Dava, EA’nın, oyuncuları daha fazla paket satın almaya zorlamak için Ultimate Team oyuncu paketlerinde kazanma oranlarını ayarladığını iddia etti, ancak şirket, patentli Dinamik Zorluk Ayarlama teknolojisinin nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bir bakış sağladıktan sonra, davacılar davayı reddetti.

Futbolla ilgili diğer haberlerde, EA geçen hafta Rusya’nın devam eden Ukrayna işgaline yanıt olarak tüm Rus takımlarını mevcut FIFA ve NHL oyunlarından çıkaracağını duyurdu. Son raporlar EA’nın FIFA ile olan ortaklığını sona erdirmeye hazır olduğunu öne sürdüğünden, dizinin adının geleceği de şüpheli.

GameSpot, perakende tekliflerinden komisyon alabilir.oyun-1

Bir cevap yazın